Když cestovat, tak jedině bez cestovky

Cestování patří k člověku už od pradávna. Touha po objevování a zkoušení něčeho nového je v nás jaksi již zakódovaná. Pravdou sice je, že před 5 tisíci lety lidé necestovali tak jako dnes za památkami nebo za sportem, ale třeba za zdrojem potravy či lepšími podnebnými podmínkami. Smysl je však stejný. Poznávat a objevovat něco nového, něco, co neznáme. Hlavně v posledním desetiletí je cestování doslova hračkou (pokud tedy máme dostatek finančních prostředků). Můžeme si vybrat mezi cestováním přes cestovní agenturu, nebo „na vlastní pěst“. Já jsem však přesvědčen, že cestovat bez cestovky je značně lepší, a to v mnoha aspektech. Proč?

Vezměte si takovou typickou dovolenou u moře. Zajdete si do cestovní agentury, vyberete si destinaci, možnost stravování a dopravy, a nakonec zaplatíte částku za tyto služby obohacenou i o provizi zprostředkovateli, tedy oné cestovní agentuře. Nic pomalu nemusíte dělat, a to zní dobře, ne? Jenomže co přesně uvidíte a v jakém pořadí, je dané oním zájezdem. Vybrat si, kde chcete bydlet, také nezáleží čistě na vás a co budete jíst, se řídí hotelovou nabídkou. Čím více si budete chtít vybírat, tím více z vás cestovní agentura „vysaje“ peněz.

Vrchol všeho byli dva rozmrzelí řidiči autobusu, kteří neznali cestu na motel.

Já jsem se již před pár lety rozhodl, že snad už nikdy nikam nepojedu s cestovkou. Tenkrát jsem jel do Amsterdamu na „čtyři“ dny, kdy do prvního a čtvrtého dne se počítala cesta z ČR a zpět. V hlavním městě Nizozemska jsem strávil celkově jen 2 dny. Do ceny zájezdu byla zahrnuta jedna noc v jakémsi motelu několik kilometrů za městem, který měl sprchu a záchod na chodbě. Po procházce po městě nám paní „průvodkyně“ četla informace o památkách a jiných zajímavostech z průvodce. A vrchol všeho byli dva rozmrzelí řidiči autobusu, kteří neznali cestu na onen zmíněný motel a 2 hodiny jsme bloudili po Nizozemsku. Na ubikaci jsme dorazili kolem 2 hodiny ráno s tím, že v 6 hodin ráno máme být u autobusu na cestu do města. Takže unavený po nočním přejezdu a následném celodenním procházení města jsem mohl spát asi jen 3 hodiny. Celá tahle sranda stála i s jídlem, které jsem si tam koupil, a dalšími zbytečnostmi okolo 6000 Kč. Celou cestu zpět do Česka jsem pak přemýšlel, jestli bych si to nemohl zařídit celé sám, lépe, navíc levněji a navštívit i zajímavější místa.

Nedávno vyšel článek v CNN Travel o tom, že lidé, kteří cestují na vlastní pěst, mají větší tendenci zkoušet něco nového, více si věří a kladou si vyšší cíle v osobním, ale i kariérním životě. Když se nad tím zamyslím, něco na tom pravdy určitě bude.

Sami si vybíráte, co navštívíte.

Samozřejmě velkým plusem je to, že si sami vybíráte, co navštívíte, jak dlouhou dobu tam strávíte apod., ale já vidím ještě větší plus v něčem jiném. Pokud nepatříte mezi „horních deset tisíc“, tak jste omezeni svým rozpočtem a musíte začít kalkulovat. V praxi to znamená, že hledáte nejlevnější možnost dopravy (v době low-costových leteckých společností je to tedy zpravidla letadlo), nejlevnější možnost ubytování (zde doporučím Airbnb, kde můžete bydlet u místních, přičemž výhoda je nižší cena než v hotelu, a někteří pronajímatelé vám navíc dají typy co navštívit, kde se najíst apod.), vyhledáváte místa k navštívení a jak se k nim dostat (trénujete tedy, jak pracovat s relevantními zdroji a v případě návštěvy zahraniční destinace i anglický jazyk).

Nyní se chystám projet Rumunsko během 14 dní. Našel jsem si nejlevnější letenku do Bukurešti a aktuálně mě čeká plánování pořadí vytipovaných míst, které bych chtěl navštívit, a to tak, aby na sebe navazovaly, abych je stihl všechny navštívit a aby to všechno vyšlo co nejlevněji.

Všem doporučuji cestovku vynechat.

Jaký způsob cestovaní si člověk vybere, záleží koneckonců na něm. Já vám všem doporučuji cestovku vynechat. Vyberete si, co chcete skutečně vidět. Informace o navštívených místech si můžete dohledat na Googlu, díky různým cestovatelským portálům si můžete přečíst zkušenosti od dalších cestovatelů, a navíc si procvičíte cizí jazyk a organizování času a finančních prostředků (nadšenci operačního výzkumu zajásají, neboť se dá využít znalostí ze síťové analýzy). A tímto „tréninkem“ vylepšujete své dovednosti, které se vám budou určitě hodit i v kariéře.