JAN ŠVEJNAR: Brexit zásahne mnohem více ekonomiku Velké Británie než Evropy

První ročník diskusní platformy pro inovativní myšlenky Meltingpot, kvůli které zamířily do Ostravy tisíce lidí, nabídl zajímavé osobnosti jak z českého, tak ze světového prostředí. Za podpory VŠB – TU Ostrava tak do moravskoslezské metropole zavítal také český ekonom, pedagog a někdejší prezidentský kandidát, který dlouhodobě pobývá ve Spojených státech amerických, prof. Jan Švejnar, Ph.D. Zajímá vás, jestli dá na podzim svůj hlas Clintonové nebo Trumpovi? Chystá se on sám znovu kandidovat na prezidentský post v příštích volbách v ČR? A jak podle něj jakožto celosvětově uznávaného odborníka zasáhne Brexit Evropskou unii, Českou republiku i Brity samotné? Na tato témata s expertem na ekonomiku, který vyškolil několik generací svých následovníků po celém světě, hovořila naše redaktorka Michaela Nedomová.

Pane profesore, co si myslíte o tom, že se Velká Británie rozhodla odejít z EU?
Bylo to překvapení. Většina Britů si až nyní uvědomuje, že Brexit může mít větší dopady, než jaké očekávali. Neuvědomovali si, že některé oblasti Británie ztratí dotace, mnoho lidí může přijít o práci a podobně.

Celý Brexit byl o okamžitém nadšení pro myšlenku lepšího zítřka. Druhý den přišla kocovina.

Může být Brexit pro Velkou Británii přesto v některých ohledech úspěchem?
Já si myslím, že je to nepravděpodobné. Británie bude muset zápasit, aby vůbec celý proces odchodu z EU zorganizovala a zrealizovala. Je třeba především minimalizovat ztráty, které jsou s tímto procesem spojené. Nevidím potenciál úspěchu.

Co všechno budou muset Britové obětovat?
Záleží, jak se k tomu Británie postaví. Pokud omezí pohyb lidí, tedy pracovní síly, bude pro ni velice těžké udržet si volný obchodní trh s Evropou. Pokud se ale rozhodne pohyb lidí neomezit, tak je pak na místě otázka, proč samotný Brexit probíhá.

13717881_1229539350391706_272289055_o

Myslíte si, že se Británii podaří vyjednat si dobré podmínky odchodu, nebo se dá spíše předpokládat, že Evropská unie bude chtít ukázat, že se z jejích řad jen tak neodchází a bude se tím snažit odradit i další případné „exitáře“?
Myslím si, že lze předpokládat spíše druhý scénář. Je potřeba říct, že Britové jsou dobří negociátoři a v tomhle mají výhodu. Ale na druhou stranu má Evropa v rukách silnou kartu, protože ona neodchází. Britové se snaží vystoupit a přitom si udržet všechny výhody. Evropa jim je ale jen tak pro nic za nic nedá. Brexit je nebezpečný, další země by mohly uvažovat o vystoupení z EU, případně žádat další výjimky. A to Evropa nechce. Myslím si, že EU bude ve vyjednávání s Británií tvrdá.

I pro EU to však znamená ztrátu. Bude si podle vás chtít i nadále udržet Brity na své straně, přestože už nebudou součástí osmadvacítky?
Ano. Myslím si, že se všichni budou snažit, aby negativní dopad byl co nejmírnější, zároveň však, aby politicky obstáli u voličů. Evropa nebude chtít vypadat, že Británii dává něco zadarmo a Británie naopak, že neuspěla ve vyjednávání. Půjde o složitý proces, který může trvat velice dlouho. Nebezpečným činitelem je nejistota, která, pokud bude trvat dlouho, může mít negativní dopad na spoustu faktorů.

Myslím si, že EU bude ve vyjednávání s Británií tvrdá.

Jak dlouho může trvat taková nejistota?
Může trvat dlouho. Očekává se, že premiérka Mayová bude postupovat pomalu. Může to trvat měsíce nebo taky rok či dva.

Kdo si myslíte, že bude mít při vyjednávání navrch?
Myslím si, že spíše Evropská unie, ale vyjednávání je velice složitá věc, takže budeme muset počkat, abychom věděli, o čem konkrétně se bude EU s Velkou Británií bavit.

Je možné, aby si Británie vyjednala různé podmínky s jednotlivými evropskými státy?
Bude se o to snažit, ale do velké míry – zvláště v ekonomických otázkách – jedná Evropa jednotně. Například s Českou republikou si nemůže dohodnout jiná cla a jiná opatření než s jinou evropskou zemí.

13710534_287046924981464_7978463116858402199
Z diskuze na Meltingpotu na téma Globalizace a inovace: náš region a dál?; zdroj: FB Meltingpot

Nová premiérka Theresa Mayová řekla, že chce sjednotit Británii. Myslíte si, že to dokáže? Vzhledem k tomu, že při hlasování se země rozdělila na dvě poloviny…
Myslím si, že bude na ní jakožto zkušené političce, aby přesvědčila obyvatelstvo o tom, že vše, co dělá, dělá v jeho prospěch. Otázkou bude, jestli voliči sami pochopí, že vše se získat nedá, takže se spokojí i s částečným úspěchem.

Před Brexitem jste se nechal slyšet, že rozhodne momentální nálada Britů. Jaká nálada podle vás tedy panovala?
Nálada byla taková, že pro Brexit hlasovalo více lidí. Myslím si, že hodně lidí si v okamžité náladě myslelo, že na Brexitu vydělají a že pro zemi bude výhodný. Druhý den přišla kocovina, kdy sami voliči nevěděli, pro co vlastně hlasovali. V té době byla Evropská unie nejvyhledávanějším spojením na Googlu. Lidé hledali, co to vlastně ta EU, o které si odhlasovali, že ji opustí, je. Celý Brexit byl o okamžitém nadšení pro myšlenku lepšího zítřka a zejména starší lidé, kteří nejvíce hlasovali pro Brexit, měli vidinu velkého britského impéria, jak ho známe z historie.

Británie je sice náš důležitý obchodní partner, ale ne natolik, aby s námi její odchod z EU otřásl.

Jaký dopad bude podle vás mít Brexit na evropskou ekonomiku?
Já si myslím, že britská ekonomika bude zasažena daleko více než ta evropská. Evropská unie je větší a navíc se některé typy aktivit přestěhují po Brexitu z Británie na kontinent. Dopad bude, ale bude se lišit v konkrétních segmentech.

A co dopad na českou ekonomiku?
Nebude to ohromný dopad, protože Británie je sice náš důležitý obchodní partner, ale ne natolik, aby s námi její odchod z EU otřásl. Je pravda, že v některých sektorech, například automobilovém průmyslu, se dá očekávat citelný negativní dopad. Otázkou je, zda dojde ke zmenšení nebo zpřetrhání spojení, která mezi sebou země mají.

Jaké konkrétní ztráty čekají ČR?
Přímým dopadem, který už vláda odhadovala, je skutečnost, že nám přijde méně dotací, protože Británie přispívala značnou částí do rozpočtu EU. Pokud dojde k omezení vývozu a dovozu mezi ČR a Británií, tak to bude mít určitě negativní dopad, ale nemyslím si, že by byl rozhodující.

13681763_1229539423725032_67410626_o

Spousta Čechů pobývá v Anglii i pracovně, jak se těchto lidí dotkne Brexit?
To bude otázkou dohod. Očekávám, že budou existovat dvě varianty – jedna dohoda pro ty, kteří v Anglii už jsou a budou krytí určitými výjimkami, a druhá pro ty, co by chtěli migrovat a ta může být samozřejmě přísnější.

Přesuňme se do Spojených států amerických, kde žijete. Koho budete volit v nadcházejících prezidentských volbách?
Budou to volby, ve kterých si člověk bude vybírat menší zlo – ve smyslu, že ani Trump, ani Clintonová nejsou ideálními kandidáty. Budu volit Clintonovou, protože si myslím, že má zkušenosti, velké znalosti a její činy jsou do určité míry předvídatelné. Naopak Trump a jeho názory jsou neočekávatelné, a pokud by byly realizovány, měly by velký dopad na USA i celý svět.

Když u nás, v ČR, probíhaly prezidentské volby, volil jste?
Ano, na prezidentské volby do Čech jezdím.

V amerických prezidentských volbách si voliči budou vybírat menší zlo.

Koho jste volil?
Volil jsem Karla Schwarzenberga a podpořil jsem ho i veřejně v médiích. Ačkoliv se spolu ve všem neshodneme, myslím si, že v situaci, kdy by naše země byla ve velkém nebezpečí nebo na rozhodující křižovatce, je to člověk s takovou perspektivou a zkušenostmi, který by se o nás dokázal postarat.

Nedá mi to a musím se na závěr zeptat. Zvažujete, že v příštích prezidentských volbách budete kandidovat, podobně jako v roce 2008?
Nezabývám se těmito úvahami. Opravdu, momentálně nad tím nepřemýšlím. Čekají nás jiné, menší volby.


13709673_1229539383725036_1199749963_oProf. Jan Švejnar, Ph.D., vystudoval ekonomii na Cornell University a Princeton University. Je laureátem Ceny IZA za ekonomii práce (2015) a Ceny Neuron za přínos světové vědě (2012). Působí na Kolumbijské univerzitě v New Yorku jako profesor globální ekonomie a ředitel Centra pro globální hospodářskou politiku (Center on Global Economic Governance – CGEG). Je spoluzakladatelem CERGE-EI, společného pracoviště Univerzity Karlovy a Akademie věd České republiky v Praze, kde předsedá výkonnému a dozorčímu výboru. Vede think tank IDEA v rámci Národohospodářského ústavu AV ČR, který založil. Dlouhodobě se věnuje studiu mikroekonomie, ekonomie práce a globálnímu ekonomickému rozvoji. Současný výzkum o dopadu působení miliardářů na ekonomický růst vyvolává živou diskuzi ve vědeckých a populárních publikacích. Působil jako ekonomický poradce prezidenta Václava Havla a v roce 2008 byl jedním ze dvou kandidátů na prezidenta České republiky.

Autorské okénko: S panem profesorem Švejnarem jsme se sešli během mezinárodního fóra Meltingpot. Byl velice ochotný a vstřícný. Jsem velmi ráda, že jsem se s ním mohla setkat a povyprávět si o nynější situaci v Evropské unii. Ze začátku jsem sice byla dost nervózní, přece jen jde o vysoce postaveného člověka, který má za sebou kus práce, a proto už samotným přípravám jsem se věnovala velice poctivě. Po osobním setkání vím, že pokud se pan profesor rozhodne kandidovat na prezidenta, můj hlas má jistý.

 

Zdroj titulní fotografie: Facebook Meltingpot