Vystavování psů je náročný sport

Individuální předvedení

Moje sestra si asi před půl rokem pořídila „papírové“ štěně shih-tzu. Původně měl být Dio jen postelový psík na mazlení a pro radost, všem rázně tvrdila, že ho nikdy na žádnou výstavu tahat nebude. Ovšem náhoda tomu chtěla, že se jednou dostala k přihlášce právě na jednu z takových výstav. Začal boj, na jehož konci jsme výstavu zdárně zvládli, ale bylo by pro nás všechno mnohem jednodušší, kdybychom měly nějaký ucelený návod. Různé finty se totiž dozvíte většinou až na výstavě samotné a vědět o nich předem znamená méně těžkostí a příjemnější průběh celé soutěže.

Co si pořídit a za kolik
Když jsem na výstavu dorazila, jako naprostý laik jsem se nestačila ani divit, jakou kosmetickou výbavu tihle chlupáči mají. Velké kufry plné pudříků a různých sprejů. Takže rozhodně se musíte smířit s tím, že výstava není zrovna levnou záležitostí. Kromě poplatku za přihlášku, který obvykle činí asi 500 Kč, je nutné pejskovi pořídit výbavu. Pokud jste se rozhodli vystavovat, je třeba pejskovi už od začátku zajistit nějakou standardní péči, zejména pravidelné koupání, a u dlouhosrstých plemen mít doma sprej na rozčesávání. Není špatné pořídit si i antistatický sprej, díky němuž nebudou pejskovi chlupy poletovat všude kolem. Jeden takový sprej vás vyjde na 300 Kč a víc (podle značky a objemu). Další důležitou položkou je kvalitní hřeben, jehož cena se pohybuje od 400 Kč. Pro menší plemena je dobré pořídit výstavní vodítko, které stojí asi 150 Kč, díky němu budete mít psa plně pod kontrolou.

Jak se na výstavu připravit doma
Musíte pejska naučit chodit v kruhu. Pejsek musí jít vedle vaší levé nohy, nesmí vás tahat, ani vy nesmíte tahat jeho. Dále je důležité naučit ho stát v postoji. Pejsek by měl stát v klidu, mít rovnou páteř a zadní nožky natažené mírně za tělem. Měl by se dívat mírně vzhůru, nebo do strany. Přinutit štěně, aby dokázalo stát v postoji je pro nezkušeného chovatele poměrně složité a proto by se s tréninkem mělo začít co nejdříve. Ideální je, pořídit si již zmíněné výstavní vodítko, které rozhodně využijete při tréninku i na výstavě.

Příprava těsně před výstavou
Pejska byste měli vykoupat. Pokud si na to netroufáte, můžete se objednat do salonu, který poskytuje „předvýstavní“ úpravu. Psa vám tam většinou i ostříhají a sfouknete tak dvě věci jednou ranou. Pokud se rozhodnete pejska vykoupat sami, nezapomeňte na kondicionér a všechny přípravky důkladně vypláchněte, aby se na výstavě nedrbal. Tentokrát byste ho měli i vyfénovat, aby měl srst krásně lesklou a rovnou a neprobudil se celý „zmačkaný“. Doma můžete použít už i antistatický sprej a rozčesávač.

Samotná výstava.
I když jdete na řadu až ve 12 hodin, musíte přijet na zápis, který bývá ráno kolem deváté. Rozhodně si nezapomeňte vzít rozkládací stolek, deku, židle. Pokud se výstava koná venku, přibalte i slunečník nebo altán. Chovatelé, kteří vystavují často, mají pro pejska speciální klec na kolečkách, která slouží i jako stolek, ale pokud to jdete zkusit poprvé, není nutné do něj zatím investovat. Také nezapomeňte psí výbavu – výstavní vodítko, kosmetiku, mašličky a hlavně pamlsky. U vstupu pejsek projde veterinární příjemkou, kde vám zkontrolují platná očkování. V „kruhu“ psovod obdrží startovní číslo. Je dobré, aby na výstavu jeli alespoň 2 lidé, protože by si pak vystavovatel nemohl zajít ani na záchod. Majitel psa má vstup v ceně přihlášky, doprovod si musí lístek zaplatit, ale nejde o závratné částky. Zjistíte si, kdy asi zhruba přijdete na řadu, a podle toho pejska začnete upravovat. My jsme měly vystavovat kolem jedenácté. Přijely jsme v osm a asi v deset hodin jsme polehoučku začali Dionka rozčesávat. Občas jsme se s ním prošli a také si zkusil chůzi v kruhu, aby z toho prostředí nebyl moc vyplašený. Asi 40 minut před výstavou jsme ho začali česat na Top Knot – výstavní načesávání podle platných standardů plemene. Pro nás to znamenalo načesat mu bouličku na čele a „palmičku“ s mašlí. Načesávání bylo docela náročné. Hlavně je problém přinutit chlupy, které obvykle padají dolů, aby držely nahoru. Fintou je, vzít si s sebou průhlednou gelovou řasenku, která vám kštici zpevní. Někteří chovatelé také používají lak na psí chlupy. Pes musí v závěru vypadat uhlazeně a musí být dokonale rozčesaný. Rozhodčí nesmí u dlouhosrstých plemen narazit na žádný chuchvalec. Rozhodně není na škodu si výstavní úpravu zkoušet doma.

Chůze v kruhu
Majitelé psa nastupují do kruhu podle startovního čísla. To si hlavně nezapomeňte přilepit na levou stranu oděvu (rukáv, nohavice…). Do kruhu si vezměte hřeben a pamlsky k odměňování. V kruhu posloucháte pokyny rozhodčího. Začínáte obíháním kruhu společně se všemi psy ve skupině. Následně může porotce chtít individuální předvedení. Dále prohlédne psovi zoubky, stavbu kostry a lebky. Pokud si na sebe pes nenechá cizím člověkem sáhnout, může být vyřazen. Na závěr se společně proběhnete v kruhu a porotce určuje vítěze. Po ukončení si zajděte váš výsledek zapsat do výstavní kanceláře, i když jste se třeba neumístili. Je to nutnost pro další výstavy a uchovnění (přeřazení mezi chovné jedince, aby mohl být použitý v čistokrevném chovu, tedy aby jeho potomci mohli mít průkaz původu; pozn. red.).
——————————————————————————————————————–

O výstavách jsme hovořili s Petrou Sumerákovou, majitelkou mezinárodně chráněné chovatelské stanice. Zabývá se profesionální úpravou psů všech plemen, pořádá odborné semináře a poradenství v oboru kynologie a v současné době zastává také funkci bonitačního referenta Shih-tzu klubu ČR.

Od kdy je dobré pejska začít připravovat na výstavu?

Pokud se majitel pejska rozhodne pro výstavy, musí pro to v prvé řadě daný jedinec splňovat základní předpoklady, mezi které patří samozřejmě platný průkaz původu, to znamená, že pes pochází z registrovaného chovu, a také musí splňovat standard daného plemene. Většinou samotný chovatel u štěňat, ve kterých už vidí náznaky výstavního potenciálu, začíná s lehkou výstavní průpravou ve formě stavění do postoje, případně i nácviku chůze na vodítku. Další průprava je poté na majiteli pejska. Postoji lze navykat štěňátko od prvních okamžiků, kdy se naučí chodit (od 5–6ti týdnů). Chůzi na vodítku lze učit taktéž od miminka jak doma, tak třeba na zahrádce. Po splnění základního očkování začíná nejdůležitější fáze, kterou je socializace venku s ostatními pejsky a navyknutí rušnému prostředí ulic.

Když to přeci jen někdo trochu „zazdí“ a na výstavu by chtěl i tak jít, je pejsek schopný připravit se i v pozdějším věku?

Každý jedinec je jiný. Do některého pejska je potřeba tyto základní návyky a cviky „vtloukat“ od mala, ale jsou pejsci, kteří mají absolutně bezproblémovou povahu a jsou to, jak já říkám, „exhibicionisté“. Zažila jsem několikero psů, kteří vpluli do výstavního dění až kolem 1 roku a nebyl sebemenší problém. Tito psi to měli prostě v sobě. Ale znám větší množství případů, kdy pejsci v pozdějším věku jen horko těžko zvládají výstavní dění. Většinou jsou to pejsci, kteří znají jen prostředí domova, zahradu, občas vycházku na ulici. Jsou pak vyděšení z tak rušného prostředí, ve kterém se pohybují tisíce psů a lidí.

Myslíte si, že vystavování pejsky baví? Jak má chovatel docílit toho, aby to pro ně byla zábava?

Výstavy musí pejska bavit. Jestliže ho to nebaví, nemá to poté cenu a je to na něm samozřejmě znát. Tím je ovlivněno jak celkové předvedení, tak i jeho hodnocení. Pejsek může být sebekrásnější, po stránce standardu plemene dokonalý, ale nemusí se umět nadšeně prezentovat. Osobně si myslím, že povaha psa je sice dána, s ní se pejsek rodí, ale jdou dělat i velká kouzla ve výchově. Když se dostane pejsek do zkušených rukou profesionálního handlera (vystavovatele, pozn. red.), tak ten dokáže psa dostatečně motivovat a vytrénovat formou hry, aby ho to bavilo. Ale to už je takzvaně vysoká výstavní škola a ne každý ono umění ovládá.

Co se Vám osobně na výstavách líbí nejvíc?

Výstavy jsou tu od toho, aby se lidé nadšení do kynologie mohli střetávat a aby chovatelé měli možnost prezentovat své odchovy. Je to svým způsobem i druh adrenalinu a v ČR bohužel mediálně zapomenutý „sport“. Například v USA a Anglii jsou naprosto normální přímé TV přenosy z prestižních psích výstav a u nás se na kynologii mediálně opravdu zapomíná, což je velká škoda. Přitom Češi jsou nadšenými pejskaři a na kynologických mezinárodních akcích bývá přihlášeno kolem 3-5 tisíc psů. Kdo neviděl a nezažil výstavu na vlastní oči a kůži, nepochopí, co nás na tom tolik baví. Opravdu bych to přirovnala ke sportu, každý chce vyhrát a výhra je poté odměnou za vaši snahu a dřinu, se kterou se na výstavní klání s pejsky připravujete. Jako v každém oboru i tady občas neplatí „fair play“, existují tu podrazy, pomluvy. To některé lidi od výstav odradí, ale to už je zkrátka druhá strana mince.

Co by si majitel pejska měl určitě pořídit, aby si vystavování co nejvíce zjednodušil?

Každý si musí zjistit, co na výstavu potřebuje a co ne, u každého plemene je to něco jiného. Člověk musí především pamatovat na to, že účastnit se výstavy znamená strávit na výstavišti celý den, někdy i celý víkend. Takže musí myslet především na pohodlí psa i sebe. Měl by si obstarat minimálně židle, pro pejska pohodlný pelech, nebo klec. V dnešní době existují desítky firem specializující se na profikynologické pomůcky, jako jsou stany pro psy, stanové přístřešky pro lidi, tak aby zajistili ochranu před deštěm, větrem, sluncem, pro vystavování ve venkovních prostorách. Samozřejmostí jsou misky na vodu a jídlo pro psa. Výstavy jsou přehlídkou krásy, takže u dlouhosrstých plemen jsou to leckdy plné kufry s kosmetikou, fény a podobně.

Děkujeme za rozhovor.

Website Pin Facebook Twitter Myspace Friendfeed Technorati del.icio.us Digg Google StumbleUpon Premium Responsive