Kniha Doppler norského Loa vrátila LiStOVáNí do Centra Pant

Norská literatura je populární. Zpravidla svou ponurou, dramatickou a často až pesimistickou náladou. Doppler Erlenda Loa se však tomuto pravidlu vymyká – ne však popularitě. Po několika letech se Doppler vrátil i do projektu LiStOVáNí.

Projekt LiStOVáNí je úspěšný seriál scénického čtení, který diváky baví již více než patnáct let. Herci prostřednictvím jednoduchých scén představují publiku různé knihy. Během doby fungování už takto divákům zprostředkovali více než stovku knih.

Foto: Hana Hladíková

Děj Dopplera se odehrává převážně mimo civilizaci. Titulní hrdina vypráví svůj příběh, na jehož počátku je pád z kola. Poté začne přemýšlet o svém životě – ten mu doposud připadal příliš „pilný“. Na cestě za pasivitou se tak odstěhuje od své manželky a dvou dětí do stanu v lese. Tam mu společnost dělá pouze losí mládě, jehož matku kvůli masu zastřelil. Jejich lesní dobrodružství ovšem začnou narušovat další lidé, a tak se Doppler společně se svým losem a synem vydá do dalšího dobrodružství, do další knihy.

Hlavní role se ujala pravděpodobně nejznámější tvář z týmu projektu – Lukáš Hejlík (rozhovor s ním si připomeňte zde) společně s herečkou Pavlou Dostálovou. Ta je ostravskému divadelnímu divákovi dobře známa z jejího působení v Komorní scéně Aréna. Dvojici doprovází ještě Hejlíkovo minulé já (konkrétně části nahrávky prvního uvedení Dopplera v LiStOVáNí).

Foto: Hana Hladíková

Lukáš Hejlík opět předvádí svůj vysoký herecký standard, na který jsou zvyklí všichni diváci, kteří pravidelně navštěvují LiStOVáNí nebo někdy zhlédli divadelní inscenaci. Pavla Dostálová, která chvíli ztvárňuje mládě losa, chvíli pubertální dceru, ho pak skvěle doplňuje a plně prodává svůj talent. Především její mimika si zaslouží pochvalu.

Tradičně nechyběla možnost si po inscenaci knihu zakoupit nebo ulovit podpis obou herců. Další příležitost navštívit představení ze série LiStOVáNí se ostravskému divákovi naskytne už 24. ledna. To do Centra Pant přijedou Jiří Ressler a Věra Hollá s knihou Hry bez hranic.

Titulní fotografie: Hana Hladíková