„Majáles není komerční akce a něco, na čem by se vydělávaly miliony,“ říká prezident younie David Panoš

Majáles se nezadržitelně blíží. I když počasí v posledních dnech celkem zlobí, program je již kompletní a většina věcí připravena. Jak se Majáles organizuje? Jak dlouho se na něm pracuje? A proč letos hrad místo Vítkovic? O tom v rozhovoru s Davidem Panošem, prezidentem younie.

Kdo je v několika větách David Panoš?

David Panoš je student HGF na VŠB-TUO, především oboru Zpracování a zneškodňování odpadů. Eventům se věnuje asi od 14 let, od 16 působí na Beats for Love. Zrovna včera pak skončil s pořádáním Mistrovství světa v para hokeji, které bylo teď asi největší akcí v Moravskoslezském kraji, kdy jsme měli každý den vyprodanou halu. Eventy jsem pořádal už od střední školy v jakémkoliv rozsahu. Jinak jsem taky Ostravák, patriot a všechno s tím spojené.

Jsme tady primárně kvůli Majálesu. Je všechno připraveno?

Je připravený, všechno je hotové. Máme stánky, máme grafiku, všechny interprety. Víme, že tu bude MIG 21, Paulie Garand & Kenny Rough a další. Takže co se týče kapel, ty máme. Jediné, co nemáme připravené, je počasí, takže doufáme, že nebude pršet, a samozřejmě ještě uvidíme, kolik přijde návštěvníků. Ale předprodeje se daří a ohlasy celkově jsou taky vynikající.

Majáles by si měl držet nějakou hodnotu, tedy především to, že to dělají studenti, je to oslava jara.

Proč je to letos hrad, a ne DOV? To se ptalo hodně lidí.

Hodně lidí se na to ptá, hodně lidí je rozhořčeno, proč to není v Dolní oblasti. Já mám jednu takovou zmínku, kdo nebyl na hradě, ten to „hejtí“, protože hrad neznají. Majáles není komerční akce, nic, na čem by se vydělávaly miliony korun. Taky vstupné netlačíme strašně vysoko. To znamená, že Majáles by si měl držet nějakou hodnotu, tedy především to, že to dělají studenti, je to oslava jara. Za náš tým je to o tom, že by se měl přesunout do hradu, kde máme louky, skvělé prostory, které je dobré ukázat dalším lidem v Ostravě. Hrad bude využit celý, máme tam Elektro scénu a Younie scénu. Ostatní budou venku.

Když jsi mluvil o interpretech, vyjednat kterého z nich bylo nejtěžší? Pokud to není tajemství.

Nejtěžší vyjednávání? Upřímně to asi vyjde všechno nastejno. Úplně nejtěžší ale byl asi MIG 21, ten má těžké podmínky.

Jak dlouho trvá příprava jednoho ročníku?

Letos jsme začali brzo, v květnu jsme skončili minulý ročník, v červnu a červenci dělají někteří jiné akce a festivaly. To znamená, že jsme skončili na festivalech, na kterých pracujeme, a s přípravami letošního ročníku jsme začali v červenci loňského roku. To znamená, jaký prostor, kdo tam bude vystupovat a jak to celkově bude vypadat.

Jak velký je organizační tým, který se o přípravy stará?

V younii, dovoluji si říct, že jsme asi největší spolek v Ostravě, máme 30 členů. Z toho jádro má v rámci Majálesu na starosti určité sekce, to je asi 7 lidí. Ale všichni se podílejí na organizaci Majálesu velice podobným dílem.

Když to vezmeme zpátky k tobě. Jak ses dostal k younii, organizování akcí a specificky k Majálesu? Co tě na tom lákalo?

Já jsem se k tomu dostal v prvním ročníku studia na HGF. Šel jsem na vítání prváků a zjistil, že to nedělá nějaký komerční subjekt, ale studenti. To se mi strašně líbilo. A protože jsem měl spoustu zkušeností z jiných akcí, tak jsem si říkal, že se při studiu nebudu nudit a udělám něco navíc. A byli tam i super lidi, tak jsem se přidal. Naučil jsem se dost nových věcí, které jsem předtím neznal, i když jsem si myslel, že s eventy mám už hodně zkušeností. Myslím, že komunikace s partnery a veřejnou správou mě posunula o hodně dál a doporučuju to určitě všem, můžou se k nám přidat a sami se posunout někam dál ve svých znalostech a zkušenostech.

Letos, asi nejvíc v historii, bojujeme s tím, aby nám veškeré náklady byly pokryty.

Je něco, co opravdu chcete zlepšit, ale existují těžko překonatelné bariéry?

Určitě. Co se zlepšuje pořád a snažíme se to dostat mezi lidi, je to, že lidi berou, že Majáles je hodně velký. Ale problém je, že kdysi Majáles byl zadarmo. Ta doba se změnila, kapely, které dříve chtěly 10 000, tak dneska chtějí 150 000. Technika stojí 3–5x víc. Oproti loňsku je nárůst ceny techniky asi 10 %. To je obrovský zlom a věc, kterou jsme ani nepromítli do cen vstupenek. My letos, asi nejvíc v historii, bojujeme s tím, aby nám veškeré náklady byly pokryty. Hledání partnerů bylo letos ještě složitější. První scéna je třeba Colliery CrossFit, což je kolega, který s námi dělá hodně eventů a dost nám pomohl. A my jsme za to velice rádi. Letos bylo partnery dost těžké sehnat a museli jsme se snažit ještě o něco víc. Právě proto, abychom zachovali cenu vstupenky na stokorunách.

Jakým způsobem vybíráte termín?

Snažíme se ho držet stále na stejném datu, ale vždycky bojujeme s počasím. Takže se snažíme se přizpůsobit. Vždycky jsme to měli ve středu, ale proto, abychom nalákali více lidí, především absolventy, tak jsme to posunuli na pátek. Právě středu nám hodně lidí vyčítá, protože absolventi se taky rádi přijdou pobavit, ale středa pro ně není tak schůdná.

Cílíte tedy jednotlivými interprety i na jiné věkové skupiny kromě studentů?

Určitě. Majáles je sice studentský svátek jara, ale je pro všechny. Zmínil jsem absolventy, ale je i pro budoucí studenty obou univerzit. My chceme ukázat, že je tady parta vysokoškoláků, co dělá Majáles. Pojďte ho třeba dělat s námi. A Majáles Ostrava je jeden z těch větších Majálesů.

Pomáhají vám nějak jednotlivé univerzity? Jaká je s nimi spolupráce?

Pomáhají nám především s PR a celkovou podporou, pomáhají nám shánět studenty. A zas na druhou stranu my pomáháme univerzitám na různých akcích. Takže si pomáháme navzájem.

Jaké jsou přání a cíle pro tento ročník, kromě počasí? A jaké na ten příští?

Letos jsme si dali za cíl jednu věc. Mně se moc nelíbilo, jakým směrem jde Majáles, protože byl dost festivalový. Majáles je oslava studentského jara a neměl by to být festival, i když jsme tak braní. Ten koncept by měl být zachovaný. Jednoho krásného dne se sejde parta studentů, nejlépe tisícovky studentů. Letos chceme mít opravdu přesah a snažíme se pomoct více lidem. I těm, co na Majálesu nebudou. Letos tak máme sbírku, která na Majálesu nikdy, alespoň co jsem dohledal, nebyla. Takže letos vybíráme peníze právě pro Colliery Srdcem, což je nezisková organizace, která pomáhá s cvičením hendikepovaným. Myslím, že tohle je skvělý přesah.

Taky jsme omezili kapacitu na 10 000 lidí, i proto jsme šli do hradu. Nechceme růst, hranice je kvůli pohodlí návštěvníků a 10 000 prostě stačí. A pokud to naplníme, je to pro nás skvělý výsledek.

Zdroj fotografií: oficiální fotografie Majáles Ostrava
Autor fotografií rozhovoru: Markéta Pekarčíková