LiStOVáNí: Bitevní pole s Lukášem Hejlíkem

Pondělní shon utichl, když kolem osmé hodiny večerní dorazili Lukáš Hejlík s Pavlou Dostálovou do Centra PANT. V rámci cyklu scénického čtení LiStOVáNí představili román Bitevní pole od belgického spisovatele Jérôme Colina. A o čem to bylo?

Hlavnímu hrdinovi je čtyřicet let a žije v Bruselu. Jeho syn Paul je v pubertě a on se z toho může zbláznit. Jednoho dne začal „malý chlapeček“ Paul práskat dveřmi, nosit špatné známky a odpovídat nanejvýš slovem: „nepruď“. Začal vnímat své rodiče jako přínos, mladší sestře nadával a nic ho nezajímalo. Věda tvrdí, že jsou v tom děti nevinně, ale nic horšího, než puberťáka digitálního věku Pán Bůh ještě nestvořil. Vypravěč také aktivně řeší svůj vztah s manželkou Léou, která pro samou práci a starost o rodinu, jako kdyby zapomněla, že se kdysi opravdu milovali.

Hlavní hrdina neustále velmi sebeironicky přemítá o tom, co udělal špatně. Jak sdělit Léi, že se nesmí zapomenout milovat, protože všechny jeho snahy navázat znovu kontakt se míjejí s účinkem? A jak říct Paulovi, že jeho chování jej přivádí na pokraj zoufalství, ale i přes všechny průšvihy ho má rád, chápe ho a má o něj strach? Vůbec si neví rady. Jakmile začíná celá situace gradovat, dojde v bruselském metru k teroristickému útoku, jehož svědkem byl také Paul. Po této události si každý člen rodiny uvědomí, co je pro něj důležité a jak moc je vděčný za to, co má.

Bitevní pole je puberta a všichni jsou na pokraji zoufalství. V hlavní roli bojoval Lukáš Hejlík, kterému bylo čtyřicet, zatímco Pavla Dostálová ztvárnila puberťáka Paula, manželku Léu a ostatní role. Jejich výkony byly opravdu autentické a vyvolaly v člověku vzpomínky na podobné situace z rodinného života.

Na další LiStOVáNí v ostravském Centru PANT se můžete těšit již 4. srpna, kdy Pavel Oubram a Kamila Janovičová představí humorný román Špeky od Roba Granta.

This slideshow requires JavaScript.

Autor fotografií: Tereza Zgabajová