Moravskoslezská vědecká knihovna: Chrám informací, co by od EkF kamenem dohodil

Věděli jste, že jen kousek od Ekonomické fakulty leží Mekka všech badatelů a knihomolů? Vždyť kde jinde se vám naskytne možnost vybírat z více než milionu odborných titulů? V Moravskoslezské vědecké knihovně byste regály s knihami hledali marně, zato vám zde dovedou sestavit seznam potřebných pramenů k vaší diplomové práci, stejně jako ve vás znovu probudit dítě. Jak je to možné, nám prozradily Ing. Marcela Stehlíková a Mgr. Monika Oravová. Naší redaktorce Evě Molnárové zároveň poreferovaly o novinkách, které letos čekají v knihovně na studenty i širokou veřejnost.

Jaká kritéria se pojí s registrací do Moravskoslezské vědecké knihovny? Může se registrovat každý?

Do naší knihovny se může registrovat kdokoliv. Sice máme v názvu obsaženo slovo „vědecká“, ale jsme veřejnou knihovnou. Rádi přivítáme také studenty. Registrace u nás se platí, ale jde pouze o symbolickou částku 100 Kč na půl roku.

Pokud si u nás chcete něco vypůjčit, musíte použít elektronický katalog. Vybírat pak můžete zhruba z jednoho milionu sto padesáti sedmi tisíc dokumentů.

Knihovna používá elektronický katalog. Jak to celé funguje?

Knihovna bohužel nenabízí volný výběr, na který jsou čtenáři povětšinou zvyklí z jiných knihoven, kam vejdou a mohou vybírat z regálů plných knih. Vzhledem ke kapacitním možnostem máme kompletně všechno v uzavřených skladech po celé Ostravě. Takže pokud si u nás chcete něco vypůjčit, musíte použít právě elektronický katalog. Ten je volně dostupný přes naše webové stránky a jednotlivé tituly zde lze dohledat podle různých kritérií – autor, název, klíčová slova, rok vydání, nakladatel a podobně. Přes online katalog zadáte požadavek s tím, že pokud jde o knížku nebo dokument, který je uložen přímo v podzemních skladech Nové radnice, nachystáme ji do čtvrt nebo půl hodiny. Pokud jde o něco, co se nachází ve skladu v jiné části Ostravy, jsme schopni to nachystat do druhého pracovního dne. Čtenáři pak přijde e-mailem výzva k vyzvednutí.

msvk1

Proč jsou sklady rozmístěny po celé Ostravě?

Důvod, proč nemáme všechno tady u nás, je ten, že sem se sice vejde asi sto tisíc knih, ale všech dokumentů je ve skutečnosti dohromady asi milion sto padesát sedm tisíc. Půjčujeme nejen knihy, ale i CD, audioknihy, noviny a časopisy, a to veškeré, které u nás vychází. Myslím, že se jedná o tři tisíce šest set výtisků nebo tak nějak. Naší poslední novinkou je databáze téměř dvou tisíc e-knih, kterou jsme symbolicky spustili k 9. 9. v 9 hodin.

Naší poslední novinkou je databáze téměř dvou tisíc elektronických knih.

Zvláštností je, že kromě výše jmenovaného databáze obsahuje i deskové hry. Ty si registrovaní zákazníci mohou také půjčit domů?

Dlouho jsme přemýšleli, zda deskové hry do vědecké knihovny ano, či ne. Nakonec jsme se přiklonili k alternativě pro, protože spousta z nich má vzdělávací charakter a hráči při nich rozvíjí řadu svých dovedností. Nabízíme je v Oddělení speciálních fondů, v levém křídle Nové radnice. Každý měsíc pořádáme tzv. Deskohraní, kde si během odpoledne můžete vyzkoušet hry, které vás zajímají. V případě, že vás některá zaujme, můžete si ji půjčit také domů na dobu 14 dnů.

Kdo chce, může si u nás objednat rešerši a my mu na míru uděláme seznam literatury na dané téma. Této služby lze využít například při zpracovávání diplomové práce.

Pořádáte kromě Deskohraní i další akce?

Pořádáme i další kulturní a vzdělávací akce, což pro vědecké knihovny není zcela typické. Pořádáme přednášky cestopisné, naposledy s paní Evou Učňovou o Islandu. Nyní chystáme dvě přednášky s historickým tématem, kdy využíváme služeb Mgr. Marka Zágory. Tématem bude například „pařížský zlomek“ tzv. Dalimilovy kroniky. Jinak u nás můžete každý měsíc zhlédnout knižní výstavky.

msvk2

Mají čtenáři možnost využít v Moravskoslezské vědecké knihovně služby, které jiné knihovny neposkytují?

Monika: Snažíme se dodržovat také onu vědeckou linii, takže kromě běžných služeb nabízíme také služby nadstandardní. Jednou z nich jsou například rešerše, díky kterým jsme výjimeční možná i v republikovém měřítku. Kdo chce, může si u nás objednat rešerši a my mu na míru uděláme seznam literatury na dané téma, vyhledáme i články, které s ním souvisejí. Této služby lze využít například při zpracovávání diplomové práce nebo chcete-li si prohloubit znalosti v oblasti, ve které není lehké běžně něco sehnat.

Marcela: Nabízíme také fond pro zrakově hendikepované – audioknihy, knihy v Braillovu písmu, pořádáme hmatovou výstavu, což jsou práce nevidomých nebo slabozrakých klientů. Chystáme vydat v pořadí už druhou audioknihu, tentokrát to bude Dům číslo 6 od Nely Rywikové.

Pokud něco nemáme, zprostředkujeme výpůjčku z kterékoliv knihovny v České republice. Pokud kniha na našem území k dostání není, snažíme se ji zajistit ze zahraničí.

Je v knihovně něco určeno ryze pro studenty?

Monika: Máme digitální knihovnu, která obsahuje staré dokumenty Moravskoslezského kraje, mezi kterými můžete najít například i noviny z 19. století. Nepoužili jsme pouze podklady z naší knihovny, ale také z různých muzeí. Na našich webových stránkách je tak dnes k dispozici zhruba šest set tisíc takových dokumentů. Pokud něco nemáme, zprostředkujeme výpůjčku z kterékoliv knihovny v České republice. Pokud kniha na našem území k dostání není, snažíme se ji zajistit ze zahraničí. Tato služba je ale zpoplatněna. Za zmínku pak stojí také keška, která je v knihovně ukrytá a kterou navštívilo už více než 200 lovců převážně z řad studentů.

Marcela: Studenti mohou také využít naši studovnu, která je otevřena denně od 9 do 19 hodin a v sobotu od 8.30 do 12 hodin. Je to místnost s velice klidným zázemím pro zhruba 40 posluchačů. Prezenčně se zde dají vypůjčit i tituly pro studium, případně časopisy.


Moravskoslezská vědecká knihovna (MSVK) v Ostravě je příspěvková organizace založená jako Státní studijní knihovna v roce 1951. Knihovna se původně zaměřovala na hornictví a hutnictví, později také na hygienu práce a pracovní lékařství. V současné době je MSVK univerzální vědeckou knihovnou přístupnou veřejnosti, které nabízí odbornou literaturu ze všech vědních oborů včetně literatury cizojazyčné. Sídlí na Prokešově náměstí, v budově Nové radnice – od EkF tedy co by kamenem dohodil.

Fotografie: www.msk.cz