Mezinárodní festival outdoorových filmů přinese filmy, které si na nic nehrají

Dvě světové premiéry českých filmařů, necelá stovka soutěžních filmů, řada výstav neobyčejných fotografií s outdoorovou tematikou a nabitý doprovodný program. To všechno přináší již 14. ročník Mezinárodního festivalu outdoorových filmů, který se letos uskuteční ve dnech od 7. října do 10. prosince na více než 50 místech nejen v České republice.

Soutěžní filmy jsou jako tradičně rozděleny do čtyř kategorií: dobrodružný a extrémní sportovní film, horolezecký a horský film, dobrodružné vodní sporty a cestopisný film. Výherce vybere v prosinci odborná porota složená z expertů filmové branže.

Hlavním hostem letošního ročníku je Klára Kolouchová, rodačka z Prahy, věčná optimistka a povoláním referentka londýnské správy. Jako první Češka v roce 2007 zdolala nejvyšší horu světa Mt. Everest a letos se pokusila o výstup na respekt vzbuzující horu K2. S Klárou se můžete potkat na slavnostním zahájení v pátek 7. října 2016 v divadelním sále Domu kultury města Ostravy. Program začíná v 17 hodin.

Klára Kolouchová
Klára Kolouchová, hlavní host letošního ročníku, se pokusila o výstup na K2.

V rámci doprovodného programu se uskuteční také vernisáž fotografií, které za polárním kruhem v Lofotech pořídil Kamil Übelauer. Výstava bude ve vestibulu Domu kultury k vidění do 30. října. Mimo jiné na slavnostním zahájení vystoupí také taneční skupina Plus s performancí s názvem „Cestovní horečka – když musíš, tak musíš“.

Jak dosáhnout svých cílů i za omezených podmínek?

V rámci festivalového promítání si nenechte ujít premiéru nového dokumentárního filmu The Elements režiséra Tomáše Galáska, který přinese pohled na outdoor z hlediska tří různých živlů – země, vody a vzduchu. Jednotlivé živly zastupují špičky českého horolezectví, hloubkového potápění a base jumpingu. Dokument vám napoví, jak dosáhnout svých cílů i za omezených podmínek. Další snímky divákům umožní nahlédnout do života horských nosičů nebo paralympijských závodníků. V jiných filmech nebude nouze o freeriding, horolezectví či slackline, pohled na horské scenérie, překonávání strachu, bolesti a vlastních životních překážek. Stopáž jednotlivých filmů je od 2 do 100 minut. Promítání se v Ostravě uskuteční zejména v kině Art, několik projekcí ovšem nabídne i Planetárium v areálu Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava.

Vstupenky na festival a jeho jednotlivé projekce zakoupíte v Domě kultury města Ostravy, na pobočkách Ostravského informačního centra nebo na místě před začátkem promítání.

Program jednotlivých projekcí nejen v Ostravě naleznete na oficiálních stránkách festivalu www.outdoorfilms.cz.

Fotografie: Mezinárodní festival outdoorových filmů