Angažovanost se vyplácí – aneb mimoškolní aktivity na báňské

Vysokoškolský studentský život není jenom volba rozvrhu, učení, práce a zkoušky. Je to čas, který přináší možnost využít všeho, co univerzitní prostředí nabízí. Ať už se jedná o sport, kulturu, žurnalistiku, hudbu – vždycky je na výběr, a to hlavně díky studentským organizacím, které na Vysoké škole báňské působí.

V následujícím článku vám ukážeme, v rámci jakých studentských organizací můžete během studia na VŠB-TUO působit. Sepsali jsme pro vás stručného průvodce studentskými organizacemi, a tedy vybranými mimoškolními aktivitami „ve škole i mimo ni“.

Spektrum je opravdu široké

Studentské organizace jsou zkrátka různé: v některých dominuje sport, v jiných pořádání kulturních akcí. Spektrum je opravdu široké a reálně není složité se kamkoliv dostat. Stačí projít přijímacím řízením dané organizace a začít žít svůj studentský život naplno.

Rádi si napíšete článek?

Tak to jste správně u nás! Sokolská33 je časopis působící při Ekonomické fakultě VŠB-TUO a podobně jako řada jiných organizací nabízí také pro vás mnoho příležitostí. Od možnosti stát se redaktorem až po možnost si na vlastní kůži vyzkoušet své marketingové dovednosti. Kromě toho nabízíme možnost účasti na mnoha nejen kulturních akcích, ale také zajímavých workshopech, přednáškách a akcích školy. Setkáš se s mnoha zajímavými osobnostmi ať už z divadelní scény, z řad herců, ale také s opravdovými odborníky v oboru. Kromě toho také získáš nové přátele a dostaneš se mezi partu bezva lidí.

Miluji hudbu a chci se jí nějak věnovat

V tom případě máme dobrou zprávu: zázemí můžete najít hned u 2 studentských organizací. Tou první je Akademický pěvecký sbor VŠB-TUO, který doslova oplývá příležitostmi rozvinout váš hudební um skrze řadu vystoupení nebo výjezdů do Česka i zahraničí. Vítán zde bude kdokoliv, kdo má hudební sluch a rád zpívá. Další významnou organizací je Orchestr VŠB-TUO. I ten se účastní řady různých vystoupení v Česku i v zahraničí a nabízí spousty oblastí tvorby.

Láká mě zahraničí a rád(a) bych poznal(a) studenty z jiných zemí + se přiučil(a) cizí jazyk

V této oblasti dokonce můžeme najít hned 3 organizace. Tou první je největší světová studentská organizace AIESEC. Tato organizace vám umožní zdokonalení se v cizím jazyce, poznáte nové lidi, zlepšíte si reprezentační schopnosti, marketingové a HR dovednosti a mnoho dalšího. Jazykové znalosti i kontakt se zahraničními studenty nabízí také mezinárodní organizace IAESTE VŠB-TUO, díky které lze využít řadu stáží v rámci příslušných studijních náplní v zahraničí. Rovněž zde je možnost účasti na dalších zajímavých aktivitách, např. průvodce prváka nebo pořádání soutěží. Jako 3. organizace, kterou si představíme, je organizace Erasmus Student Network VŠB-TUO. V rámci této organizace působí tzv. buddy systém, který se stará o zahraniční studenty u nás doma. Jako její člen se budeš podílet na pořádání různých akcí a výletů a navazování vztahů mezi domácími i zahraničními studenty.

Rádi vyhledáváte kulturu a nebráníte se možnosti pořádat

různé akce?

Neváhejte a přihlaste se do YOUNIE. Zde budete pořádat různé akce nejenom pro studenty, ale také pro širokou veřejnost, jako je třeba Majáles. Akce jsou kulturního i sportovního charakteru.

Baví vás sport – třeba i online hry?

Můžete využít možnosti v rámci Báňské fotbalové ligy nebo Esport VŠB-TUO s možností zahrát si řadu online her (Warcraft, League of Legends, Counter-strike atp.). Pokud rádi trávíte čas u hraní her, tak je to to pravé pro vás.

Chcete zažít duchovno, vzdělání i zábavu v jednom?

Od toho jsou tady 2 organizace: Vysokoškolské katolické hnutí, které představuje společenství mladých lidí zabývajícími se účasti při mších a dalšího osobního vzdělávacího i kulturního rozvoje. In-Life je další organizace, de facto česko-slovenská, která spolu s křesťanskými hodnotami, pravdy, svobody a naděje nabízí účast na mnoha akcích i besedách zaměřených na různá aktuální témata.

Co takový tanec a hudba v jednom?

Při VŠB-TUO působí folklorní soubor Slezský soubor Heleny Salichové, ve kterém působí studenti, absolventi, ale vlastně i kdokoliv, kdo nemá s VŠB-TUO nic společného. Rádi i zde přivítají nové členy, čímž se dostáváme k tomu, že v rámci univerzity i v jejím areálu existuje celá řada možností, jak čas efektivně strávit.

Každá organizace má své požadavky a nabízí řadu různých možností pro své současné i potenciální členy. Účast ve studentské organizaci je sama o sobě velmi naplňující – noví lidé, zajímavá místa, zajímavé akce a příležitosti vlastního rozvoje. Celý výčet studentských organizací na VŠB-TUO a více informací o jejich činnosti naleznete v tomto odkazu.

Tak co? Láká vás nějaká studentská organizace?