Inovativní projekty se utkaly na závěrečné Green Light Startup Show už potřetí

V úterý 23. února 2016 vyvrcholil tříměsíční program na podporu podnikání Green Light, který již třetím rokem úspěšně organizuje Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava společně s dalšími ostravskými vysokými školami. Závěrečná Startup Show, obdoba televizního pořadu Den D, je největší svého druhu v Moravskoslezském kraji. Přes 200 diváků se přijelo podívat na sedm nejlepších týmů, které se utkaly o přízeň investorů a poroty.

Z šestnácti původních projektů postoupilo do soutěže jen sedm a bylo se opravdu na co koukat. Vybrané projekty byly prezentovány před porotou, která se skládala z investorů a z expertů podnikatelské sféry. Všechny projekty by jistě rády vyhrály cenu hlavního partnera SDE, ale šlo především také o získání budoucích investorů a o to, aby se daný produkt dostal do povědomí široké veřejnosti. „Jsem moc rád, že jste v Green Lightu v takovém obsazení. Nejde o to jen něco vymyslet, ale pak to i nějakým způsobem zrealizovat a sehnat si investora. Je to jen na vás a já vám držím palce,“ řekl na úvod rektor VŠB-TUO prof. Ing. Ivo Vondrák, CSc.

KAB_9706Hlavní cenu partnera SDE Software Solutions v hodnotě 50 000 Kč převzal z rukou amerického investora Donnieho Goinse Viktor Nawrath se svým projektem Sliders.cz. Jde o multiplatformní hudební přehrávač, ve kterém může klient poslouchat hudbu od všech svých oblíbených poskytovatelů v nepřetržitém mixu a současně ji dynamicky ladit přesně podle své chuti. Tuto aplikaci mohou využívat především kavárny a restaurace a jednoduše tím navodit tu správnou atmosféru. O vyhrané ceně se budu muset ještě pobavit s SDE Software Solutions, původně to mělo totiž být pravděpodobně na cestu do Silicon Valley nebo do Tel Avivu na nějakou další soutěž. Teď je však nejdůležitější dokončit můj projekt a získat platící zákazníky, abych případně měl v zahraničí co ukazovat,“ sděluje Viktor Nawrath. „Z pohledu pana Goinse má právě tento projekt velký potenciál uspět na americkém trhu a výhra v hodnotě 50 000 Kč může Sliders.cz pomoci posunout se kupředu,“ okomentoval rozhodnutí investora Martin Duda, ředitel Centra podpory inovací VŠB-TUO.

Porotu i publikum ohromil projekt EnLog a Radim Malinowski si tak odnesl hned dvě ceny. EnLog je systém měření efektivity osvětlovacích soustav ve skladech, výrobních halách apod. „Systém EnLog nasadíme ve kterékoliv firmě a monitorováním pomocí detekce pohybu jednoduše zjistíme, kolik jí dokážeme ušetřit na elektřině. S kolegou budeme pokračovat ve vývoji tohoto systému a také se budeme řídit námi stanoveným harmonogramem, což znamená do konce roku získat první platící zákazníky a poté rozšiřovat povědomí o systému mezi partnery, ideálně i do zahraničí,“ uvedl Radim Malinowski.

KAB_9740Vedle vítězných nápadů se představil například projekt na výstavbu rodinných domů využívající zeminy jako izolantu, elektronická evidence účtenek, aplikace propojující nabídku a poptávku či online cvičební program pro maminky. Green Light je projektem Centra podpory inovací VŠB – TU Ostrava a dalších partnerů, který především studentům pomáhá realizovat podnikatelské nápady. „Všech sedm projektů má podle mě budoucnost, když na sobě budou makat. Myslím si, že si tady dnes neutrhli ostudu a prezentovali srozumitelně a tak, jak měli. Jasně definovali, čeho chtějí dosáhnout, kde a v jakém stádiu jsou. A já jsem moc spokojený. Dnes jsem viděl neuvěřitelný pokrok všech prezentací,“ hodnotil jeden z porotců Ing. Viktor Kučera.

Aula na Fakultě elektrotechniky a informatiky byla v úterý plná nadšenců a zvědavých diváků, kteří se přišli dozvědět více o projektech, které mohou v budoucnu ovládnout trh a podpořit své favority. Martin Goldmann přišel načerpat inspiraci a řekl: „Studuji informatiku a dnešní akce mě zaujala. Řekl jsem si, že se sem půjdu podívat a zjistit, jak to všechno funguje. Nejvíce se mi líbil projekt, který řešil elektronickou evidenci účtenek.“

Do programu se mohou hlásit nejen studenti vysokých škol, ale také všichni, kteří mají vlastní podnikatelský záměr. Účastníci během tří měsíců podstupují intenzivní školení, které jim poskytne znalosti nezbytné pro rozjezd podnikání. Přihlášky bude možné podat opět na podzim 2016 na webu programu Green Light.