100 let republiky si připomínáme i v Centru PANT

Už se to blíží. Za dva týdny oslavíme nejvýznamnější výročí ze všech osmičkových, která si naše republika připomíná. Po nešťastných událostech – ať už to byl rok 38, 48 nebo 68 – si připomeneme událost, která odstartovala československou historii. A Centrum PANT je s námi u toho.

Centrum PANT, které je v Ostravě známé díky snaze probudit občanskou společnost, si totiž připravilo sérií besed, které se týkají 100. výročí republiky. V jedné z nich se střetl novinář, historik, signatář Charty 77 a spoluzakladatel a lídr Občanského fóra Jan UrbanJiřím Schneiderem, ředitelem Aspen Institute Central Europe, bývalým poslancem, velvyslancem v Izraeli či státním tajemníkem pro Evropskou unii.

Oba pánové se rozhovořili nejen o faktické historii, jak ji známe, ale díky svým širokým znalostem a zkušenostem odhalili návštěvníkům fakta, která běžným občanům zůstávají skryta. A přestože pravdu o pozadí událostí okolo Mnichovské dohody a následné české kapitulace už nejspíš nikdy neodhalíme, je vždy správné pohlížet na vše z různých pohledů.

Okolo mnoha témat, na která přišla při více než dvouhodinové debatě řada, se strhla divoká diskuze. Vždy ale v normách Centra PANT – nikdy na sebe nikdo neútočí. Pouze společnost, která si naslouchá, může být doopravdy svobodná.

Besedy ke 100. výročí založení Československa budou v PANTu pokračovat i nadále. Už ve středu se v rámci festivalu Protimluv v PANTu potká spisovatel a překladatel Ivan Binar se slovenským sociologem, podnikatelem a disidentem komunistického režimu Fedorem Gálem. A debatovat se nebude o ničem menším než o zmizelé republice a roku 1968.

Foto: Hana Hladíková