Festival nového cirkusu dělá Ostravu výjimečnou

Minulý víkend hostila porubská Hlavní třída české i zahraniční mistry nového cirkusu. Přehlídka akrobatů, herců, tanečníků, klaunů a dalších pouličních umělců sklidila obrovský úspěch. Co všechno jsme na druhém ročníku festivalu Cirkulum zažili?

Festival byl zahájen v 16 hodin na scéně s názvem Cirkulum. Argentinské duo Cia Rampante se svou akrobacií a žonglováním nastavilo laťku vysoko hned ze startu. V aule VŠB-TUO později probíhalo spojení divadla, cirkusu a folklóru v představení o slovenském Jánošíkovi. Nový cirkus: Younák pojal příběh netradičně a získal si tím veškeré obecenstvo.

Večerní program patřil křtu šapitó, které vyrostlo na Alšově náměstí. Umělci ze spolku Cirkus trochu jinak a jejich hosté předvedli, co vše spadá do disciplíny nového cirkusu. Vzdušná akrobacie v krychli, Cyr Wheel, Hand Standing na židlích nebo párová akrobacie na šálách. Vystoupení zakončil host z Itálie, UGO Sanchez Jr, který předvedl bizarní show, během níž byl nahý, hrál na mini kytaru a zpíval. Pro spoustu diváků byl tento humor příliš přes čáru a šapitó opouštěli.

Autor: Tereza Zgabajová

Druhý festivalový den začal workshopy. My jsme se zúčastnili závěsné akrobacie na šálách a v kruhu pod vedením českých lektorek dlouhodobě žijících v zahraničí. Za sebe mohu říct, že mě workshop na šálách rozhodně posunul kupředu a jsem ráda za tipy, které jsem od lektorky Evy Novákové dostala. Artistky byly rovněž součástí noční Dream show, která byla fantastická, i když jsme ji sledovali se zadrženým dechem a velkým strachem o účinkující. Veškerou akrobacii totiž umělkyně předváděly ve třicetimetrové výšce. Celou dobu bylo v pozadí Altrego, dřevěný panák Otto na vzdušném balónu. Po skvělém zážitku se konala ještě večerní tančírna pod vedením organizace Swing Ostrava, která zakončila celý sobotní program.

Autor: Martin Grobař

Neděle začala opět workshopem, a to s Paulem ven der Maatem, holandským lektorem hand balancingu, který byl rovněž součástí sobotní Dream show. Pod jeho vedením jsme si vyzkoušeli všechny možné a nemožné druhy stojek, ať už na zemi, kostkách nebo madlech. Vystoupení kanadského siláka Mighty Mika bylo jiné, než všichni očekávali. Když se člověk podíval na stavbu jeho těla, rozhodně mu uvěřil, že dokáže žonglovat s kladivem nebo se třemi bowlingovými koulemi najednou, ohýbat železo či pracovat při vystoupení s ohněm. Tím diváky fascinoval, ale čekali to. Čím však překvapil, byly vtipné vsuvky, kdy například s bowlingovou koulí tančil na písně Taylor Swift. Celé představení byl navíc oblečen v oldschool plavkách.

Organizátorům v čele s Václavem Pokorným se druhý ročník festivalu Cirkulum rozhodně povedl. Já bych chtěla poděkovat jak lektorům hand balancingu a závěsné akrobacie, tak Davidu Pargačovi za skvělý rozhovor, který si budete moci už brzy přečíst na našem webu. Takto rozsáhlý festival nového cirkusu není v českém ani světovém měřítku obvyklý, je to další věc, která dělá Ostravu výjimečnou. Proto přeji organizátorům mnoho sil a inspirace do příštích ročníků. My se na ně těšíme už teď!

Autor fotografií v galerii: Tereza Zgabajová