Blogování z cest po západní Evropě

Prázdniny už jsou v plném proudu, a tak se objevuje otázka, jak je strávit. Někteří svůj volný čas vynaloží na cestování, jiní na navštěvování nejrůznějších kulturních akcí, další na brigádu. Daleko pravděpodobnější je však strávení léta kombinací všech těchto variant, a ještě něco navíc. Tento semestr jsem byl buddy pro zahraničního studenta z Turecka, a když mě oslovil, zdali bych s ním nechtěl udělat okružní výlet po západní Evropě, neváhal jsem a začal hledat letenky.

Naši cestu jsme začali ve městě módy, a to v italském Miláně. Zde jsme strávili relativně krátkou dobu, neboť jsme přiletěli krátce po poledni a hned brzy ráno jsme pokračovali dál. Avšak tato krátká doba bohatě postačila k tomu, abychom navštívili ty nejdůležitější památky, které tato italská metropole nabízí.

Pevnost Castello Sforzesco

První zastávkou byl dóm Duomo Santa Maria Nascente. Tato pětilodní bazilika z bílého mramoru, která je postavena ve stylu pozdní gotiky, je pravděpodobně nejvyhledávanější památkou v Miláně. Hned vedle se nachází prosklené nákupní centrum Galleria Vittorio Emanuele z 19. století, kde jsou obchody nejznámějších a také nejluxusnějších módních značek. Vzhledem k tomu, že jsem v batohu neměl místo, tak jsem si musel odpustit nákup nové košile od Versaceho jen za 600 euro. Z této levné čtvrti jsme se vydali do pevnosti Castello Sforzesco. Okolo pevnosti se nachází přilehlý park, kde místní relaxují, či sportují. Vzhledem k tomu, že se již přiblížil čas večeře, vydali jsme se do baru Spritz Navigli Milano, kde za 11 euro můžete neomezeně jíst ze švédských stolů (např. pravou italskou pizzu, zeleninu, ovoce, maso, ale i zákusky). Po vydatné večeři (za tip kde se najíst děkuji Camilla Uggeri, mé kamarádce, která v Miláně žije) nezbývalo už nic jiného, než se přemístit na ubytovnu, neboť nás brzy ráno čekal přelet do francouzského města vína, Bordeauxu.

Nákupní centrum Galleria Vittorio Emanuele

Město Bordeaux se nachází na jihozápadě Francie a je známé především díky vínu. Ne nadarmo tak stojí na břehu řeky Garonna relativně nová stavba, která svým tvarem připomíná demižon vína, ve kterém se nachází muzeum tohoto alkoholického nápoje. Přes řeku vedou dva zajímavé mosty. První z nich nejde přehlédnout, protože na každé jeho straně stojí dva vysoké sloupy, po kterých se most vysune nahoru v případě proplouvání lodí. Nejedná se tak o klasický zvedací most, jaký je třeba v Londýně. Druhý most, kamenný most nesoucí název Pont de Pierre, je vyhledávaný hlavně díky svému romantickému vzhledu (především ve večerních hodinách, kdy se lampy rozsvítí a nabízí tak příjemnou večerní procházku), ale také z důvodu hezkého výhledu na hlavní třídu města, která je lemovaná historickými budovami a stromořadím. Ono vlastně celé centrum města je víceméně ve znamení procházení se mezi historickými domy a samozřejmě také kostely, kde za zmínku stojí hlavně bazilika Saint-Michel, ale také La Flèche Saint-Michel, který je zajímavý tím, že věz stojí samostatně vedle kostela. Vzhledem k tomu, že letadlo do Lisabonu letělo až další den večer, mohli jsme si tak druhý den dopřát trochu odpočinku. Čas zbyl i na vyzkoušení vína Bordeaux s hezkým výhledem na řeku a na historické město.

La Fleche Saint-Michel

Hlavní město Portugalska leží na jihozápadě Pyrenejského poloostrova. Lisabon je známý především mostem připomínajícím známější variantu podobného mostu v San Franciscu a žlutými tramvajemi křižujícími úzké historické uličky napříč městem. Okružní jízdu onou historickou tramvají vřele doporučuji. Především pak linka číslo 28 stojí opravdu za to, neboť objíždí ty neznámější a nejvyhledávanější místa v Lisabonu. Z okna tramvaje tak můžete navštívit všechny monumenty, které portugalská metropole nabízí, a nemusíte ujít téměř ani jeden krok. Jen malá vada na kráse. Na tuto linku se čeká řada dlouhá i několik desítek metrů na každé zastávce. My si ji vystáli, vyjeli na nejvyšší bod ve městě, šli ještě docela pěkný kus pěšky, a pak jsme zjistili, že vyhlídka je zpoplatněna docela nepěknou částkou… Odtud jsme se pak vydali na výše zmíněný most, který vede přes řeku Tajo pramenící až za Madridem. Podél této řeky se nabízí pěkná procházka k pevnosti na břehu řeky a k památníku obětem druhé světové války.

Jak jste si mohli všimnout, jeden den na objevení Lisabonu bohatě stačí. Další den nás čekal přelet do dalšího portugalského města. O tom ale až příště.

Foto: archiv autora