„Členem se může stát kdokoliv, kdo má chuť dělat něco navíc,“ říká Klára Balážová, prezidentka IAESTE VŠB-TUO

S Klárou Balážovou, prezidentkou IAESTE VŠB-TUO, jsme probrali další studentskou organizaci, která působí na univerzitě. O jakou organizaci jde, kdo se může stát členem, co vlastně členství obnáší nebo jak se svou činností podílejí na univerzitě nebo v samotné Ostravě?

Co je IAESTE? Co si pod touto zkratkou představit?

IAESTE je mezinárodní studentská organizace. Její hlavní náplní jsou stáže pro studenty technických škol. Vznikla po druhé světové válce, kdy se studenti rozhodli, že se chtějí setkávat se studenty ze zahraničí a šířit porozumění mezi národy a tím předcházet vojenským konfliktům. Organizace jako taková funguje už od roku 1948 a mezi zakladatelské země patřilo i bývalé Československo. Funguje to tak, že studenti z naší země mají možnost jet do zahraničí, a zahraniční studenti naopak přichází sem, do firem a akademických institucí.

Kolik máte v současnosti v Ostravě členů?

Momentálně máme 10 členů.

Záleží na každém člověku, čemu se chce věnovat.

Jaké mají členové povinnosti?

Ty záleží na každém z nich, podle toho, na kolik se angažuje. Každý si vybere nějakou oblast, kde se chce realizovat. Například někdo dělá HR a vymýšlí teambuildingy, měsíční aktivity, připravuje náborové akce a případně se stará o nové členy. Někdo komunikuje s firmami, vyřizuje nové stáže, spolupráci, případně účast na veletrzích a akcích, které organizujeme. Další oblast je tu pro lidi, kteří se starají o ty, kteří přijedou ze zahraničí. Zabezpečí jim ubytování, připraví jim program, ukáže jim, kde je firma, ve které probíhá jejich stáž. Prostě jim ukáže všechno potřebné v Ostravě. Takže opravdu

A co výhody?

Jsme mezinárodní organizace. Připravujeme mezinárodní akce, kterých je aspoň 5 za rok, a naši členové za odměnu na tyto akce jezdí zadarmo. Já jsem například toto léto byla v Holandsku na týden a potom na víkend v Maďarsku. Jiný člen byl zase v Tunisku. Někteří teď pojedou do Bosny a Hercegoviny. Dál máme lokální teambuildingy, letos plánujeme jet na jižní Moravu. A potom jsou ještě akce v rámci České republiky, protože tu máme až 8 lokálních center, a tak máme různé senáty, teambuildingy, twinningy, akademie a další vzdělávací možnosti.

Co bylo tvojí osobní motivací se nějak více angažovat a zapojit?

Vždycky jsem od školy chtěla víc než jen školu a vzdělání. Baví mě organizovat akce a být mezi lidmi. V podstatě jsem začínala ve slovenském IAESTE, kde pro mě největší zkušeností bylo koordinování veletrhu pracovních příležitostí v Žilině. Chtěla jsem se na něčem podílet a mít pocit, že jsem něco udělala a dokázala víc. Další věcí je pak procvičení angličtiny vzhledem k mezinárodnímu přesahu, můžeš využít stážistů a trochu se třeba i zlepšit. Máš možnost ji pořád aktivně používat.

Studentské organizace se snaží dělat všechno pro to, aby se studenti při výšce i bavili.

Jaký je podle tebe stav studentských organizací a spolků na VŠB-TUO?

Já si myslím, že stejně jako my, tak i ti ostatní bojují s nedostatkem studentů. To je velká škoda, protože tak jako my, i ostatní studentské organizace se snaží dělat všechno pro to, aby se studenti při výšce i bavili, vzdělávali zábavnou formou, respektive se zdokonalovali v tom, co je baví.

Co myslíš, že by ten stav nedostatku mohlo zlepšit?

Nevím, co by to mohlo zlepšit. Prvním krokem je vystoupení z komfortní zóny a potom už to jde samo. To je všechno na těch studentech a jejich motivacích a jiných příležitostech.

Největší úspěch má Diář studenta, díky kterému nás studenti znají.

Jakým způsobem se podílíte na životě školy nebo města?

Pro město podle mě nic zvláštního neděláme. Možná jen to, že sem vozíme zahraniční stážisty, tak se jak my, tak běžní lidé v Ostravě dostávají do každodenního kontaktu s cizinci. Vnáší tady trochu kultury nejrůznějších zemí a národností. A pro školu? Děláme na Fakultě stavební Bridge Builder Contest, což je soutěž ve stavění mostů ze špejlí. A v podstatě tam vodíme firmy, takže studenti mají možnost se s jejich zástupci pobavit a třeba se i dohodnout na spolupráci. Firmy zase vidí jejich schopnosti, o to je taky zájem. A největší úspěch má pak Diář studenta, díky kterému nás studenti znají.

Kdo se může stát členem a jaké lidi hledáte, když je jich nedostatek?

Členem se může stát kdokoliv, kdo má chuť dělat něco navíc a chce získat od studentských let trochu víc než jen školní vědomosti, spíše více praktických zkušeností. Takže hledáme kohokoliv, kdo má chuť něco dělat.

A musí mít nějaké speciální schopnosti nebo příslušnost k nějaké fakultě?

Všechno se u nás může naučit, s čímkoliv mu pomůžeme při jeho sebezdokonalování. Studentská organizace je tím pravým místem, kde se můžeš učit z vlastních chyb a nikdo tě za ně nepotrestá. Naopak se vždycky najdou lidi, kteří ti jsou ochotni pomoct a poradit.

V kolika zemích a jakých máte lokální centra?

Jsme ve více než 80 zemích světa a řekla bych, že skoro na všech kontinentech. Teď byl jeden člen v Tanzanii, dá se využít možnost a jet do Japonska nebo Ruska, Kanady, Brazílie. Jsme prakticky všude.

Zdroj fotografií: Facebookový profil IAESTE VŠB-TUO