Báňské srdce opět zvítězilo

Každoroční hokejové klání mezi ostravskými univerzitami se uskutečnilo ve středu 30. října. Sedmé derby Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava a Ostravské univerzity se už podruhé konalo v Ostravar aréně. Jedinou hokejovou akci, kterou navštěvuje více žen než mužů, tento rok již po páté ovládla Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava! Pojďte si přečíst, jak utkání probíhalo.

Program derby byl zahájen s poměrně velkým zpožděním. Utkání začalo českou hymnou, poté rektor VŠB–TUO a prorektor OSU zahájili hru čestným buly. Puk vybojoval rektor Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava, prof. RNDr. Václav Snášel, CSc.

Prvního gólu se fanoušci dočkali již v padesáté sedmé sekundě, kdy Dominik Kafka z týmu VŠB–TUO úspěšně vystřelil z mezikruží. Asistoval mu Jan Štindl. Ostravská univerzita na sebe ale nenechala dlouho čekat. Ve čtvrté minutě a dvaceti devíti vteřinách šanci na gól úspěšně proměnil Kryštof Fejko, kterému asistoval Marek Smrčka. O tři minuty později byl Smrčka na dvě minuty vyloučen za napadení. Těsně před koncem první třetiny, v čase 19:11, zavítal do branky OSU ještě jeden puk. Zasloužil se o něj Jakub Gelnar, přihrával Petr Šendera. Báňská tak první třetinu zakončila stavem 2:1.

Druhá třetina nezačala tak ostře jako ta první. Skóre se změnilo až ve dvacáté deváté minutě a třiceti vteřinách, kdy VŠB–TUO zvýšila náskok na 3:1. Stalo se tak zásluhou Patrika Goly, který má skórování předurčeno už ve jméně. Jsem si jistá, že nejsem první, koho ten fór napadl. Asistoval mu Vlastimil Malina, jehož jméno si komentovat nedovolím. Hráč OSU, Marek Smrčka, za dvě minuty snížil dvoubrankový náskok VŠB–TUO. Pomáhali mu při tom Kryštof Fejko a Marek Kovalski. Do konce třetiny už další góly nepadly, ale hráči Ostravské univerzity byli dvakrát posláni na lavičku. První to byl Fejko, po něm Adamczyk. Oba dostali po dvou minutách za podrážení.

Chvíli po začátku poslední třetiny byl vyloučen hráč VŠB–TUO Baca na dvě minuty za nesportovní chování. V čase 46:13 vstřelil gól Ondřej Kosina, hráč Ostravské univerzity, za asistence Dominika Pláška. Chvíli na to byl Plášek vyloučen za vysokou hůl. Přibližně tři minuty poté skórovala i Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava, v tomto případě zastoupená Lukášem Peterkou, kterému přihrával David Sysala. V padesáté páté minutě přichází další gól ze strany VŠB–TUO, o který se postarali Filip Dýrr a Jakub Gelnar. Tři minuty nato se ozvala i OSU, která v šesti hráčích prorazila obranu a Pavel Pobuta společně s Janem Ovčařím změnili stav utkání na 5:4. V poslední minutě, v čase 59:07, se ještě hráči VŠB–TUO Lukášovi Peroutkovi podařilo poslat puk do prázdné brány. Ve stejném čase byl vyloučen hráč OSU, Kryštof Fejko, na deset minut za nesportovní chování. Utkání skončilo stavem 6:4 pro VŠB–TUO.

Letošní derby bylo po hokejové stránce skvělé. V hale byla výborná atmosféra a fanoušci obou univerzit vytrvale fandili svým týmům. Kotel VŠB–TUO měl připraveny zelené a bílé balónky, kterými všichni fanoušci v jednu chvíli začali točit nad hlavami společně s pokřikem. Nechyběl ani několikametrový transparent putující od kotle dál přes studenty VŠB–TUO. OSU měla obří plakáty připraveny také. Namísto balónků měli však fanoušci barevné igelity.

Co je ale každoroční bolestí, je doprovodný program o pauzách, který večer ve vychlazené hale zbytečně prodlužuje. Rektoři a trenéři obou univerzit střílející na terče jsou v pohodě. Ale lidi svlíkající se na ledě, aby dostali zájezd, jsou poněkud pod úrovní vysokoškoláků. Navíc když pokyn zní „odevzdat kus oblečení“, a někteří soutěžící odevzdávají náušnice a náramky. Moderátorům by asi neuškodilo zjistit si rozdíl mezi kusem oblečení a fantem. Vítězka, která se sice před osmi tisíci lidmi úplně vysvlékla, vyhrát neměla. V tu chvíli byla totiž na ledě ještě úplně oblečená slečna. A pokud měl být vítězem ten, kdo půjde první donaha, před zmíněnou vítězkou byli už na ledě nazí tři muži. A kiss kamera v posledních minutách zápasu také nebyla úplně šťastná volba.

Pomineme-li doprovodný program, utkání bylo perfektní. Oba týmy statečně bojovaly až do poslední minuty zápasu před zraky 8 250 nadšených diváků. Počet diváků tak překonal loňský rekord. Děkujeme týmu Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava za výbornou reprezentaci zelenobílé a budeme se těšit při obhajobě titulu zase příští rok. Ať pohár zůstane tam, kde patří!