Má Česko moře? Podle Shakespeara ano!

Akce, na kterou si každoročně brousí zuby nejeden divadelní nadšenec je opět tady. I přes nepříznivé okolnosti, které doprovázely přípravy celého festivalu, kdy se až do posledního dne nevědělo, zda se vůbec bude letos konat, se v pátek 24. července otevřely brány Slezskoostravského hradu, aby přivítaly další ročník Shakespearovských slavností.

Prvním představením, na které se letos mohli diváci těšit, byla jedna z méně známých Shakespearových her – Zimní pohádka. Příběh o zradě, lásce a odpuštění byste opravdu mohli klidně vypravovat dětem před spaním. Asi největší zajímavostí celé hry je místo jejího děje. Shakespeare jej totiž kromě Itálie, která je v jeho hrách poměrně častým místem, situuje i do naší domoviny, České země, která má v jeho příběhu dokonce i moře.

zdroj: webová stránka shakespearova.cz

Příběh začíná podezíravým chováním sicilského krále Leonta (Martina Hoffmana), který svou ženu Hermionu (Petra Špalková) obviňuje z cizoložství s českým králem Polixenem (Sašou Rašilovem), jeho přítelem. Další zradou je pro sicilského krále čin jeho věrného Camilla (Radim Madeja). Ten se přidá k českému králi při útěku do Čech namísto toho, aby jej zabil. Ani orákulum krále nepřesvědčí o nevině jeho ženy a vše vrcholí smrtí prince Mamillia (Kristián Špiner), který umře žalem a smrtí královny, která zemře, když se zprávu o svém synovi dozví. Královna však před svou smrtí porodí dceru Perditu (Eva Burešová), kterou Antigonus (Cyril Drozda) před hněvem otce odveze právě do Čech, kde Perdita vyrůstá v rodině pastýře.

zdroj: webová stránka shakespearova.cz

Druhá část příběhu se odehrává o šestnáct let později. Perdita je již dospělá žena a právě do ní se zamiluje sám český princ Florizel (Aleš Bilík). Polixenes, český král, však se sňatkem nesouhlasí, jelikož Perditu považuje pouze za pastýřovu dceru. Do toho se vloží Camillo, kterému již Leontes, sicilský král, dávno jeho zradu zapomněl a který touží po návratu do rodné země. Slíbí zamilovanému páru, že se za ně Leontes určitě postaví a doufá ve smíření obou králů. Po příjezdu do Čech vychází najevo pravý původ Perdity a vychází najevo, že služebná Paulina (Alena Mihulová), která se roky starala o sochu své paní, ve skutečnosti neopatrovala sochu nýbrž skutečnou královnu, která žila v ústraní. Celý příběh tak končí šťastně usmířením obou králů a svatbou zamilované Perdity a Florizela. Druhá část příběhu je pro diváky jistě zajímavější, herci již více žertují a příběh má rychlejší spád. Nedojde ani k opomenutí vtipů na téma Ostravy, kdy je například na konci hry vznesen dotaz, jak vlastně zemřel Antigonus, na což je odpovězeno, že jej zabil medvěd a kde jinde než u Frýdku-Místku!

zdroj: webová stránka shakespearova.cz

V pořadí druhým představením, které mohli diváci shlédnout je jedno z Shakespearových nejznámějších dramat – Hamlet. Režisér Michal Vajdička pojal celou inscenaci dost moderně a tak například hned v úvodu hry Horacio (Petr Vršek) Hamletovi (Jaroslav Plesl) pouští poselství mrtvého otce na mobilu. Stejně tak Ladislav Hampl, který má ve hře dvojroli a představuje tak Ofeliina otce Polonia i jejího bratra Laerta, čte z telefonu zamilované esemesky, které Hamlet posílal Ofélii (Veronika Čermák Macková). První část hry je pomalejší a ukazuje zejména na Hamletovu posedlost otcovou smrtí. Objevují se i vtipné scény, kterými je například naráženo na Rosencrantzovu (Vladimír Polívka), který představuje zároveň i hrobníka, orientaci.

zdroj: webová stránka shakespearova.cz

Druhá část hry už má mnohem rychlejší spád. Hamlet v ní uspořádá divadlo pro svou matku Gertrudu (Lenka Vlasáková) a svého strýce Claudia (Hynek Čermák), v němž poukazuje na strýcovu zradu. Hamlet se vše snaží vysvětlit své matce a omylem zabíjí Polonia, za což je poslán do Anglie s doprovodným dopisem, v němž Claudius požaduje jeho smrt. Ofélie se ze smrti otce zblázní a umírá. Mezitím se vrací Hamlet, který si dopis přečte a místo sebe posílá na smrt Rosencrantze. Laertes chce pomstít smrt sestry a otce, nakonec se však smíří, což nehraje do karet Claudiovi, který doufal v Hamletovu smrt a tak sám zabíjí Laerta. Hamlet je následně donucen napít se jedu, který mu však vytrhne z rukou jeho matka a umírá. Claudius Hamleta postřelí a na scénu přichází Horacio, který vše vidí a zastřelí krále. Hamlet nakonec umírá. Oproti jiným hrám není během představení scéna vůbec měněna a je po celou dobu tvořena několika pouličními lampami. Celkově se mi představení Hamleta líbilo, ale chtělo by trošku rychlejší rozjezd.

This slideshow requires JavaScript.

V dalších dnech shakespearovských slavností se diváci mohou těšit na komedie Zkrocení zlé ženy, Komedii omylů a Veselé paničky Windsorské, na kterých nebude chybět ani naše redakce.

Titulní fotografie: webová stránka shakespearova.cz