Filmy, které vás přenesou k adrenalinu

Mezinárodní festival outdoorových filmů návštěvníkům každoročně zprostředkovává adrenalinové zážitky, opravdové příběhy a nepoznané kouty světa. To, že nejste dobrodruhem, který se na vlastní pěst vydá do divočiny poznávat místní kmeny, nevadí. Existují blázni (myšleno v dobrém), kteří to udělají za vás, a zachytí, co na těchto málo zmapovaných místech viděli.

Festival bude v Ostravě oficiálně zahájen v pátek 4. října v 17 hodin v Domě kultury města Ostravy a na tomtéž místě poběží až do středy 16. října. Výjimkami budou dvě besedy, které se budou konat v Knihcentru. První z nich proběhne v úterý 1. října. Od 18 hodin vám cestovatel, ale hlavně dokumentarista, popovídá o jeho zážitcích z cest a prozradí, jak lze cestování spojit s dobrovolnictvím. Ve středu 2. října pak proběhne multimediální pořad Jiřího Kráčalíka na téma Ural – Do divočiny tajgy a tundry. Jaké je putovaní, jaké rostliny a zvířata tam můžete potkat nebo jací jsou domorodci v odlehlých částech Ruska? To vše se na besedě dozvíte.

Zdroj: facebooková stránka Mezinárodní festival outdoorových filmů skupiny ČEZ

V již zmíněném Domě kultury města Ostravy na vás pak čeká každý den jeden blok filmů. Filmy jsou rozděleny do čtyř kategorií. Jednou z nich je kategorie horských a horolezeckých filmů. Mimo jiné bude k mání dokument Éra Adama Ondry. Náš špičkový horolezec, držitel nespočtu rekordů a člověk, který v horolezectví nastavil úplně novou laťku. Film Silný kozel je rovněž zástupcem uvedené skupiny filmů. Jedná se o přezdívku, v originále znějící Mbuzi Dume, kterou obdržel horolezec Tom od průvodce při svém výstupu na Kilimanjaro.

Dobrodružný a extrémní sportovní film reprezentuje například snímek Šněrovací mosty pojednávající o lidech, kteří nechodí po horách, ale doslova mezi nimi. Jaké to je, když si natáhnete nylonový popruh mezi dva vrcholy a volně se mezi nimi procházíte? Dalším reprezentantem této kategorie je dvaceti dvou minutový film s názvem 8000+, který pojednává o dobrodruhovi Antoinovi, který v červenci 2016 vyrazil na osamělou třítýdenní túru s paraglidem do pohoří Karákóram v Pákistánu.

Zdroj: facebooková stránka Mezinárodní festival outdoorových filmů skupiny ČEZ

Třetí kategorií jsou cestopisné filmy. Yūgen zobrazuje cesty horského snowboardisty Rafaela a jeho teamu po celém světě. Snaží se zachytit pravou podstatu pobytu v horách. Česká tvorba s názvem Tonga – Království veleryb zase pojednává o životě Michala a Běty. Ti spolu žijí a cestují již řadu let. Tonga je krátký film o jejich cestě na stejnojmenný ostrov v tropickém Pacifiku.

Jak je nejspíše patrné, filmy nejsou celovečerní. Ty kratší se pohybují okolo tří minut, delší kolem sedmdesáti. Podrobný program naleznete zde na stránkách pořadatelů. Doporučujeme akci aspoň jeden večer navštívit. Jednak podpoříte filmaře, a za druhé zprostředkovaně zažijete to, co si většina z nás asi netroufne zkusit v reálu. Nebo se necháte inspirovat a na příštím ročníku zveřejníte svůj snímek!

Titulní fotografie: facebooková stránka Mezinárodní festival outdoorových filmů skupiny ČEZ