FajnOvá Ostrava

Nedávno jsme vás informovali o projektu, jehož cílem je zlepšení ovzduší v naší smogem zasažené Ostravě. Péče o naše zdraví však není jediným projektem, který vylepší život ostravských obyvatel. V následujícím článku vám přinášíme přehled největších architektonických změn, které Ostravu v nejbližších letech čekají. Zajímá vás, o jaké změny se jedná? Tak pokračujte ve čtení.

Jedním z projektů, který Ostravu v budoucích letech čeká, je rekonstrukce bývalých městských jatek. Jejich historie sahá až do roku 1881 a pro tehdejší obyvatelstvo Ostravy hrálo toto místo velmi důležitou životní roli. Jelikož se jedná o unikátní kulturní památku, která již roky chátrá, rozhodlo se město v roce 2016 jatka odkoupit od společnosti Bauhaus a začít s jejich záchranou. Z nyní polorozpadlé budovy v blízkosti Stodolní ulice tak bude již v roce 2021 sídlo městské galerie moderního umění PLATO. Na rekonstrukci budou použity jen ty nejmodernější materiály, které však budou skvěle ladit s těmi původními a dohromady vytvoří jedinečnou nádheru. Návštěvníci se kromě samotné galerie mohou těšit také na bistro.

Zdroj: webové stránky msstavby.cz

Kromě nově vzniklé galerie se Ostrava bude moci v nejbližších letech pyšnit také novou koncertní halou. Jednu z nejvýznamnějších architektonických soutěží města vyhrálo studio Steven Holl Architects + Architecture Acts z New Yorku. Slavnostní otevření se plánuje na rok 2024. Tato budova bezpochyby kromě vzdělanosti a kultury rozvine i cestovní ruch ve městě.

Zdroj: webové stránky msstavby.cz

Dalším historickým komplexem, který dostane zbrusu nový kabát, je památkově chráněný komplex Ostravica – Textilia v centru Ostravy. Ten se skládá ze čtyř budov – A, B, C a D. Poslední dvě budovy byly prodány podnikateli Michalisovi Dzikovi, který z této části plánuje udělat hotel vyšší kategorie. Budovy A a B si vlastník Daniel Zeman ponechal. V nich je plánováno kulturní a kreativní centrum. Na jeho projekci se nyní podílejí přímo absolventi architektury, neboť právě pro mladé lidi bude toto centrum vybudováno. Otevření Ostravice je plánováno na léto roku 2021.

Zdroj: webové stránky msstavby.cz

Problém s bydlením město vyřeší postavením nového bytového domu na Janáčkově ulici. Budova bude mít sedm podlaží a bude dokončena v červnu 2021. Nájemníci si tak budou moci vybrat z celkem 26 nájemních jednotek různých velikostí.

Zdroj: webové stránky msstavby.cz

Kromě stavby na Janáčkově ulici město plánuje stavbu dalších novostaveb a rekonstrukce domů, které doposud sloužily jako kanceláře. Ke stavebním pracím tak dojde na ulicích Biskupská a Kostelní, k rekonstrukci domu na ulicích Husova a Střelniční a k výstavbě nového bytového domu Nové Lauby u Ostravského muzea. Nejen těmito stavbami tak město pokračuje ve svém strategickém plánu oživit historické centrum města.

Zdroj: webové stránky msstavby.cz

Cílem všech těchto projektů je zejména podpořit nejen kulturní, ale i sociální život ve městě a zároveň přilákat nové obyvatele. My už se nemůžeme dočkat, až budou všechny rekonstrukce a výstavby zrealizovány. A jak se líbí vám?

Titulní fotografie: webové stránky msstavby.cz