Investiční fórum 2018: Už víme, do čeho letos investovat

Do kterých ziskových oblastí letos investovat? Co se nám vyplatí, a na čem bychom naopak mohli prodělat? Hosté z Investičního fóra nám poradili! Připravili si pro nás prezentace pěti nejefektivnějších investičních oblastí, prodiskutovali s námi možné zisky a zhodnotili jejich vyhlídky na další roky. Stále nevíte, o které oblasti se jedná? My ze Sokolské33 jsme byli u toho.

V pondělí 8. ledna 2018 proběhlo na Ekonomické fakultě VŠB – TU Ostrava Investiční fórum, kde v rámci moderovaného diskuzního bloku vystoupilo pět investičních specialistů, kteří reprezentovali jedny z nejlepších investičních strategií pro tento rok. Probrali s námi vývoj kapitálových, měnových a realitních trhů a také jsme nahlédli do světa kryptoměn (typ digitální měny či elektronických peněz, např. Bitcoin, pozn. red.), které momentálně patří mezi nejžhavější investiční téma.

„Úspěch společnosti je svázán s úspěchem investora.“

Celým programem nás provedl Petr Novotný, zakladatel a šéfredaktor Investičního webu. A nebudeme vás dále napínat! Mezi nejefektivnější oblasti zhodnocení zisku patří komerční reality, private ekvity (alternativní zdroj financování inovativních projektů a podniků s potenciálem rychlého růstu, pozn. red.), drahé kovy, české akcie a kryptoměny. Každý účastník fóra představoval jednu investiční oblast, takže nás čekalo pět krátkých přenášek a poté moderovaná diskuze.

První vystupující, Jan Kratochvíl, představitel investičního fondu Edulios, nás seznámil s investicemi do komerčních realit. Zjistili jsme, že nemovitosti patří mezi tradiční uchovatele hodnot, jelikož jsou chráněné proti inflaci. Nechybělo zde ani porovnání rozdílů mezi investicí přímou a nepřímou. Pan Kratochvíl nám vysvětlil, jaké výše dosahují zisky v daných investicích. V průměru jejich výnos činí asi šest procent za rok. Také nám prozradil, že Ostrava ze všech regionů funguje nejhůře. Hlavní budovy jsou, jak se dalo čekat, v Praze.

Dále pokračoval pan Ľubomír Červeňák se svým kolegou Jaroslavem Sopuchem, kteří reprezentovali investiční fond SkyLimit Industry. Odhalili nám význam investic private equity. Investují do oblastí velice typických pro Česko a Slovensko, ročně přispívají do dvou až čtyř strojírenských firem. Vybírají si malé a střední společnosti, které si nemohou dovolit všechny části výrobního procesu, a dlouhodobě pracují s jejich managementem. Výhodou těchto firem je, že čelí menší konkurenci a plynou z nich větší investiční příležitosti. „Úspěch společnosti je svázán s úspěchem investora,“ prohlásili nakonec.

Pan Martin Garnac nám v krátkosti popovídal o investicích do akcií. Zaskočil nás informací, že čeští akcionáři mají ve svém portfoliu částku 85 miliard korun a ani o tom neví. Největší částky se pohybují v kotovaných akciích typu ČEZ, KB a Unipetrol. Pan Garnac nás odkázal na internetovou příručku Sáhněte po miliardách, která nám přiblíží, jak s akciemi pracovat. Mluvil ale hodně rychle a potichu, takže předpokládám, že většinu diváků zmátl. Akcie patří mezi jedno z nejnáročnějších témat, takže bych ocenila uspořádanější výklad.

Na rozdíl od předchozího řečníka, Dalibor Bukovský z TrustWorthy Investment nám problematiku drahých kovů vykreslil docela přehledně. Sdělil nám pár informací k Býčímu a Medvědímu trhu a k oblasti komodit. Jeho zásadní otázka zněla: „Jak se vlastně má prognózovat Býčí a Medvědí trh, když v zásadě ani nevíme, jak bude vypadat Evropská unie za půl roku?“ V minulosti platilo pravidlo: Když dolar posiloval, zlato klesalo, když dolar oslaboval, zlato stoupalo.

Nicméně v dnešní době do ceny drahých kovů vstupuje více rozdílných faktorů jako například nezaměstnanost v Americe, válečné konflikty či úrokové sazby v Peru. V části, kdy nám povídal o pamětních mincích, prozradil, že Česká národní banka razí letos ke svému výročí desetitisícovou pamětní minci. Svůj výstup ukončil radou pro investory: „Pamětní mince vždy kupujte po emisi. Co nejdříve! Protože v této době jsou nejlevnější a v budoucnu jde cena nahoru.“

Nejvíce nás ale zaujala prezentace o kryptoměnách. Pan Pavel Zítko, reprezentant společnosti CryptoGold, přišel plný energie a svůj výstup prokládal otázkami přímo na publikum a různými příklady. Dokonce nám nabídl individuální konzultaci! Seznámil nás s možnostmi, jak lze investovat do kryptoměn a poradil nám, u kterých společností mají nákupy kryptoměn smysl. „V oblasti kryptoměn máte dvě možnosti. Ta první je rizikovější, já tomu říkám neklidný spaní. Je to trading. Daleko konzervativnější způsob je těžba.“ Mining kryptoměn neumožňuje dostat se do mínusu, a navíc funguje na tzv. lifetime. Dokud firma bude těžit, získáváme výnos.

Jakmile nám představili všechny oblasti, nastala diskuze. Moderátor Petr Novotný pokládal účastníkům individuální otázky a obracel se také na publikum. Rozebírala se především problematika výnosnosti investic a jejich vyhlídky do budoucnosti. Diváky nejvíce zajímalo riziko investice a především zisk. Důležitou otázkou byl také přístup a komunikace se společnostmi. My jsme usoudili, že právě tento faktor je při volbě společnosti rozhodující.

Jsme v obraze a získáváme informace přímo z první ruky.

Stále se objevují nové věci, nové myšlenky, a proto je dobré být stále v obraze. Zvolit investici, která zapadá do našeho investičního horizontu a která splňuje náš rizikový profil. Především se rozhodovat rozumně a nespoléhat se pouze na jednu. Správné investování je vždycky o diverzifikaci, prostě nevsadit všechno na jednoho koně,“ dodal publiku své doporučení také moderátor.

Také nám prozradil, že nejlepší informace o investicích získáme v Praze, a proto se letos se svým kolegou Romanem Chlupatým rozhodli udělat tour po celé České republice. Kromě Ostravy a Prahy navštíví také Brno, České Budějovice a Hradec Králové. A my se můžeme pyšnit tím, že naši fakultu za své působení navštívili již potřetí! Jsme v obraze a získáváme informace přímo z první ruky.

Pokud se budete pro příště rozhodovat, zda Investiční fórum navštívit, doporučujeme vám využít takové příležitosti. Investoři měli možnost získat nové informace, a především se poradit se specialisty, jak správně zhodnotit své peníze. Diskuze byla opravdu zajímavá a užitečná nejen pro investory, ale také pro každého, kdo má rád všeobecný přehled a kdo se rád dozví další možnosti, jak hospodařit s financemi. Vidět do této problematiky a rozumět tomu, jak investice fungují, je náročně, ale v dnešní době hodně důležité. Nikdy nevíme, co nás může v budoucnu potkat.

 

 

Fotografie: Tereza Zgabajová