Po cestě do Ameriky se se Starou arénou vydáme na Měsíc

Divadlo v Ostravě žije. A to i v období, kdy se velké scény ukládají k letnímu spánku. Právě v tomto období Stará aréna už tradičně připravuje letní inscenaci pod širým nebem. Po Komenského sadech a prérii za Trojhalím Karolina pronikne letos divadlo do populární Dolní oblasti Vítkovice.

Hra nese název VÝLET NA MĚSÍC a čerpá inspiraci ze satirických knih Svatopluka Čecha o výletech pana Broučka do Měsíce. Jde o českou literární klasiku, zpracování se však ujali progresivní režisérka Ewa Zembok a stálý člen souboru Staré arény Petr Sedláček.

„Bude to něco na způsob zážitkové cesty někam, kam se běžně nelítá, a tím je to vzrušující a trochu nebezpečné. Pan Brouček si koupí zájezd na Měsíc a pozve s sebou obecenstvo,“ prozrazuje Ewa Zembok, umělecká šéfka pražského alternativního divadla X10. „Oproti loňské cestě do Ameriky, kde Josef Kajetán Tyl moc poznat nebyl, jsme letos Čecha v textu nechali,“ říká o úpravách textu inscenace Petr Sedláček.

„Bude to něco na způsob zážitkové cesty někam, kam se běžně nelítá, a tím je to vzrušující a trochu nebezpečné.“

Letos se autoři rozhodli využít populární prostor Dolní oblasti Vítkovice, přestože se v předchozích letech snažili znovuobjevovat zapomenutá místa Ostravy. „To místo je velmi inspirující tím, že nabízí mnoho vizuálních možností, jak pracovat s tématem. Nejsem sice z Ostravy, ale tento prostor znám a je pro mě výzvou ukázat jej z jiného pohledu,“ říká režisérka původem z polských Katovic.

Chybět samozřejmě nebude pan Brouček, kterého ztvární Matěj Šíma. Vedle něj se objeví i další postavy z Čechova románu, jako jsou trpaslíci, básník a mecenáš umění. Přestože se jedná o klasické literární dílo, autoři slibují kapku současnosti. Chybět tak nebudou témata typu developerství, architektura a umění.

„Dokážu si představit, že přijde rodina s malými dětmi a vezmou s sebou i babičku s dědečkem.“

VÝLET NA MĚSÍC má premiéru 11. srpna v 18:30. Už teď je naplánováno celkem pět repríz: 13., 16., 23., 25. a 27. srpna. Hra by měla pobavit všechny věkové kategorie. „Je vhodná pro diváky od malých dětí až po dospělé. Dokážu si představit, že přijde rodina s malými dětmi a vezmou s sebou i babičku s dědečkem. Sraz diváků bude vždy před vlakovým nádražím Ostrava střed. Vstupné je i letos dobrovolné,“ uzavírá Jan Honeiser z produkčního týmu Staré arény.

Další informace najdete na webových stránkách a na facebookovém profilu.

Titulní fotografie: Facebooková stránka Stará Aréna Ostrava