Namísto přednášky vítěz Eurovize

V sobotu 15. října jsme mohli vidět kino Vesmír tak, jak jsme ho ještě nikdy neviděli. Nebylo volné jediné křeslo, vzadu někteří lidé dokonce stáli. Ekonomické přednášky vystřídal vítěz Eurovize 2009 – Alexander Rybak!

Alexander nejen zpívá a tančí, ještě se k tomu doprovází na housle. Někdy dokonce všechno najednou. Přivezl si s sebou i čtyři velmi energické tanečníky z Litvy, kteří vystoupení dotvářeli. Ve všech jeho písních je radost a pozitivní energie. Možná právě proto už při první písničce bylo publikum jeho. Zpívalo, tleskalo, luskalo… cokoliv bylo potřeba.

rybak3

Nadšení fanoušků asi nejlépe vystihuje komentář Evy Urbančíkové: „S návratem Eurovize na české obrazovky jsem se začala zajímat i o předchozí ročníky a jejich vítěze. Norský zpěvák běloruského původu hrající na housle mix východních melodií s keltským nádechem, to se skutečně nevidí každý den! Byl to pro mě jedinečný kulturní zážitek, na který budu ještě dlouho vzpomínat. Jen mě mrzelo, že místa byla na sezení. Spousta lidí se chtěla pohybovat do rytmu.“

Celý koncert zahájila ostravská zpěvačka Eliška Mrázová zvaná Elis, která Alexandra i během večera kvůli jeho zdravotním komplikacím několikrát vystřídala. Ke svému vystoupení přizvala i Jana Bendiga a Martina Císaře. Zlatým hřebem večera byl duet s Alexanderem, píseň z pohádky Kráska a zvíře diváky dojala.

rybak2

Fanoušci z Česka, ale i z Polska, Německa a Ruska si přijeli poslechnout norskou hvězdu do poněkud menších prostor, než bývá zvykem. To ale některým nezabránilo čekat hodiny před vstupem, jen aby zabrali místo co možná nejblíže k pódiu. Skalní fanoušci po skončení koncertu čekali dalších několik hodin na to, aby se s Alexandrem setkali a získali podpis.

„Odcházela jsem s podpisem a fotkou zhruba dvě hodiny po skončení koncertu a stále za mnou byla obrovská fronta. Alexander má charisma, a přestože byl po vystoupení unavený, s každým fanouškem si osobně potřásl rukou a poděkoval. Ani na chvíli nepřestával rozdávat radost, což ostatně během koncertu uvedl jako svůj cíl – dělat lidi šťastné,“ dodává Eva Urbančíková.

Ostrava se s Alexem rozloučila dlouhým standing ovation. Na to se vrátil na pódium, poděkoval a řekl divákům, že už mají jít domů. Tímto vtipem skončil velký koncert v malých prostorách. Děkujeme organizátorům celoročního festivalu Jiná kultura, že k nám pozvali tak vzácného hosta, a těšíme se na další interprety z festivalového programu.

Fotografie: Adam Popelka – Lovec okamžiků