Nová generace herců ve Staré aréně

Je skvělé sledovat herce už od jejich začátků. A právě takovou šanci dostali návštěvníci divadla Stará aréna při inscenaci VIKTOR / Dítka u moci. Herecký tým totiž tvořili studenti teprve třetího ročníku Janáčkovy konzervatoře.

Mladá krev doslova vtrhla na jeviště Staré arény s inscenací Rogera Vitraca VIKTOR / Dítka u moci. Hra v Čechách ne úplně známého francouzského spisovatele je svým způsobem klasickým dramatem, promítá se do ní ovšem surrealismus, kterým byl Vitrac ovlivněn. Děj se odehrává na oslavě devátých narozenin Viktora Paumera. Prostředí otevírá prostor pro skvělou komedii, to by ovšem Paumerovi nesměli být Paumerovi. Místo komedie tak máme rodinné drama, které je protkáno absurdními situacemi, filozofickými myšlenkami a nečekanými zvraty. Tento mix se stará o to, že ačkoliv Vitrac hru napsal v roce 1928, je stále aktuální.

Foto: Zeno Václavík, archiv Staré arény

Za uvedením inscenace ve Staré aréně stojí široký tým. Dramaturgie se ujal Mário Drgoňa a Antonín Dvořák. Režírovala dvojce Pavel Gejguš a Miroslava Georgievová. Mário Drgoňa je autorem hudby, která vyvolává skličující pocity (především při odříkávání říkanky na počátku a na konci). Skvělou práci odvedla Dominika Marie Hanzlíková, která vytvořila kostýmy a scénu. U scény se sluší zmínit to, že na tak malém jevišti jako má Stará aréna bývá obtížné vytvořit koncept, který by na první pohled jasně vyjádřil svou myšlenku. To se ovšem Hanzlíkové povedlo. Naskytla tím skvělý prostor hercům.

Jak už jsem napsal na začátku, na jevišti se objeví celý třetí ročník Janáčkovy konzervatoře. Devítiletého Viktora skvěle ztvárnil Kryštof Malec. Konkurovala mu Barbora Sedláčková. Nositelka slavného hereckého jména hrála šestiletou Ester. Ta Viktora doplňuje svou naivitou. Jejich rodiče v podání Gabriela Kulíška, Hany Kučové a Radima BierskehoMarkétou Bílkovou jsou naopak ztělesněním svázané dospělosti. Na jevišti se pak ještě objevuje služka Lili (Laura Kosňovská), postava Herce (Richard Eckstein) a Ida Mortemari (Kristýna Koudelová). Za zmínku stojí výkon Terezie Holubové v roli záhadné dámy, která je chvíli emocemi, chvíli smrtí, jindy uvaděčkou. Přesto však takřka nepromluví a nikdy neopustí jeviště.

Foto: Zeno Václavík, archiv Staré arény

VIKTOR / Dítka u moci nabízí divákům představení nové ostravské generace herců. Ta, přestože se má stále co učit, ukázala, že ostravská divadla se o přísun talentů bát nemusí.

Titulní fotografie: Zeno Václavík, archiv Staré arény