Ambasadorka KPMG: O kariéře v účetnictví jsem původně nesnila, myslela jsem, že budu učitelka v mateřské školce

Jaké to je být ambasadorkou jedné z největších auditorských firem v České republice? Co to vlastně znamená být ambasadorem a jaké jsou jeho povinnosti? Na to a mnohé další jsme se zeptali studentky pátého ročníku oboru účetnictví a daně, Markéty Zapalačové, kterou pro vás vyzpovídala naše redaktorka Dominika Boturová.

Jak se ze studentky vysoké školy stane ambasadorka jedné z firem velké čtyřky?

Všechno začalo tak, že jsem si po bakalářských státnicích chtěla najít práci, kde bych získala nějakou pěknou praxi. Jenže vzhledem k tomu, jak máme nabitý rozvrh, to z časových důvodů nebylo až tak možné. No a jednoho dne mi v e-mailu přistála nabídka dělat právě ambasadorku KPMG, což je práce, která vyhovovala mým možnostem, protože si zde může člověk sám ten čas, ve kterém má něco vykonávat, rozložit podle toho, jak potřebuje. To byl hlavní důvod, díky kterému mě tato nabídka zaujala.

Co to vlastně znamená být ambasadorkou a jaké jsou tvé pracovní povinnosti?

Moje práce spočívá hlavně v tom, že mám na naší škole dvě univerzitní nástěnky, na kterých refreshuji propagační materiály, kde informuji studenty o náborových kampaních a různých akcích, které se konají pod záštitou KPMG. Také sdílím na sociálních sítích informace o těchto událostech a studenti naší školy mají také možnost spojit se se mnou prostřednictvím e-mailu a domluvit se se mnou na schůzce, pokud by je zajímala jakákoliv informace o KPMG nebo o práci v KPMG.

Vždycky záleží na aktuálních potřebách.

Kolik času ti tato činnost zabírá? Je to náročné skloubit tvou práci se studiem?

Ono hlavně záleží na tom, jak se různé akce pořádají, protože na těchto akcích pomáhám a osobně se jich zúčastňuji. Takže třeba v takovém listopadu jsem měla docela frmol, protože jsem jednak propagovala hodně věcí na nástěnkách, do toho se pořádaly u nás na fakultě kariérní dny a dny otevřených dveří ostravské pobočky KPMG, to bylo takové náročnější. V jiných měsících je to naopak trošku volnější. Vždycky záleží na aktuálních potřebách.

Co ti tato zkušenost přinesla?

Zaprvé jsem měla možnost poznat lidi, kteří pracují v této společnosti, a to nejen ty, kteří se mnou komunikovali prostřednictvím e-mailu z HR oddělení, ale také konkrétně přímo s auditory, se kterými jsem se setkala na dnech otevřených dveří nebo různých workshopech. A vlastně mě to v podstatě utvrdilo v tom, že zde pracují velmi milí lidé, a proto jsem se rozhodla v březnu tohoto roku absolvovat výběrové řízení, kterým jsem prošla, a na konci srpna teda úspěšně nastupuji na pětitýdenní školení, tak snad to bude fajn.

Doporučila bys tuto zkušenost svým spolužákům?

Určitě ano, mám také spolužáky, kteří si sice nevyzkoušeli ambasadorskou pozici, ale v této společnosti pracovali na stáži během studia. Pokud ale člověk chce opravdu pravidelně chodit na cvičení a na přednášky do školy tak, jak má, tak si myslím, že zrovna tahle práce je fajn, je super a dává vám možnost poznat ty lidi v té společnosti a poznávat její zákulisí a vidět, jak to v ní opravdu funguje.

Co se stane, až studium ukončíš, bude si za tebe hledat KPMG nějakou náhradu? Co by měl student, který se bude chtít o tuto pozici ucházet, splňovat?

Určitě se za mě náhrada hledat bude, ta informace o tom, že budou pořádat výběrové řízení na tuto pozici, se vyskytne na stránkách vyrostlijsme.cz. Co se týče nějakých předpokladů, tak určitě hledají člověka, který má povědomí o této společnosti, ví, čím se zabývá a jak funguje, protože přesně tohle jsou ty informace, které potřebují, aby se předávaly studentům. Dále by to měl být člověk, který je komunikativní a nebojí se práce s lidmi.

A víš, kdy zhruba bude toto výběrové řízení probíhat?

Výběrová řízení probíhají někdy od června, ale já konkrétně jsem byla přijata až někdy v říjnu, protože nemohli najít člověka, který by se jim pro tuto pozici hodil.

Je ještě nějaká další organizace, se kterou jsi během studia takto spolupracovala?

Během studia jsem spolupracovala ještě se Slunečnicí, kde jsem pomáhala jednomu studentovi s jeho studijními povinnostmi, a mimoto jsem žádnou jinou práci neměla, protože jsem se plně věnovala studiu, abych jej ukončila s vyznamenáním. Tak doufám, že to vyjde.

Pomohla ti tato zkušenost i při studiu? Nabídli ti třeba spolupráci při tvorbě diplomové práce?

Z tohohle pohledu ne, protože jsem pro ně nevykonávala takovou činnost, která by se shodovala s tím, co studuji. To spíše spolužáci, kteří zde byli na praxi, mohli své znalosti propojit s tím, co v té společnosti konkrétně vykonávali. Ale mně to z tohohle pohledu nepomohlo ani co se týče diplomové práce, kterou jsem měla úplně na jiné téma.

Na ekonomickou fakultu jsem šla hlavně proto, že mě bavila matematika, zbytek jsem nechala osudu.

Bylo tvým snem odjakživa věnovat se účetnictví, nebo ses o tom rozhodla až na škole? A nevyužila jsi možnost dělat ambasadorku právě kvůli možnosti dostat se k účetnictví blíže?

Já mám původně vystudované gymnázium, ze kterého jsem šla na ekonomickou fakultu hlavně proto, že mě bavila matematika, zbytek jsem nechala osudu. O kariéře v účetnictví a auditu jsem původně nesnila, spíš jsem si myslela, že budu učitelka v mateřské školce. Ale nakonec jsem se dostala tam, kam jsem se dostala. Myslím, že to byla dobrá volba, protože mě účetnictví baví. Po bakalářských státnicích jsem taky uvažovala nad tím, že když se stanu ambasadorkou KPMG, tak mě to do toho světa účetnictví a auditu právě víc vtáhne.

Jak bys z pohledu studentky, která má s touto společností zkušenosti, KPMG zhodnotila?

Já musím říct, že mě tato společnost zaujala již předtím, než jsem pro ni začala pracovat, protože jsem měla možnost setkat se s jejími zástupci na kariérních dnech tady na EkF. Tato společnost mě zaujala hlavně svým přátelským přístupem. Takže z tohoto pohledu, pokud se chce člověk cítit dobře tam, kde pracuje, tak tuto společnost určitě doporučuji. A i z pohledu mých spolužáků, kteří měli zájem pracovat v auditorských společnostech, zájem o KPMG určitě byl.

Zdroj fotografií: Archiv respondentky