Je libo bonbónek? Drama Hodina před svatbou přichází do NDM

Divadelní hra španělského autora Pere Riery přináší do divadelního sálu svatbu v rodině, která své jmění vybudovala díky firmě na bonbóny. Do sladké rodinné sešlosti má však děj daleko. Co všechno jsou lidé ochotní udělat kvůli moci, penězům nebo domu?

Divadelní hru Daleko od Nuuku napsal autor v roce 2010, už teď si ale hledá své místo v divadelním světě. Ostravskou verzi pojmenovanou Hodina před svatbou režíroval Janusz Klimsza a dramaturgie se chopila mladá dramaturgyně Sylvie Rubenová. Premiéra proběhla 19. ledna v Divadle Antonína Dvořáka.

Když už je dcera Elsa (Petra Lorencová) připravená vdát se, přichází do domu nezvaný host. Bývalý zaměstnanec Toni (Václav Klemens) odhalí hlavě rodiny Viktorovi (Jan Fišar) plány jeho synů – prodej rodinné firmy do rukou korejské nadnárodní společnosti. Ze svatby v prominentní bonbonářské rodině se během okamžiků stane drama, které přinese i střelbu! Hlavní dějová linka postupně odkrývá další zrady a tajemství dávno zasypané prachem.

Postavy prochází postupně několika změnami. Nejmladší syn David (Robert Finta), který do představení vstupuje jako poctivý absolvent a začátečník v rodinné firmě, je na konci hry ochoten sledovat, jak se jeho sestra téměř udusí. Otec, který zprvu rodinu staví na první místo, namíří zbraň na svého syna Alexe (Ivan Dejmal). Elsa, která je smířená s osudem dcery v rodině, kde vždy vládli muži, se nakonec postaví proti svým bratrům.

Pokud v divadle platí, že neexistují malé role, tak v tomto představení to platí dvojnásob. A tomu je uzpůsobeno i obsazení. Role hlavy rodiny se skvěle ujmul Jan Fišar, kterého z činoher Národního divadla moravskoslezského můžete dobře znát. Nejstaršího a skrytě nejproradnějšího syna Maxe uvěřitelně ztvárnil František Strnad. A zákeřného, agresivního a arogantního Alexe, kterého budete nenávidět či milovat už od prvního okamžiku, perfektně hraje Ivan Dejmal. S rolí Alexe neuvěřitelně kontrastuje Silvia, jeho přítelkyně a studentka historie náboženství, ztvárněna Izabelou Firlovou. Právě Silvia, která touží navštívit Grónsko a město Nuuk, je nejčistší postavou jinak temného dramatu.

Za zmínku bezpochyby stojí také skvělá Pavlína Kafková, která se představuje jako bývalá Maxova manželka Ingrid a Anna Cónová jako opilecká tetička Angela. Opravdu skvělý výkon předvedl Václav Klemens v roli bývalého zaměstnance Toniho, který vše začne a nikdo vlastně neví, co je jeho cílem.

Prostředí domova je vytvořeno skvělou scénou Davida Baziky, která znázorňuje vstupní halu. Posuvná zadní scéna pak otevírá zahradu. Kouzelným momentem je zahradní focení představuje stínohrou v době, kdy Toni vypráví Viktorovi plány jeho synů.

S Hodinou před svatbou přichází do NDM současné drama, které vystihuje dnešní materiální společnost a dotýká se také žhavých témat genderové nerovnoprávnosti či stále se zvětšující globalizace. Nejbližší reprízy jsou naplánované na 27. ledna, 7. února a 15. února – vždy v 18:30 v Divadle Antonína Dvořáka. Při koupi vstupenky v ostravském předprodeji si navíc vyslechnete otázku: „Je libo bonbónek?“. Tak si neváhejte jeden ulovit.

Fotografie: Národní divadlo moravskoslezské