Co dělat v mé zemi: Turecko

Sokolská33 si pro tebe připravila miniseriál s praktickými radami z pohledu obyvatel z různých koutů světa. Dozvíš se, co navštívit v jejich zemi, co dělat, jak se chovat, co jíst a mnoho dalšího.

První zemí je Turecko, které má určitě co nabídnout. Přesvědčíme tě, že se nevyplatí sem jezdit jen za mořem v době letních prázdnin. Kromě pláží tato blízkovýchodní země nabízí nádhernou přírodu, krásná antická města či skvělé kulinářské zážitky. Co však opravdu navštívit, jak se chovat a co ochutnat? Moji turečtí kamarádi ti v tomto článku na tyto otázky odpoví a ty tak budeš mít příležitost poznat tuto nádhernou zemi z pohledu opravdových Turků.

Co navštívit

V naší zemi je spousta turistických míst, která jsou navštěvována hlavně v období letních prázdnin. Mezi ně jednoznačně patří Antalya, Muğla, İzmir, Denizli a Aydin. Nemusíme asi říkat, že hlavně kvůli vodním radovánkám. My bychom však doporučili navštívit i místa, která nejsou moc známá a mnoho turistů o nich vůbec neví. Takovým příkladem je jednoznačně Pamukkale blízko města Denizli. Jedná se o zajímavý přírodní úkaz, kde je svah pokrytý sněhově bílým travertinem a vzhled tak připomíná kopec nebo hrad bavlny. Téměř v srdci Turecka se pak nachází Cappadocia, kde je velmi nádherná příroda. Pokud máte trochu peněž navíc, jsou zde na denním pořádku lety balónem. Těch může být v jeden okamžik ve vzduchu i několik stovek.

Zdroj: webová stránka unsplash.com

Opravdu neznámé památky jsou ale např. Sümela Manastırı, hrad postavený ve skále pár kilometru od města Tranbzon na severu země, starověké město Efez na západě Turecka nebo Damlatas Caves, léčivá jeskyně pro pacienty trpící astmatem. A když už budete svou dovolenou trávit v Antalyi, tak si udělejte aspoň jednodenní výlet do Aspendos, starověkého města s nádherným antickým amfiteátrem. Pro trochu odvážnější dobrodruhy bychom pak doporučili město Adana. Většina lidí (i Turků) se tomuto městu vyhne obloukem, protože mají stále předsudky, že ve městě žijí pouze nevzdělané a nízkopříjmové skupiny obyvatelstva. Na druhé straně je to nádherné město s jednou z největších mešit v Turecku. A to hlavní – jediný a pravý kebab pochází výhradně z Adany.

Schválně jsme nezmínili Istanbul, a to z jednoho prostého důvodu. Je to tak známé město, že i bez našeho doporučení byste ho stejně navštívili.

Jak se přepravovat

Turecko je opravdu velká země, a tak na delší vzdálenosti doporučujeme letadlo. To však přirozeně není nejlevnější varianta, a proto doporučujeme letenky kupovat v předstihu. Většina Turků však volí autobusovou přepravu, a to i na delší vzdálenosti. Důvod je prostý. Je to levnější a čas v autobuse můžete trávit pozorováním měnící se krajiny nebo spánkem. Ačkoliv zde jistá vlaková přeprava existuje, moc ji nedoporučujeme, protože železniční síť zde není na takové úrovni jako třeba v České republice. Navíc cestování vlakem je o dost dražší než autobusem. Pokud ale toužíte zažít vlakový zážitek, doporučujeme vyzkoušet Southern Express. Jedná se o třídenní jízdu vlakem začínající v Ankaře a končící v Ardahan. Během krátké doby uvidíte jak léto, tak zimu, protože Adahan se nachází až na severu země. Cena by měla být okolo 3 500 Kč.

Zdroj: webová stránka unsplash.com

Jak se ubytovat

Bohužel zde nefunguje služba Airbnb na takové úrovni, jak ji znáte v západní Evropě. V určité formě však existuje, a tak ji můžete využít. Přirozeně jsou zde velmi hezké a luxusní hotely, ale ty jsou převážně v letních měsících plné, a hlavně drahé. My bychom spíše doporučili hostely. Ty jsou zde velmi levné, a hlavně čisté, takže se nemusíte bát špíny či nepříjemných překvapení v podobě švábů a tak podobně. Další varianta, kterou doporučujeme, je ta, abyste si našli nějakého tureckého kamaráda. Ten vás nechá u sebe bydlet a bude to nejlevnější :D.

Jaké jídlo určitě vyzkoušet

Hned na prvním místě musíme zmínit samozřejmě kebab. Ten pravý však vyzkoušíte, jak jsme již říkali, v Adaně. Pak dürüm, což je něco jako tortilla a v jiných státech chybně označováno jako kebab, nebo lahmacun, což je zase placka, na kterou se nanesou různé ingredience, jako jsou zelenina, omáčky a maso. Dále stojí za ochutnání masové pokrmy kokoreç a etli ekmek. A pokud chcete vyzkoušet i něco jiného než jenom jídlo, které byste asi všechno nazvali jako kebab, tak pak těstoviny mantı nebo sarma, pokrm skládající se z listů vinné révy plněných mletým masem. Nevíme, jestli má nějaký význam doporučovat Čechům turecké pivo, ale když už, tak vyzkoušejte pivo Efes nebo pálenku ze zkvašených vinných hroznů Raki.

Zdroj: webová stránka sbs.com.au

Jak se chovat jako místní a co naopak nedělat

Určitě se nemusíte bát, že by vám někdo chtěl ublížit jen proto, že nejste místní nebo protože nevěříte v Boha. Pokud se budete chovat přátelsky, lidé vám to budou vracet. Navíc pokud se naučíte alespoň základní fráze v turečtině, lidi to potěší a budou k vám ještě milejší. Pokud vás někdo pozve na jídlo a bude za vás chtít zaplatit, rozhodně neříkejte, že to nepřijmete a chcete zaplatit vy. To by je urazilo. Místo toho nabídněte, že příště zaplatíte vy.  Co však určitě nedělejte – nezaměňujte Turky s Araby. Není to totéž a konverzaci by to rychle ukončilo.

Stereotypy také jsou, že zde jezdíme na velbloudech nebo že muži mají alespoň čtyři manželky. Ani jedno není pravda. Dále je u nás nevhodné se ptát, jakou politickou stranu podporujeme. A poslední věc, která pro vás bude možná trochu divná – nesmrkejte nahlas. Pokud se potřebujete vysmrkat, zajděte si na záchod nebo na místo, kde nikdo není, ale rozhodně nesmrkejte ne nahlas. Hlavně v místnosti nebo ve veřejné dopravě je to velmi nevhodné.

Základní fráze

Ahoj – Merhaba
Dobrý den – Iyi günler
Prosím – Lütfen
Děkuji – Teşekkür ederim
Ano – Evet
Ne – Hayır
Kde je…? – Nerede…?
Kolik to stojí – Ne kadar
Mluvíte anglicky? –  İngilizce biliyor musunuz?

Nezapomeň sledovat naše stránky, aby ti neunikl další díl tohoto miniseriálu. Jaká země bude příště?

Titulní fotografie: webová stránka unsplash.com