V centru PANT se opět rozezněl hlasitý smích

V pondělí 8. ledna proběhl v centru PANT v Ostravě další díl úspěšného seriálu LiStOVáNí s Lukášem Hejlíkem! Divadelní adaptace knihy Co by můj syn měl vědět o světě od švédského autora Fredrika Backmana sklidila veliký úspěch a rozesmála celý sál! Herec se perfektně vcítil do role tatínka, takže nechyběly ani chvilky napětí. A co je hlavní? Díky jeho přátelskému a veselému přístupu panovala opravdu příjemná atmosféra!

LiStOVáNí je cyklus scénických čtení, který nás baví již patnáct let. Každý měsíc představují herci ty nejzajímavější knižní novinky na trhu. Za své působení předvedli na jevišti již více než 100 knih a běžně vystupují v obsazení alespoň tří herců. Letos se poprvé rozhodli riskovat a obsadit pouze jednu roli a rozhodně neudělali chybu.

Nad sklenkou vína či jiného oblíbeného pití jste si mohli vyslechnout humoristické blogové zápisky jednoho švédského tatínka jednadvacátého století. Autor světoznámé knihy Muž jménem Ove, která byla i filmově zpracována, se nyní rozhodl vtipně sepsat své otcovské zážitky do knihy, kterou v pondělní podvečer v ostravském centru PANT divadelně ztvárnil známý český herec Lukáš Hejlík. Kniha v jeho podání vyzněla fantasticky.

Před začátkem skoro prázdnou místnost v mžiku zaplnili hosté různého věku. Pořadatelé museli dokonce přinést hromadu židlí navíc! V publiku se vyskytli jak muži, tak ženy, především maminky, ale dostavila se i spousta studentů, což mne mile překvapilo.

V průběhu jedné hodiny nás Lukáš Hejlík svým hereckým výkonem perfektně přesvědčil, že být tatínkem je vskutku náročné a přiblížil nám, jak doopravdy funguje vztah otce a syna. Seznámil nás s každodenními trablemi rodičů, popsal a předvedl rozdíly mezi hlídáním dítěte matkou a otcem, mezi dětstvím své doby a dětstvím v dnešních letech. Dokonale také ukázal, jak moc se všechno změnilo, jak ulehčený život máme díky novým vymoženostem a jak těžké to rodiče kvůli těmto technologiím mají. Dokázal publikum okamžitě vtáhnout do děje, takže každý divák prožíval popisované pocity přímo s autorem.

Herec do některých částí svého vystoupení vkládal různé vtipy a mezi jednotlivými úryvky z knihy pouštěl hudbu do pozadí, což napomohlo uvolněné atmosféře a podpořilo komický dojem. Nevynechal ani jednu z nejdůležitějších myšlenek celé knihy, a to autorův popis rodičovství: „Mít dítě je dneska v mnoha ohledech asi jako řídit bagr v obchodě s porcelánem s nohou v sádře, s lyžařskou kuklou na hlavě nasazenou obráceně a opilý.“ Nejvíce se mi líbilo jak mile a vtipně jeho tvorbu herec popsal: „Autor umí hezky jednu věc, jsou to všechno takové velké romány, umí skvěle dojmout i rozesmát zároveň. A nejsou tam vraždy! A je to švédská literatura. Ve Švédsku, kde žije tolik lidí a je tam tolik knížek o vraždách, si myslíte, že každá třetí rodina musela vraždit. A každá pátá napsat knihu.“

Sálem se od příchodu herce až po konec představení ozýval smích a nenarazili byste zde na nikoho, kdo zůstal potichu. Celé své představení ukončil Lukáš Hejlík tematicky, seskokem ze stolu. Vystoupení sklidilo veliký potlesk! Lidem se divadelní výkon líbil natolik, že tleskali nejméně dvě minuty v kuse, skoro jako by nechtěli přestat. Poté nám herec sdělil pár zajímavých informací nejen o knize a o autorovi, ale také o dalších plánech programu LiStOVáNí. Mimo to jsme si mohli zakoupit knihy Babička pozdravuje a omlouvá se, Muž jménem Ove nebo právě knihu Co by můj syn měl vědět o světě.

Další díl LiStOVáNí se v centru PANT koná 12. února a vstupenky si můžete zakoupit buď v kavárně, nebo v knihkupectví. Čeká nás divadelní adaptace knihy A taková to byla láska od jedné z nejsvětoznámějších francouzských autorek Anny Gavaldy. Kniha popisuje dnes bohužel častý partnerský problém – vztah bez lásky. Pokud Vám docela romantické téma není po chuti, můžete sledovat jejich webové stránky a vybrat si představení dle svého gusta. Mají totiž neskutečně rozmanitý výběr – jak nám herec Lukáš Hejlík pověděl: „My se vždycky snažíme, aby to bylo něco úplně jiného, aby se nám to neopakovalo žánrově nebo dramaturgicky, aby to bylo vždycky trošku jiné téma a zároveň aby to bylo pořád nějak koukatelné a fajn.“

Takže se určitě máte na co těšit, rozhodně Vás nezklamou!

Foto: Tereza Zgabajová