Jan Bestetti: Chceš něčeho dosáhnout? Pak k sobě musíš být tvrdý

Před pár lety se přihlásil do start-upu Green Light s projektem FairBox. Dnes chce student Ekonomické fakulty Jan Bestetti expandovat do Polska. O svém podnikání a aktivitách si povídal s naší redaktorkou Bárou Urbanovskou.

Když Honza před pár lety odmaturoval, čekaly ho jedny z nejdelších prázdnin ve studentském životě. „Přemýšlel jsem, co budu dělat. Procházel jsem různé servery. A na jednom z nich si jeden pán objednal drahou vrtačku, ale štvalo ho, že si ji nemůže dopředu zkontrolovat,“ říká Honza na začátek. A pak ho to napadlo – vytvoří krabičku, na kterou se dá průhledná fólie, kurýr přijede, ukáže a vy si výrobek můžete buď nechat, anebo ho vrátit zpátky. Zkušenosti sbíral také v Anglii, kde se vydal za prací, aby si vydělal peníze na další pokračování v projektu. Když se vrátil, oslovil ho Honza Jůzl z Green Light, jestli by se soutěže nechtěl zúčastnit. „V prvním ročníku bylo šedesát projektů, do užšího výběru prošlo třicet, a nakonec nás bylo osm. Já vyhrál cenu publika. Cena publika byla pro mě tou nejdůležitější cenou, protože jsem díky ní dostal zpětnou vazbu, že můj projekt je chtěný širokou veřejností,“ usmívá se Honza.

Nejsem typ zaměstnance, rád zaměstnávám.

Honza je aktivní a rád stále něco podniká. I co se práce týče. „Nejsem typ zaměstnance, rád zaměstnávám. Pokud chceš podnikat, pokud chceš uspět, musíš na sebe být tvrdý,“ říká. Učitelé o jeho podnikání nevěděli, ale sem tam se ho někdo zeptal, co vlastně dělá. Později sám za pedagogy zašel, aby jim vše vysvětlil, zvlášť vedoucí své bakalářské práce. „Chybí mi vztah mezi studentem a kantorem – je příliš profesionalizovaný,“ myslí si Honza.  „Školou se snažím nestresovat. Na zkoušku jdu s tím, že ji udělám, abych čas mohl věnovat tomu, čemu chci,“ doplňuje.

Honza s týmovým kolegou při prezentaci FairBoxu na GreenLight StartUp Show. Zdroj: facebooková stránka Podnikatelského inkubátoru VŠB-TUO
Honza s týmovým kolegou při prezentaci FairBoxu na GreenLight StartUp Show.
Zdroj: facebooková stránka Podnikatelského inkubátoru VŠB-TUO

Honza je také jedním z organizátorů akce Rainbow Run, která se letos konala v Dolní oblasti Vítkovic, Ústí nad Labem a Brně. „Oslovil mě Roman Fučík, se kterým jsem se potkal na florbalu. Sešli jsme se, mluvili jsme i o FairBoxu, chtěli jsme společně dělat také florbalové derby. Založili jsme si spolu s.r.o.,“ říká Honza. Roman je také jeho mentor. „Přece jen mi je 22 let a dělám chyby, takže mě navede správným směrem, je zkušenější,“ usmívá se. „Chceme, ať Rainbow Run lidi baví, takže se na něm pracuje každý den,“ říká. Nejlepší Rainbow Run byl letos v Ostravě – vyšlo počasí, přišla spousta lidí. „Mile překvapen jsem byl ale v Ústí nad Labem,“ vzpomíná na město v severních Čechách, kde byli lidé akcí nadšení. Už teď organizátoři připravují další ročník, shánějí hosty a intenzivně pracují na programu. Honza plánuje se svým projektem FairBox expandovat a jeho životní sen je dostat se jednou na obálku Forbesu.

Titulní fotografie: facebookový profil Jana Bestettiho