Když Erasmus, tak v netradiční destinaci

Bývalá sovětská republika Lotyšsko nepatří mezi obvyklé destinace studentů vyjíždějících na studijní pobyt. A proč by také měla? Teploty v zimě zde mohou dosáhnout klidně i minus 30 °C, moc často se o ní nemluví a když mám na výběr prosluněné Španělsko či mám chuť na belgické vafle, tak proč bych měl jezdit do postkomunistické republiky? No, právě proto, protože je tak jiná.

My jsme si vybrali univerzitu v malém městě Jelgava, které je vzdálené zhruba hodinu vlakem od hlavního města Rigy. Je to malé město velikostně zhruba odpovídající Karviné s počtem 60 tisíc obyvatel. A to je právě to nádherné. Ulice a obchodní střediska (jestli to tak tady mohu nazvat) nejsou přeplněné jako v Aténách, nečekají vás zde žádné dopravní zácpy, a hlavně se dá všude dojít pěšky. Zároveň je Lotyšsko prostřední Pobaltskou republikou, což oceníte hlavně při cestování. Letiště v Rize má také přímé letecké spojení s velmi zajímavými destinacemi jako např. Dublin, Valletta (hlavní město Malty) a pro nás důležitá Praha. Navíc jako Erasmus student máte 15 % slevu u letecké společnosti Ryanair plus velké zavazadlo zdarma. Takže cestování si zde opravdu užijete. My se chystáme příští týden do Litvy a na konci března na okružní plavbu z Tallinnu přes Helsinky do Stockholmu.

Studentská organizace (ESN) zde funguje trochu jinak než na jiných univerzitách. Bohužel zde nedostanete svého osobního buddyho z místních studentů, který by vám se vším pomáhal, jak bývá zvykem. Dokonce i samotní členové ESN nejsou až na výjimky Lotyši, ale jedná se o zahraniční studenty, kteří zde studují celý program. Počet zahraničních studentů také nedosahuje závratných hodnot. Na druhou stranu se alespoň všichni mezi sebou známe a bavíme se.

Další věcí, která nás docela překvapila, je kvalita potravin. Základní potraviny jsou kvalitnější než u nás.

Jak už jsem zmiňoval výše, Lotyšsko není zrovna nejžádanější země pro strávení alespoň jednoho semestru v zahraničí. Studentů ze členských států Evropské unie je zde poskromnu, a tak kromě nás, Francouzů, Nizozemce, Rumuna, Portugalce, Řekyně a Litevky jsou zde studenti převážně z Ukrajiny, Běloruska, Ruska, Turecka, Turkmenistánu, Tádžikistánu, Uzbekistánu, Kazachstánu, Bangladéše, Nepálu, Pákistánu a Indie. Právě tohle zastoupení studentů dělá z Lotyšska zajímavější zkušenost než třeba taková Itálie.

Další věcí, která nás docela překvapila, je kvalita potravin. Základní potraviny (jejichž názvy jsou mimochodem často napsané azbukou) jsou kvalitnější než u nás. Ceny jsou však srovnatelné, někdy dokonce i levnější. Ubytování na zdejších kolejích je taky z našeho pohledu nadstandardní. Zahraniční studenti jsou ubytovaní na nově zrekonstruovaném dvoulůžkovém pokoji s vlastní koupelnou a WC. Na patře jsou pak dvě vybavené kuchyňky. Pokud to srovnám s kolejemi v Porubě, tak se jedná ještě o trochu lepší pokoje než na budově B, a za stejnou, či dokonce o trochu nižší cenu.

Výuku je zatím těžké hodnotit, protože některé předměty začínají až na začátku března. Ty z předmětů, které jsme zatím měli, fungují na principu „přednes látku a bavme se o tom“. Jinými slovy vyučující přednese probíranou látku v první části hodiny a ve druhé se látka procvičuje. Ještě je asi předčasné tvrdit, že tento styl výuky je lepší, ale pravdou je, že jsem si zatím z hodin více odnesl a zapamatoval než u nás v Česku. V příštím článku už za sebou budeme mít více hodin, a tak bude popis a hodnocení výuky více objektivnější.

Foto: archiv autora