Novinky v Ostravě aneb jaké změny se v našem městě chystají

Už se taky těšíte na procházky městem, návštěvy kaváren a dalších zajímavých ostravských míst? Pojďte se odreagovat u nového článku, kde se dočtete, jak se bude v budoucích měsících a letech měnit veřejný prostor v Ostravě.

Koncertní sál a rekonstrukce Domu kultury města Ostravy

Koncertní sál vznikne v místě amfiteátru za Domem kultury města Ostravy a potřebné zázemí v ní najde Janáčkova filharmonie Ostrava. Stavět se bude podle vítězného návrhu studia Steven Holl Architects z New Yorku. Souběžně s výstavbou, která začne v roce 2022, bude také probíhat rekonstrukce Domu kultury, který se s koncertní halou propojí. Slavnostní otevření se pak plánuje na rok 2024. Ostrava se tak přiblíží městům, jako je třeba Sydney, které je s ikonickou stavbou opery spojené.

Zdroj: webové stránky fajnova.cz

Nové reklamní označení provozoven

V rámci zachování urbanistického a architektonického charakteru veřejného prostoru se město Ostrava rozhodlo bojovat s reklamním smogem. Neznamená to však zákaz jakékoliv reklamy, ale cílem je zlepšit stav venkovní reklamy a tím i kultivovat veřejný prostor. Od nového roku si tak okolo sebe můžete všímat příjemnějších vizuálních jevů.

Kampus Ostravské univerzity na Černé louce

Budova Miniuni na Černé louce se již brzy bude poroučet k zemi. Na jejím místě vyroste nový kampus Ostravské univerzity a centrum Ostravy tak získá zázemí pro rozvoj umění, technologií a sportu. Za zmínku stojí vybudování ateliéru a výzkumného prostoru pro muzikoterapii či sportoviště napojená na vědecké laboratoře. Zde si můžete prakticky odpovědět třeba na otázku, jestli je běh naboso prospěšný pro chrupavky kolenního kloubu oproti běhu v obuvi a podobně. Slavnostní otevření kampusu je plánováno na 20. května 2022 a bude ho doprovázet koncert Janáčkovy filharmonie.

Zdroj: webové stránky osu.cz

Černá kostka v Ostravě

Moravskoslezská vědecká knihovna od vzniku v roce 1951 sídlí v nevyhovujících pronajatých prostorách Nové radnice na Prokešově náměstí v Ostravě a denně ji navštíví nad 900 lidí. Projekt nové budovy Vědecké knihovny s názvem Černá kostka vznikl v roce 2004, ale až nyní se plán blíž k realizaci. Prostory nové knihovny budou plně přizpůsobeny moderním potřebám a požadavkům na tuto vzdělávací instituci v digitálním věku. Těšit se můžete třeba na noční studovnu, literární kavárnu, volný výběr knih a časopisů, experimentální kino nebo na tiché i týmové studovny. Se stavbou nové knihovny by se mělo začít v roce 2023.

Zdroj: webové stránky ostrava.rozhlas.cz

Aplikace čistáOVA

Tato aplikace v Ostravě úspěšně funguje již dva roky, ale někteří z vás o ní možná ještě nevíte. Prostřednictvím chytrého telefonu, tabletu nebo počítače můžete jednoduše nahlásit nedostatek kdekoliv ve městě a zjistit, zda je problém řešen. Takovým nedostatkem mohou být třeba černé skládky, poškozená dětská hřiště, nepořádek na ulicích nebo neupravená veřejná zeleň. Aplikaci najdete na webové stránce https://cistaova.ostrava.cz/ a můžete hned začít kultivovat veřejný prostor!

Na co se v Ostravě nejvíce těšíte vy? A co jako první navštívíte po skončení karantény?

Titulní fotografie: webové stránky skolapopulo.cz