Festival Jeden svět se chýlí ke konci

Festival jeden svět je mezinárodní festival o lidských právech, který se koná v několika desítkách měst České republiky. Jedním z nich je také Ostrava. Více o festivalu a jeho organizaci si můžete přečíst v nedávném rozhovoru s hlavní koordinátorkou festivalu Kristýnou Konczynou.

Festival v Ostravě začal 4. dubna, mimo jiné v den vzniku NATO. Tomu byl „podřízen“ také první zahajovací film, kterým byl film Na jejích bedrech. Film se zabývá příběhem Nadji Muradové, jezídky, která získala Sacharovovu cenu od Evropského parlamentu i Nobelovu cenu míru za boj proti sexuálnímu násilí ve válce. Obdržela také Cenu Václava Havla za lidská práva. Do povědomí se dostala díky šíření osvěty o genocidě jezídů islámským státem. Jezídové jsou především iráčtí Kurdové, v jejichž náboženství se mísí například prvky hinduismu, manicheismu, šamanismu, mazdaismu, judaismu, křesťanství a islámu. Šlo o velmi emotivní film a silný zážitek. Film mapuje cestu Nadji po různých státech světa, jednání se zástupci vlád a v neposlední řadě také její kroky k projevu na Valném shromáždění OSN.

Foto: Adéla Kocmánková, facebooková stránka Jeden svět Ostrava

Po filmu následovala debata, která se zahraniční politiky týkala, a byli k ní pozváni jedni z nejpovolanějších lidí v České republice. Prvním z nich byl generál Petr Pavel, bývalý předseda vojenského výboru NATO a náčelník Generálního štábu Armády České republiky, který byl symbolického 4. dubna jedinečným hostem. Druhým diskutujícím byl diplomat Petr Kolář, bývalý velvyslanec České republiky v Irsku, Švédsku, USA a v Rusku. Diskuse se týkala s přihlédnutím k tématu filmu nejen role OSN ve světě, ale také role NATO a EU. Padaly i otázky ohledně zájmů jednotlivých států na půdě OSN a jejich prosazování, což nakonec vyplynulo v názory diskutujících na funkčnost a důležitost této organizace.

Foto: Martin Popelář, facebooková stránka Jeden svět Ostrava

V následujících dnech bylo vždy promítáno čtyři až sedm filmů paralelně na několika místech, přičemž horlivý divák jich byl schopen během odpoledne a večera zvládnout i několik. Diváci mohli zhlédnout filmy o příběhu z afrického slumu, film Rekonstrukce Utøyi o vyrovnání se přeživších s řáděním Anderse Breivika na ostrově Utøya nebo film Vrt o domáhání se odškodnění obyvatel po destrukci jejich domovů těžařskou firmou. Dále například film Vítejte v Sodomě o skládce evropského odpadu v Africe. To byly některé z vážnějších a smutnějších filmů. K těmto filmům pak byli přizváni diskutující, například Zdeněk Polanský, jeden z autorů projektu Zero Waste City, nebo Petr Nilius, psycholog, který byl pozván k debatě po snímku Rekonstrukce Utøyi.

Festival ale nabízí také odlehčenější snímky. Jedním z nich je Kapela, film o talentovaných muzikantech snažících se dostat na pódia známých velkých festivalů i přes špatné sociální podmínky. Mezi tyto filmy by se dal zařadit ještě film #FollowMe o novináři, který si založí účet na Instagramu, a postupem času rozplétá systém podvodů na této sociální síti.

Foto: Hana Slaninová, facebooková stránka Jeden svět Ostrava

Za zmínku stojí jistě všechny filmy, ale jejich popis by byl příliš dlouhý a obsáhlý a bylo mnohem lepší na ně osobně jít. Nicméně je zde ještě jeden, který se týká České republiky. Tím je film Český žurnál: Bratři Okamurovi o třech relativně známých bratrech, kteří jsou každý někým jiným. Osamu je známým liberálním architektem, Tomio politikem a podnikatelem, a Hayato, který se účastnil i diskuse po filmu, je konzervativním katolíkem a v poslední době také politikem. Tento film možná krásně ilustruje rozdělení české společnosti prostřednictvím rozdílů v jedné rodině.

Závěrečná debata festivalu a promítání nejlepšího filmu proběhnou v pátek 12.dubna. Debata proběhne v Centru PANT a její název je O mezinárodní spolupráci, svobodě a odpovědnosti ve 21.století. Na tuto debatu jsou všichni zváni. Vítězný film se bude promítat v Minikině.

Titulní fotografie: Jana Staňková, facebooková stránka Jeden svět Ostrava