Kam v Ostravě podle místních? Poradí USE-IT mapa

Jste v Ostravě noví a nevíte, kam si ve volném čase zajít? Nudí vás klasičtí turističtí průvodci? Nevíte, co ukázat známým, protože všechno důležité už viděli při své minulé návštěvě? Ať tak či onak, neměli byste minout čerstvou verzi ostravské USE-IT mapy.

Nejnovější, už šestá verze ostravské mapy, vyšla v červenci a doporučuje téměř 70 míst. Grafický design a ilustrace tento rok vytvářela Hana Mičková. Mapa je nekomerční, tudíž žádný podnik nezaplatil za svůj výskyt na mapě. Dozvíte se z ní, kudy je to k nejbližšímu bankomatu a kde narazíte na zajímavý streetart, tím nejdůležitějším jsou ale krátké popisy oblíbených míst místních obyvatel. Kavárnami a bistry počínaje a nevšedními tipy konče. Věděli jste například, že se v Přívoze nachází ptačí voliéra ve tvaru hradu? USE-IT mapa překvapí i rodilé Ostravany, kteří si mysleli, že znají město jako své boty.

Autor: Andrea Černá

Mapu najdeš i ve stojanech na naší univerzitě, kromě toho se ale vyplatí sledovat facebook USE-IT Ostrava. Autoři tam v průběhu roku upozorňují na nové zajímavé podniky, události či novinky, které se už do mapy nevešly. Kdo jsou oněmi autory, kteří stojí za vznikem ostravské mapy, jsem se zeptala Františka Horváta, kreativního projektového manažera z Kulturního centra Cooltour.

První ostravská verze USE-IT mapy byla vydána v roce 2012. Jak vypadal prvotní impuls?

S nápadem udělat mapu přišla do Cooltouru Tereza Štalcerová, která ji objevila při svém studiu v zahraničí. Nápadu se ujala Soňa Frídlová a dala dohromady tým pro první mapu. Během dosavadních šesti vydání se do tvorby mapy zapojilo v různých týmových sestavách už přes 45 lidí.

Jak často se tým obměňuje a kdo jsou stálí „bardi“, kteří to táhnou od začátku?

Každý rok za vznikem mapy stojí různá skupina lidí, vždy však její počet přesáhne minimálně patnáct členů. Nikdy nesmí chybět koordinátor projektu Pavel Smutný, který celý proces vzniku obsahu zaštítí, a taky produkční Hanka Kebová. Spolu s nimi celý tým koordinuje právě kreativní projektový manažer, kterým jsem od letošního ročníku já.

Vyplývá z toho, že vznik mapy je velmi spjat s Cooltourem. Kdo mapu financuje?

USE-IT Ostrava patří do jednoho z desítky pravidelných projektů KC Cooltour. Na financování mapy se ale podílí především Statutární město Ostrava a v letošním roce její vznik podpořil významnou částkou také CzechTourism. Každým rokem nám různým plněním pomáhají také Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava, Ostravská univerzita či vybrané městské obvody.

Bude letošní verze 2017 i papírově v češtině? Jedna z prvních distribucí červencové verze proběhla na festivalu Colours of Ostrava, kde jsem ji ale zahlédla pouze v angličtině.

Jedním z pravidel vzniku USE-IT mapy je vydání pouze anglické mutace. Cooltour se opět rozhodl vydat mapu i v české verzi, ta však nesmí nést označení „USE-IT“. Česká verze byla přítomna i na Colours of Ostrava, byl o ní ale tak enormní zájem, že festivalové zásoby nevystačily na všechny. Mapy jsou k nalezení na více než 120 místech v Ostravě, mezi které patří nejen kulturní instituce, ale také restaurace a kavárny.

Zdroj: facebooková stránka USE-IT Ostrava

USE-IT je síť map určená mladým a mladě smýšlejícím cestovatelům. V Česku mapy vycházejí od roku 2011, kdy první mapu vytvořila Praha. O rok později se přidala Ostrava a od té doby mezi města s alespoň jedním vydáním patří také Brno, České Budějovice s Českým Krumlovem, Olomouc, Plzeň a příští rok možná přibude i Zlín. Největší výhodou je, že mapy jsou aktuální, neziskové a vytvořené místními dobrovolníky. K vyzvednutí jsou zdarma na mnoha místech v daném městě, případně v online verzi na webu. Počátky projektu vznikly už v 70. letech v Kodani a aktuálně kromě České republiky najdete USE-IT mapy napříč celou Evropou od Osla po Cordobu. Ostrava je tedy rozhodně v dobré společnosti.

Titulní fotografie: facebooková stránka USE-IT Ostrava