Alžbětinské divadlo na Slezskoostravském hradě 

Od poloviny července do 10. srpna patřily prostory Slezskoostravského hradu tvorbě takzvaného barda z Avonu. William Shakespeare, největší anglicky píšící spisovatel, napsal nespočet tragédií, komedií, historických her a dalších. Ta nejlepší díla jste mohli zhlédnout v rámci Letních shakespearovských slavností v Ostravě v podání českých divadel.

Máme vyprodáno! Tak vypadaly nápisy u většiny představení v rámci slavností. Jinak tomu nebylo ani u premiérové hry – Komedie omylů. Ta, pod režií Petera Gábora, zahajovala slavnosti v pondělí 17. července 2017. Na zahájení nechyběly krátké proslovy organizátorů, hejtmana Moravskoslezského kraje, primátora města Ostravy a zástupce hlavního sponzora. Počasí bylo první den krásné, proto bylo představení odehráno celé.

Zdroj: webová stránka shakespearova.cz

Komedie omylů je hra plná paradoxů a protikladů. Dvoje dvojčata, kterým se v dětství životy rozdělí a v dospělosti je osud opět svede dohromady. V těchto hlavních rolích mohli diváci v Ostravě vidět Marka Holého, Aleše Bílíka, Vladimíra Poláka a Jiřího Sedláčka. Podali naprosto excelentní výkon, který diváky pobavil natolik, že si celý divadelní soubor od publika nakonec vysloužil dlouhé ovace ve stoje.

Během všech představení se udála spousta improvizace. V některých scénách se herci mezi sebou tak rozesmáli, že museli na chvíli přestat hrát, než byli schopní se vrátit do své role. I tohle dělá Letní shakespearovské slavnosti výjimečné, nikdy neuvidíte danou hru v úplně stejném podání.

Zdroj: webová stránka shakespearova.cz

Další, co k festivalu už neodmyslitelně patří, je trojice svetr, deka a repelent. Primátor Ostravy, Tomáš Macura, to zmínil ve svých úvodních slovech a od diváků se dočkal pochopení. Já jsem slavnosti navštívila poprvé, proto jsem silnou trojici neznala, a když jsem promrzlá a poštípaná přijela domů, velmi jsem litovala, že jsem si nepřečetla tipy organizátorů.

Neméně se divákům líbila poslední inscenace, která se odehrála ve čtvrtek 10. srpna. Opět komedie, Jak se vám líbí, tentokrát s výraznou ženskou hrdinkou, kterou úžasně ztvárnila Andrea Mohylová. Strastiplné putování dívek a šaška lesem bylo odehráno na pozadí odcházející i přicházející bouřky a hrozícího deště. Nakonec pršelo těsně před i těsně po představení, během něj však nespadla ani kapka. Hvězdy v tomto případě hercům i organizátorům přály.

Zdroj: webová stránka shakespearova.cz

Spokojenost diváků je vidět v reakci jedné z návštěvnic, Kristýny Skýpalové: „Shakespearovky miluju! Jsem tady letos třetím rokem a spokojená jsem čím dál víc. Líbí se mi venkovní atmosféra, zvolené hry i herecké obsazení. Za mě dostávají i letos jedničku a příští rok, pokud mi to zdraví dovolí, tady budu sedět a sledovat to zase.“

Jubilejní, desátý ročník Letních shakespearovských slavností je za námi. Kdo by se chtěl na chvíli vrátit zpět nebo si zkrátit čekání na další, jistě skvělý ročník, může si přečíst naše rozhovory s Pavlínou Kafkovou a Tomášem Savkou, kteří na slavnostech účinkovali. Světlo světa spatří již brzy, proto buďte ve střehu a zůstaňte s námi!

Titulní fotografie: webová stránka shakespearova.cz