Arnošt Vašíček nás přikryl závojem tajemna

Snaží se rozluštit nevysvětlitelné záhady světa. Odhaluje tajemství bájných kultur. Většinu svého života věnuje průzkumu neskutečných hlavolamů a nachází odpovědi na nemožné. Arnošt Vašíček procestoval skoro celý svět, aby získal důkazy o přítomnosti mimozemských civilizací. Nejznámější český záhadolog nedávno zavítal také do Ostravy, aby nás zavedl do tajemného světa plného mystických obyvatel naší planety. Ponořte se s námi do tajemna a vychutnejte si vzrušující atmosféru!

Ve středu 11. dubna navštívil Moravskoslezskou vědeckou knihovnu v Ostravě již podruhé známý český spisovatel a záhadolog Arnošt Vašíček, který nás seznámil s námětem jeho nejnovější knihy s názvem Velké tajnosti a prodiskutoval s námi nálezy a skutečnosti, kterými se v jednotlivých kapitolách zabývá. Naleznete zde historické otazníky, archeologické objevy, věci mezi nebem a zemí či záhady mimozemské civilizace. Zároveň se s námi podělil o zajímavé poznatky, které nám občas opravdu vzaly dech.

Zdroj: archiv MSVK

Hned na začátku nám představil různé nálezy mumií, jimiž vylíčil některé zvyky, které hrály v rodinách dávných kmenů důležitou roli. Věděli jste, že některé šlechtické rody civilizací Střední a Jižní Ameriky prodlužovaly dětem uměle hlavy? Nejen v Mexiku a Guatemale nalezli archeologové mumie s podivně prodlouženou lebkou. Jakmile se narodilo dítě, využili situace a pustili se do nebezpečné akce. Jelikož nemělo ještě pořádně srostlé švy a lebeční kosti byly dostatečně měkké, obložili mu hlavičku destičkami a obtáhli je látkou, aby hnali růst kostí do výšky. Destička se často vzpříčila a potomka zabila. Důvod tohoto riskantního rituálu zůstává stále záhadou.

Další poznatky nás ale vyděsily mnohem více. Jeden z podobných nálezů minulého století totiž vyvolává diskutabilní tvrzení. Na jižním pobřeží v Peru v poušti Paracas objevil peruánský archeolog Julio Tello stovky lebek prodlouženého typu. Jejich tvary ale neodpovídaly již rozřešeným úkazům, a proto byly podrobeny testům, které přinesly překvapivé výsledky. Výzkumy potvrdily, že lebky nevytvořili tehdejší lidé úmyslně, ale že se s nimi již rodili. Dokonce ani jejich genetické informace neodpovídají žádnému ze známých předchůdců člověka. Dodnes se nezjistilo, zda se jedná o neznámý druh člověka, či o mimozemská stvoření.

Zdroj: archiv MSVK

Co se týče záhad, rozhodně nesměly chybět nálezy mayské kultury. V minulém roce bylo díky nově vynalezenému přístroji pro archeologii údajně znovu objeveno bájné bílé město, jenž dříve obývali bohové. Nachází se v místech státu Honduras. Domníváme se, že zdejší obyvatelé uznávali netradiční náboženství, které uctívalo obrovskou opici. Díky těmto poznatkům jsme se postupně dopracovali k jedné z nejdůležitějších otázek historie: Komunikovali mezi sebou kontinenty již v těchto dobách?

Velice podivná minulost nám naznačuje, že komunikace mezi světadíly skutečně existovala. Uctívání opičího božstva pochází z Indie, lidé zde ctí opičáka Hanumana. Legenda o Hanumanovi dokonce uvádí, že se zvíře dostalo do země na opačné straně naší planety a založilo zde město. Z pohledu Indie se Honduras na opačné straně planety skutečně nachází. Kontakty mezi zeměmi dokazují například i ohromné skalní útvary v Peru v oblasti Marcahuasi, které vyobrazují různé lidské rasy. Tušíte, odkud by mohli tehdejší obyvatelé znát tyto podoby, pokud by se nikdy nesetkali?

Zdroj: archiv MSVK

Kromě faktických předpokladů jsme prodiskutovali především legendy a mýty, které se pojí s místy po celém světě. Nejvíce jsme se zabývali Střední Amerikou a Indií. Dozvěděli jsme se například podrobněji příběh indické princezny, výsledky pátrání po ještěřím městě nebo legendu o městě, na které útočí ptáci. „Všimněte si, že některé mýty nacházejí svá vysvětlení až o tisíciletí později,“ konstatoval pan Vašíček při vysvětlování jednoho z příběhů. Na přání nám také sdělil pár podivných událostí, které se staly v jeho blízkém okolí, a popsal nevysvětlitelné situace, se kterými se v životě setkal.

Svůj výklad prokládal zajímavými otázkami a atmosféru zpříjemnil svým přátelským výkladem a vtípky. Ve chvíli, kdy se zastavil počítač, rozesmál publikum svou poznámkou: „Už začíná strašit i tady,“ což opět vedlo k uvolnění atmosféry. Velice pestře odpověděl na otázky, které kladli diváci na konci prezentace, a snažil se nám danou problematiku přiblížit co nejvíce. Svou přednáškou nás obohatil o neuvěřitelné skutečnosti z historie a vyplnil mezery, které bychom se z internetu nedozvěděli. Moravskoslezská vědecká knihovna nás opět svým pestrým programem nezklamala, budeme se těšit na další zvané hosty!

Zdroj: archiv MSVK

Arnošt Vašíček již v minulosti zdokumentoval nespočetně mnoho nadpřirozených jevů a své zážitky publikoval nejen v několika knihách, ale také odvysílal mnoho vlastních filmů či televizních seriálů zabývajících se právě problematikou mystérie. Pokud Vás jeho bádání zaujalo, máte hromadu možností, jak se dozvědět další spojitosti.

Titulní fotografie: archiv MSVK