Festival ostravských knihoven se nesl v duchu zajímavých témat i zábavných kvízů

O tom, že návštěva knihovny může být skvělou zábavou, nemusí vědět pouze milovník četby, ale každý, kdo 1. října oběhl alespoň některou z ostravských knihoven. Tam mohl získat drobné předměty za návštěvu a zkusit potrápit svoje šedé buňky mozkové luštěním zábavných vědomostních kvízů nebo šifer. Sokolská33 navštívila 4 z 8 knihoven a připravila si pro vás krátké shrnutí.

Ne nadarmo se na propagačních plakátech akce objevila fotka nejslavnějšího českého barda Jaromíra Nohavici s festivalovým pozváním a citací o tom, jak krásné knihy mohou být. Vždyť četba v životě člověka rozšiřuje jeho představivost, znalosti a zároveň slouží jako příjemná náplast na duši, která se kdekoliv a kdykoliv stává inspirací. Knihovny nejsou místa určená pouze intelektuálům, ale komukoliv, kdo má rád příběhy a poznání, které knihy nabízí.

Knihovny nejsou místa určená pouze intelektuálům, ale komukoliv, kdo má rád příběhy a poznání, které knihy nabízí.

Na ostravském Festivalu knihoven jste mohli navštívit celkem 8 knihoven – Knihovnu Galerie výtvarného umění v Ostravě, Knihovnu Ostravského muzea, Knihovnu Národního památkového ústavu, Knihovnu Archivu města Ostravy, Ústřední knihovnu VŠB-TUO, Moravskoslezskou vědeckou knihovnu, Univerzitní knihovnu Ostravské univerzity a nakonec Knihovnu města Ostravy. A jak že vlastně festival probíhal? Čtěte s námi a dozvíte se, jaká tajemství ze světa příběhů a znalostí jsme zjistili.

Knihovna na Ekonomické fakultě VŠB-TUO připomenula výročí 100 let československé koruny výstavou historických knih i zábavným kvízem.

Ústřední knihovna VŠB-TUO s pobočkou na Ekonomické fakultě hosty zavedla 100 let zpátky v čase a připomenula výročí vzniku československé koruny. Připraven byl zábavní kvíz, v němž byly připraveny (pro někoho jednoduché, pro jiného obtížnější) záludné dotazy o tom, jak dobře vlastně naši měnu známe. Jako bonus pro externí návštěvníky je registrace na 1 rok zdarma, přičemž pro ty ostatní již registrované uživatele amnestie na 1. a 2. upomínky (autorovi článku se tímto velmi ulevilo).

Studenti i pedagogové tak mají možnost přistupovat k celé řadě ekonomické literatury zcela zdarma skrze přihlášení přes síť VŠB-TUO.

Za zajímavou novinku lze určitě považovat možnost registrace na bookportu, která nabízí nesmírné výhody pro všechny registrované členy. Studenti i pedagogové tak mají možnost přistupovat k celé řadě ekonomické literatury zcela zdarma skrze přihlášení přes síť VŠB-TUO.

V Moravskoslezské vědecké knihovně mohli návštěvníci spatřit podzemní sklady, ale také se účastnit zajímavých přednášek.

Vědecká knihovna nabídla, kromě zábavních kvízů týkajících se kulturních znalostí o Divadlu Petra Bezruče nebo pojmů neodlučitelně spjatých s každou knihou a knihovní činností, zajímavé přednášky, např. o tom, jak napsat knihu nebo o anatomii knihy. Kromě toho bylo možné účastnit se komentované prohlídky podzemních skladů. Bonusem dostal každý návštěvník dárkový poukaz na 100 Kč na půlroční registraci v knihovně.

V Univerzitní knihovně Ostravské univerzity návštěvníci luštili tajuplnou knihovnickou šifru a hledali cestu z bludiště.

Velmi hezky měla program připravená také knihovna Ostravské univerzity, kde se návštěvníci mohli účastnit exkurze a zkusit soutěžní kvíz. Tajuplná knihovnická šifra nebyla ničím jiným než velice jednoduchou verzí rekreační substituční šifry. Princip řešení takových šifer spočívá v tom, že podle nějakého klíče (může být zřejmý, nebo ukrytý) luštíte znaky (ukrytá písmenka) v podobě jednoduchých geometrických aj. obrazců a na základě klíče doplňujete chybějící písmenka v textu a tvoříte slova. Jedná se o velice jednoduchou šifru, kterou velmi dobře znají děti z letních táborů pod názvem velký polský kříž.

Pro ty, kteří s luštěním šifer nemají žádné zkušenosti (tak jako autor článku), mohla představovat malý problém. Krásou takových šifer však je, že člověku umožní řešit problémy jinak než zaběhnutým způsobem. Většinou je způsob řešení postaven na jednoduchém principu, který však potrápil autora článku, který (očekávajíc nějakou záludnost) je zvyklý řešit složité úlohy a s přirozenou tendencí hledat ve všem složitosti, nemohl na elementární a jednoduchý princip bez pomoci přijít. A to představuje největší kouzlo takových šifer.

Poslední zastávkou byla Knihovna města Ostravy u Sýkorova mostu, kde probíhalo rande s knihou naslepo.

Kromě komentovaných prohlídek se v knihovně konala zajímavá přednáška o tom, jak funguje vydávání knihy a jak funguje knižní trh. A jak už to obvykle v našich zastávkách bývá, i zde si mohli návštěvníci zkusit kvíz, tentokrát literární. Bonusem byly bavlněné tašky se zábavným komiksovým motivem.

Celá akce probíhala velmi poklidně a pro všechny účastníky přinesla něco nového – ať už zpětná vazba v kulturních aj. znalostech, nebo drobné dárkové předměty v podobě slevových poukázek, propisek apod. Podobný program byl také na ostatních knihovnách, na kterých se festival konal.

Autor si akci osobně velice užil a rozhodně akci doporučuje všem, kteří milují knihy a četbu jako takovou.