Je pryč doba Mirka Dušína

Četli jste Rychlé šípy? Samozřejmě. Všem se automaticky vybaví postava chrabrého náčelníka Mirka Dušína. Chlapce, který nikdy neřekl sprosté slovo. Jenže zatímco v komiksu jsme Mirka obdivovali, v reálném světě už ho nenajdeme – a pokud ano, bude terčem posměchu.

Mirek Dušín byl lídr. Měl výjimečný smysl pro čest a hrdost. V české literatuře nenajdeme postavu, která by se tak urputně snažila hájit pravdu, ctít přátelství, pomáhat a vytvářet kolem sebe tak přátelské prostředí. Ovšem dnes už se tyto superkladné postavy neobjevují.

Postava Mirka Dušína má svou obdobu i ve světovém komiksu. Podívejte se na Kapitána Ameriku z populárních komiksů od společnosti Marvel. Od blonďatého Mirka liší Steva Rogerse jen hvězdy a pruhy, které vyměnil za žluté tričko. Oba jsou navíc považováni za lídry svých part – a je jedno, jestli jsou to české Rychlé šípy, nebo nadlidsky silní Avengers.

To, že je doba slušňáků pryč, ale dokazuje i filmová verze kapitána. Poté, co si z něj jeho superhrdinští kolegové (respektive tvůrci filmu) utahovali kvůli napomenutí Iron Mana za jeho vulgární slovník, došlo v následujících filmech k velkému zvratu v charakteru oblíbené postavy. V posledních filmech je z Kapitána Ameriky, hrdiny druhé světové války, jeden z nejhledanějších zločinců planety.

Nejsem naivní, abych si myslel, že existuje někdo tak čistý jako Mirek Dušín.

A podobně je to i v reálném životě. Nejsem naivní, abych si myslel, že existuje někdo tak čistý jako Mirek Dušín. To, komu dáváme přednost, je ovšem jasné i díky tomu, že málokdo, koho označíme za Mirka Dušína, z toho bude mít radost. Většinou to znamená, že je tak slušný, až je často kritizován za to, že je nevyhraněný, nenápadný… Někdo by možná použil slovo želé. A vidíme to už i na příkladu komiksových hrdinů. Těm z vás, kteří některé filmy z takzvaného Marvel Cinematic Universe viděli, položím otázku: Máte rádi Iron Mana, nebo Kapitána Ameriku? Většina zvolí Iron Mana – sebestředného, cynického, ale taky zábavnějšího Tonyho Starka před slušňáckým Stevem Rogersem. A podobně to je i v životě. Kdo byl oblíbený ve třídě? Tichý vzorňák, nebo třídní bavič?

Mirek by to měl v dnešním světě těžké. Ovšem každý by v sobě měl mít trošku toho Mirka Dušína, který zatáhne za ruční brzdu, když se nám vytrhne život z kontroly. Nebylo by to jednodušší?