10 tipů, jak si vychutnat Ostravu

To, jaké aktivity na výletech podnikáme, se různí. Někdo preferuje aktivní, jiný zase pasivní odpočinek. Ať tak, či tak, připravili jsme pro vás seznam věcí, které dokud neuděláte, nezažili jste tu pravou Ostravu. Tady jsou!

Sfárejte do dolu

Ačkoliv už je Ostrava krásným, zeleným městem, hornictví k nám stále neodmyslitelně patří. Expozice Landek Parku vám tak nabízí zkusit si, jaké to je, když se na chvíli stanete horníkem a jste najednou několik metrů pod zemí v absolutní tmě. Do dolu sjedete původní těžební klecí a mimo to si můžete na vlastní kůži zkusit, jaký výcvik podstupují bánští záchranáři, a podívat se, co k záchraně životů používají.

Zdroj: webová stránka vylety-zabava.cz

Pohlédněte na svět z Nové radnice

Opačný tip než v předchozím bodě. Z několika metrů pod zemí doporučujeme vyjet až do výšky 73 metrů. Nahoře se pak můžete podívat, jak je třetí největší město v republice rozlehlé.

„Zapáternosterujte si“

Když už budete v budově radnice, projeďte se oběžným výtahem. Páternoster je výtah, který nezastavuje a jeho kabinky jsou na okruhu, který se neustále otáčí. Název pochází z modlitby Pater noster (Otčenáš), nejspíše proto, že je součástí modlitby růžence, jehož korálky vzdáleně mechanismus páternosteru připomínají. Máte odvahu nastupovat a vystupovat za jízdy? Hecněte se!

Zdroj: webová stránka ostravskepamatky.cz

Na návštěvu za slůnětem

Slonice Rashmi se narodila 12. dubna 2011 a svým narozením se zapsala do historie v českých a slovenských zoologických zahradách. Je vůbec prvním odchovávaným slůnětem na tomto území. V roce 2017 se zde narodil i sloní chlapeček. Kromě toho je Zoo Ostrava hrdým chovatelem hrochů už od roku 1967 a svou rozlohou je druhou největší zoo v České republice.

Objevte romantiku řeky Ostravice

Ostravice je lemovaná cyklostezkami a parky. A právě toho můžete využít. Přes den si můžete zajít na romantický piknik, dát si třeba zmrzlinu, večer se pak můžete projít podél řeky. Detaily necháváme na vás, každopádně pobyt ve velkoměstské přírodě můžeme jenom doporučit.

Zdroj: webová stránka pod.cz

Projděte se na haldu Emu

Tvoří ji miliony tun vytěžené hlušiny z ostravských dolů. Její povrch je neustále zahříván vnitřními procesy – uvnitř hořící haldy dosahuje teplota až 1 500 °C. Díky tomu zde najdete nejrůznější rostliny, které nikde jinde nerostou. Je druhým nejvyšším místem Ostravy a je na ní lavička, ze které je výhled na celé město.

Slezskoostravský hrad

Hrad byl postaven ve druhé polovině 13. století. Každoročně hostí například Letní shakespearovské slavnosti, na které také doporučujeme zajít. Nejlépe uděláte, když na hrad dojedete na kole. Vede k němu cyklostezka jak ze směru od Komenského sadů, tak z druhé strany, od Hrabové.

Zdroj: webová stránka hrad.cerna-louka.cz

Zajděte si na festival ve Vítkovicích

Dolní oblast Vítkovic už není průmyslově využívána. Můžete si zde projít prohlídkové trasy, které vám ukážou, jak zde výroba a zpracování železa kdysi probíhaly. Gró areálu ale v současné době tvoří hudební festivaly, které zde přes léto probíhají téměř neustále. Od nejznámějších Colours of Ostrava přes elektronické Beats for love až po oldies festivaly.

Dejte si pivo na Stodolní

Klišé, ale stojí za to. Ulice plná barů, restaurací a dalších stres uvolňujících podniků je známá napříč republikou. Proto máme za to, že kdo si tam nedá aspoň jednou v životě pivo, neochutnal tu pravou Ostravu. Chcete-li se potkat i s ostatními koštujícími, doporučujeme návštěvu naplánovat na pátek, případně sobotu, kdy bývá ulice nejfrekventovanější. Tím ale riskujete i ty největší fronty v barech a pohled na docela dost společensky unavených lidí, ale aspoň tak nasajete tu správnou atmosféru.

Zdroj: webová stránka moravskoslezskydenik.cz

Podívejte se, jak hraje Baník

Minimálně pokřik, který je ve studentském časopise nemožno zveřejnit, znají jistě všichni. Zkušenější si s fotbalovým týmem dost možná spojí stadion Bazaly. Ten je ale teď mimo provoz, a tak Baník přijal za svůj Městský stadion v Ostravě-Vítkovicích. Zápasy probíhají v sezóně poměrně často, dávejte ale pozor, na místě se nedá platit platební kartou! Nezapomeňte si proto před účastí na zápasu vybrat.

Tak co? Na kolik procent jste už město zažili?

Titulní fotografie: webová stránka patriotmagazin.cz