Hledáte zdroje pro bakalářky nebo diplomky? Víme, jak na to

Pomalu, ale jistě se blíží termín odevzdání seminární práce. Tyto situace jakožto studenti známe jako své boty. Pro některé z nás už dokonce je ten pravý čas začít psát bakalářku nebo diplomku. A i přesto, že někteří studenti jsou přeborníci v disciplíně „vaření z vody“, ve výše zmíněných případech je zkrátka nevyhnutelné otevřít vhodnou odbornou publikaci a dát se do práce.

Ale je tady malý háček – jak jednoduše a v co nejkratším čase najít ty správné zdroje? Řešení se skrývá v Moravskoslezské vědecké knihovně v Ostravě. Díky ní už teď můžete zdarma využít Academic Search Ultimate, tedy nástroj pro multioborový akademický výzkum, a najít vytoužené a tolik potřebné zdroje.

Zdroje si navíc můžeme vyhledat s kávičkou na stole, s oblíbenou hudbou linoucí se z notebooku a hlavně z pohodlí domova.

„Naše knihovna zpřístupňuje několik databází. Nejpoužívanější je u nás EBSCO, což je unikátní multioborová databáze. Dostali jsme nabídku zpřístupnit čtenářům zdarma nejvyšší zkušební verzi, a to do konce roku 2016,“ popisuje Pavlína Szöke, vedoucí oddělení bibliografie Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě. Academic Search Ultimate nabízí více než 12 000 plnotextových časopisů, z toho 10 900 jich je recenzovaných. Časopisy, jejichž plné texty jsou prostřednictvím databáze k dispozici, jsou z rozmanitých oborů, jako je antropologie, biologie, geografie, matematika, právo, psychologie, ženská studia, pro nás tak důležitá ekonomie a mnoho dalších. Všechny tyto zdroje si navíc můžeme vyhledat s kávičkou na stole, s oblíbenou hudbou linoucí se z notebooku a hlavně z pohodlí domova. „Čtenáři využívají převážně možnost vzdáleného přístupu. Hlavně studenti bakalářského či magisterského studia si článek potřebují stáhnout, volně přeložit a pak jej citovat ve svých pracích. V databázi jsou k článkům dostupné i abstrakty,“ upřesňuje Pavlína Szöke.

Zdroj: www.msk.cz
Zdroj: www.msk.cz

A co je pro přístup do databáze EBSCO potřebné? Podle Pavlíny Szöke stačí mít vyřízenou průkazku, tedy být čtenářem knihovny. Tak student získá číslo čtenářského průkazu a heslo, kterým se připojí přes webové stránky http://www.svkos.cz/ do katalogu. Následuje kliknutí na možnost „Online databáze“ a pak volba možnosti vzdáleného přístupu přes SHIBBOLETH nebo EZProxy, podle toho, jestli se připojujete přes tablet nebo přes počítač. Po kliknutí se čtenář přihlásí a dostane se přímo do databáze. A takto máte k dispozici přístup do databáze plné plnotextových časopisů 24 hodin denně. Pokud nejste čtenáři knihovny, je možné využít i jednorázový poplatek 10 Kč při vstupu do studovny – a pak můžete vyhledávat klidně celý den.

Hledání kvalitních zdrojů nemusí být až taková fuška.

„Po Novém roce bude nutné zaplatit si plnou verzi, zatím ale ještě nejsme rozhodnutí. Bude záležet samozřejmě na rozpočtu knihovny a také na tom, jakou dostaneme cenovou nabídku,“ dodává vedoucí oddělení bibliografie. Proto raději se svou akademickou činností příliš dlouho neotálejte a vyzkoušejte Academic Search Ultimate do konce tohoto roku. Hledání kvalitních zdrojů nemusí být až taková fuška!

Titulní fotografie: pexels.com