Druhá polovina stáže v Bruselu: Výlet do Amsterdamu a bleskový úprk domů

Na začátku své stáže v Bruselu jsem si řekl, že některý víkend musím vycestovat do Nizozemska a podívat se do Amsterdamu. Jednak kvůli Amsterdamu jako takovému, jednak kvůli mé autistické povaze, která si žádala zkompletovat návštěvy zemí Beneluxu. V Lucembursku jsem už před pár lety byl, takže Nizozemsko bylo poslední, které jsem prostě musel navštívit.

Z Bruselu je to do Amsterdamu, co byste eurem dohodili, necelé tři hodiny cesty autobusem. Cílová stanice byla amsterdamská čtvrť Sloterdijk, odkud jsem vlakem vyrazil… úplně opačným směrem, než leží centrum města. Tentokrát se však nejednalo o důsledek toho, že postrádám smysl pro orientaci, ale naopak o součást rafinovaného plánu, který mi pomohl sestavit můj spolužák, který byl na stáži v Bruselu a na výletu v Amsterdamu rok přede mnou. A kam jsem to dojel? Do vesnice Zaanse Schans. K mlýnům!

Cesta vlakem trvala asi 10 minut. Vystoupíte a jdete pořád rovně, přejdete velký most, který se občas kvůli projíždějící lodi zvedne (pobíhá tam hodně nervózní pán v oranžové vestě, který upozorňuje turisty, že most se brzy stane vertikální, a to na něm tak úplně nepůjde stát), a jste tam! Musím říct, že tahle část návštěvy Nizozemska mě mile překvapila. Zaanse Schans je opravdu malebná vesnička, protkaná kanály, potoky a potůčky. Nesmí chybět několik restaurací, obchodů s čokoládou, se suvenýry… A samozřejmě hlavní atrakce, kterou jsou mlýny. K návštěvě toto městečko vřele doporučuji. Po pár hodinách courání po okolí jsem se vrátil na nádraží a vyrazil přes Sloterdijk do centra Amsterdamu. Za dvacet minut jsem byl na místě.

Zaanse Schans je opravdu malebná vesnička, protkaná kanály, potoky a potůčky.

I když byla polovina února, Amsterdam byl plný turistů. Opravdu si to tam neumím představit v létě. To, co mě kromě plných ulic překvapilo, byla všeobecně uvolněná a veselá atmosféra (podobnost s obsahem atmosféry v Amsterdamu čistě náhodná) a spousta zajímavých obchůdků. Z nich mi v hlavě utkvěly především ty s různými druhy prezervativů a řekněme s „šidítky“ pro dámy (však víte, co tím myslím). Je zde také spousta míst nabízejících kulinářský zážitek – především čokoládu, wafle, hranolky a podobně. Zajímavé je rovněž to, jak je v Amsterdamu rozšířená cyklopřeprava. Musím říct, že je Amsterdam opravdu inspirativní místo a rád bych jej někdy v budoucnu navštívil ještě jednou. Ke konci dne jsem se přemístil z centra Amsterdamu do Sloterdijku a vyrazil autobusem zpět do Bruselu.

Další výlet, tentokrát po Belgii, jsem plánoval na druhou polovinu března. Bohužel, už jsem se ho nedočkal. Od začátku března jsme v práci i doma pozorovali, co všechno se ve světě děje a jak na to reagují jednotlivé vlády. A když ve čtvrtek 12. března vláda ČR rozhodla o uzavření hranic od půlnoci z pátku na sobotu, rozhodl jsem se zvednout kotvy a vyrazit domů. Na pracovišti mi vyšli vstříc a umožnili mi ukončit stáž dříve, za což jsem vděčný. Měl jsem štěstí, že jsem sehnal lístek na páteční dopolední autobus z Bruselu do Ostravy, protože pozdějšími spoji bychom to do páteční půlnoci na hranice určitě nestihli. Rychle jsem si sbalil svých pět švestek a doufal, že spoj nezruší. A nezrušili! Na cestě z Bruselu jsme potom s dalšími Čechy sdíleli obavy o kolony na hranicích, ale ani to se nakonec nepotvrdilo, a o půlnoci, kdy Česko uzavřelo hranice, jsme už byli bezpečně v Praze. Musím říct, že jsem byl opravdu rád…

Na cestě z Bruselu jsme potom s dalšími Čechy sdíleli obavy o kolony na hranicích.

Nyní si odbývám druhý týden povinné karantény a sumarizuji poslední čtvrtrok, který byl opravdu divoký. V prvé řadě jsem rád, že jsem na zahraniční stáži, konkrétně v CZELO, byl. Nabyté životní zkušenosti mi nikdo nevezme. A poznal jsem zde několik super lidí. Koneckonců, i ten divoký závěr patří k velkým životním zkušenostem. I když bych byl nejraději, abychom nikdy tyto pandemické zkušenosti v budoucnu nepotřebovali.

Zahraniční stáž doporučuji. Úplně všem. Z vysoké si totiž můžete odnést mnohem více než diplom. A o tom to přeci je.

Foto: archiv autora