Kam se nepotřebným oblečením?

Asi každý z nás má doma nějaké kousky oděvu, které už dlouhou dobu nevytáhl ze skříně. Jednou za čas se takové kousky nahromadí a v tu chvíli se vám vnukne myšlenka si šatník trochu vytřídit. Vaše starší tenisky, košile nebo kalhoty mohou stále ještě udělat radost, nebo dokonce pomoct jinému člověku. Možností, jak někomu darovat nebo přenechat nepotřebné oblečení, je spousta a my se dnes podíváme na některé z nich. Zároveň se dozvíte, kam se na krásné kousky z druhé ruky zajít podívat.

MOMENT Charity Shops
Moment o.p.s. je česká nezisková organizace, jejímž hlavním cílem je vytvářet finance pro jiné neziskovky. Ve své síti prospěšných second handů po celé České republice prodávají oblečení darované lidmi, přičemž je veškerý zisk z prodeje věnován partnerským neziskovým organizacím. Přenechané kousky oblečení se tak vrací zpět do oběhu, což přispívá k udržitelnosti oblékání. Moment má své obchůdky rozdělené na celkem tři kategorie – prémiové, výběrové a slevové Momenty. V prémiových Momentech naleznete krásné moderní úlovky za skvělé ceny.  Zboží zde je však udržitelnější, nicméně kvalitativně srovnatelné s tím v obchodních centrech. Ve výběrových Momentech najdete stylovou módu za příznivé ceny a do slevových Momentů putují kousky, které ve dvou předchozích Momentech nenašly svého kupce. K darování se může připojit i Vaše firma nebo organizace, a to formou jednorázové pomoci nebo dlouhodobé sbírky, kdy přispějete právě tam, kde je potřeba. V Ostravě najdete celkem šest charitativních obchodů a také jednu darovací skříň, která stojí přímo v Avion Shopping parku. Second handy najdete také v Karviné, ve Frýdku Místku či v Praze. Kompletní seznam prodejen naleznete pod tímto odkazem.

zdroj: webová stránka moment-ops.cz

Charitativní obchody ADRA
ADRA je mezinárodní humanitární organizace poskytující pomoc lidem v nouzi. Její dobrovolnická centra provozují již 10 let několik charitativních obchůdků po celé České republice. Celý výtěžek z prodeje je použit na podporu dobrovolnických programů pro seniory, zdravotně postižené, děti, sociálně znevýhodněné a těžce nemocné občany. Do obchůdků můžete darovat zachovalé oblečení, obuv, ručníky, ložní prádlo, hračky či bytové doplňky a jako dobrovolník se zapojit i do třídění nebo prodeje darovaných věcí. V Ostravě se nachází celkem čtyři pobočky a další jsou rozprostřeny po celém Moravskoslezském kraji.

zdroj: webová stránka turnovskovakci.cz

Armáda spásy ReShare
Armáda spásy z.s. je nezisková organizace pomáhající lidem, kteří se ocitli v těžké životní situaci a poskytuje jak materiální, tak duchovní pomoc. Provozují obchody s oblečením z druhé ruky, které je stále stylové, a přesto dostupné díky přijatelné ceně. Přestože již Armáda spásy svůj ReShare store v Ostravě nemá, nezoufejte. Věci můžete darovat do některého z mnoha sběrných kontejnerů. Obsah z těchto kontejnerů putuje do sociálních zařízení a komunitních center, kde se dále rozděluje mezi potřebné, prodává se na pobočkách dobročinných obchodů nebo směřuje jako sociální pomoc při mimořádných událostech. Sběrných kontejnerů je po Ostravě rozmístěno velké množství, jejich seznam naleznete zde.

zdroj: FB profil ReShare store

Genesis
Genesis jsou prodejny společensky odpovědné módy s provozovnami po celé České republice. Nákupem pomáháte neziskovým organizacím a ekologické recyklaci textilu. Genesis třídí oděvy, obuv, knihy a hračky, které následně vrací zpět do oběhu. V Moravskoslezském kraji najdete celkem pět prodejen, z nichž jedna z nich se nachází přímo v Ostravě. Tu pravou pro sebe vybírejte zdeGenesis funguje také ve formě e-shopu, který je propojen s třídícím procesem jedné z největších třídíren šatstva v Evropě. Na hlavní stránce tak vidíte kousky, které jsou právě vyfoceny a každých pár vteřin se objevuje další a další. Vybrané kousky Vám přivezou domů nebo si je vyzvednete na výdejních místech. Jejich seznam naleznete pod tímto odkazem.

zdroj: webová stránka centrumnews.cz

SWAP Ostrava
Swap je iniciativa, která vznikla především díky myšlence udržitelné módy. Zakladatelky razí motto: „Pokud chceme udržitelnou módu skutečně podporovat, musíme začít změnou návyků.“ Swapy probíhají většinou v různých ostravských podnicích a jsou o výměně dobrého oblečení, skvělých knih nebo i nevhodných dárků. Nezapomeňte dodržovat zásady ostříleného swapera, které se pojí s pravidly výměny a udržitelným životním stylem. Abyste žádnou výměnu neprošvihli, sledujte “SWAP Ostrava” na jejich facebooku, kde přidávají aktuální informace ohledně konání událostí.

zdroj: webová stránka gogreenbk.org

Nezapomeňte, že věnováním oblečení nebo nákupem secondhandových kousků můžete opravdu pomáhat. Nejen že podpoříte neziskové organizace nebo darujete ošacení potřebným, ale tyto aktivity taky přispívají k udržitelnosti módy, což se pojí s příznivým vlivem na životní prostředí. V sekáčích mnohdy seženete originálnější kousky, než v klasických řetězcích s oblečením a nakupování v nich si určitě brzy zamilujete.

Titulní fotografie: webová stránka unsplash.com