12. ročník Letních shakespearovských slavností je úspěšně za námi

Ostrava má za sebou celkem 21 představení v rámci Letních shakespearovských slavností. V jejich průběhu se představilo šest Shakespearových her. V předchozím článku jsme vás informovali o skvělých představeních Zkrocení zlé ženy a Zimní pohádka. Dnes bude řeč o komediích Večer tříkrálový aneb cokoli chcete, Dobrý konec všechno spraví a Komedie omylů.

Večer tříkrálový aneb cokoli chcete

Poslední červencový večer zahájila Shakespearova sváteční komedie Večer tříkrálový aneb cokoli chcete, která měla v Ostravě premiéru v roce 2016. Shakespeare tuto hru napsal na vrcholu svých tvůrčích sil, a tak v díle nechybí bláznovství, láskyplný příběh a oslavy, ke kterým nerozlučně patří hudba a smích.

Zdroj: webové stránky shakespearova.cz

Hra začíná poněkud tragicky ztroskotáním lodi a údajnou smrtí dvojčete Violy, Sebastiana, v podání Ondřeje Rychlého. Viola se se smrtí bratra nechce smířit, jelikož stále věří, že žije. Proto se převléká za muže a chce vstoupit do služeb vévody Orsina v podání Tomáše Měcháčka, do kterého se sama zamiluje. Orsino je celou dobu zamilovaný do sebestředné hraběnky Olivie – Kamily Trnkové, která jej neodbytně odmítá. Orsino využívá služeb svého nového baviče Cesaria (Viola, kterou ve hře hraje Monika Timková) a posílá jej za Olívii, aby se za něj přimluvil. Olívia se však na první pohled do Cesaria zamiluje a teprve teď začíná ta pravá komedie.

V polovině hry se zčistajasna objevuje Sebastian s přítelem Antoniem, který Sebastiana po ztroskotání lodi zachránil. Situace se tak zamotává ve chvíli, kdy se Sebastian potkává s Olívií. Jelikož jsou totiž Viola (převlečený Cesario) a Sebastian dvojčata, vypadají úplně stejně, a zatímco Cesario Olívii odmítá, Sebastian se do ní okamžitě zamiluje a vezme si ji. Rozuzlení celé situace nastává až tehdy, kdy se čirou náhodou u Orsina setkává Viola se svým bratrem. Ukazuje se, že obě dvojčata ztroskotání přežila. Orsina opouští slepá láska k Olivii a zamiluje se do Violy. Vše tak skončí happy endem – Viola se vdává za Orsina a Sebastian je mužem Olivie.

Zdroj: webové stránky shakespearova.cz

Romantický příběh tentokráte skvěle doplnilo počasí. Přesto se duo obou hlavních hrdinek muselo potýkat s komplikací v podobě výpadku elektřiny, který trval asi tři minuty.

Dobrý konec všechno spraví

Že dobrý konec všechno spraví ukázala další Shakespearova komedie v režii Jana Antonína Pitínského. Výborné výkony pražských herců skvěle doplnily extravagantní kostýmy Jany Prekové. Příběh o ženském panenství, válce a lásce Shakespeare tentokráte zasadil do velkých měst jako Paříž, Florencie a Compostela.

Zdroj: webové stránky shakespearova.cz

V úvodu hry zjišťujeme, že je chudá chráněnka rousillonské hraběnky Helena – Anna Fialová, dcera vyhlášeného lékaře, zamilována do jejího syna Bertrama v podání Martina Siničáka. Ten však její lásku neopětuje a vydává se do služeb francouzského krále – Oldřicha Víznera. Král je smrtelně nemocný a nikdo již neví, jak mu pomoci. O tom se dozvídá také Helena, která je přesvědčená, že krále vyléčí. Za tuto službu získává od krále povolení vybrat si za muže jakéhokoli manžela, a vybírá si Bertrama. Ten si ji s odporem bere za ženu, od začátku však vymýšlí, jak se z nechtěného manželství vymotat. S pomocí podlého společníka Parola – Ondřeje Pavelky – posílá Heleně dopis, aby se vrátila za hraběnkou do Paříže, že se vydává do války k vévodovi z Florencie. Zároveň jí v dopise sdělí, že nikdy nebude jeho ženou, dokud nezíská prsten, který nosí na ruce a který jí nikdy nedá, dokud neotěhotní.

Bertramovi se ve Florencii daří, stává se generálem armády a snaží se získat panenskou dceru vdovy z místního hostince, Dianu – Annu Stropnickou. Helena se v lásce k Bertramovi však nevzdává. Spojí se s vdovou (Kateřinou Holánovou) a s Dianou a vymýšlí na Bertrama lest. Díky tomu získává Bertramův prsten, a zatímco si Bertram myslí, že se miluje s Dianou, Helena otěhotní. Zároveň posílá zprávu o své smrti do Paříže, kam musí Bertram jet, aby před králem oplakal smrt své ženy. Tam se setká s údajně mrtvou Helenou, která mu sděluje, že obě jeho podmínky z dopisu splnila a je tak jeho plnohodnotnou ženou.

Zdroj: webové stránky shakespearova.cz

Herce ani tentokrát neodradila bouřka, která představení předcházela, a hru dovedli do zdárného konce. Kromě naučených scén byla v průběhu vidět řada improvizací, včetně zapomenutého textu jednoho z herců, který se však se situací vypořádal na jedničku. Za zmínku stojí také úžasná práce tvůrců kulis, které se oproti ostatním představením z Letních shakespearovských slavností vůbec neměnily.

Komedie omylů

Třetí a nejočekávanější hrou, ve které se opět představili skvělí herci z Ostravy, je Komedie omylů. Jedná se o nejúspěšnější inscenaci Letních shakespearovských slavností v Ostravě. V režii Petera Gábora herci na scéně představují skvělou hru plnou omylů a zamilovaných a vtipných scén, při nichž jdou diváci do kolen.

Zdroj: webové stránky shakespearova.cz

Děj se odehrává v přístavu Efesu, kam omylem přijíždí kupec se Syrakus – Zbigniew Kalina – a je uvězněn, neboť Syrakusané mají do Efesu vstup zakázán. Tam vypráví vévodovi efeskému – Vladimíru Čapkovi – svůj příběh, proč vlastně do Efesu přijel. Měl dva syny, dvojčata jako na chlup stejná, která měla dva sluhy, taktéž dvojčata. Když se se ženou a dětmi vraceli domů do Syrakus z obchodních cest, přepůlila se s nimi za bouře loď a on již svou ženu a jednoho ze synů nikdy nespatřil. Později se vydal hledat bratra a matku i druhý syn, kterého již pět let neviděl a on se je teď všechny vydal hledat. Vévoda se nad ním smiluje a dovolí mu, aby využil jeden den k sehnání pokuty a z vězení se vykoupil.

Poté se na scéně objevuje první z bratrů, Antifolus – Aleš Bilík – se svým sluhou Dromiem – Jiří Sedláček. Ti právě připluli a chtějí se ubytovat. Antifolus Dromiovi svěřuje velký obnos peněz a posílá jej ke Kentaurovi objednat nocleh. V tom jej nachází druhý Dromio – Vladimír Polák – a plete si jej se svým pánem. Zve ho na oběd domů, kde jej již čeká jeho žena. Tím začíná série omylů, kdy se nejprve střídá jeden Dromio s druhým, a prvního Antifola střídá druhý ze synů – Marek Holý. Oba Dromiové se tak dostávají do patálií, za které jsou biti svými pány, jsou zmateni a starají se tak o to, že se diváci nepřestávají smát.

Zdroj: webové stránky shakespearova.cz

Největší problém nastane, když přijde na scénu zlatník se zlatým řetězem, který Antifolus objednal pro svou ženu Adrianu – Pavlína Kafková. Řetěz dá totiž jednomu Antifolovi, zatímco peníze žádá po druhém. Adriana se svou sestrou Lucianou – Tereza Dočkalová – obědvá s druhým Antifolem, který se zamiluje do Luciany, zatímco její pravý manžel s Dromiem nejsou vpuštěni do vlastního domu, což jej přiměje k myšlence, že jej Adriana podvádí. V závěru hry dochází k rozuzlení, během kterého se přichází na to, že Antifolus není v Efesu jeden, ale dva, a že Dromiové jsou také dva. Kupec Egeon se konečně setkává se svými syny, a dokonce i s manželkou.

Ač si letos jak diváci, tak herci museli vytrpět rozmary letního počasí, které bylo opravdu nepředvídatelné, vše dopadlo opět na jedničku. Letní shakespearovské slavnosti jsou opravdovou raritou v oblasti kultury. Ne každé město se může pyšnit tak skvělými představeními a možností užít si divadlo pod širým nebem. I proto se již nemůžeme dočkat dalšího ročníku této nenahraditelné akce.

Titulní fotografie: webové stránky shakespearova.cz