Nový cirkus na půdě divadla

Představení disciplín nového cirkusu je pro každého diváka zážitkem, který se mu vryje do paměti. Akrobaté létají, chodí po rukách místo po nohách, žonglují nebo se procházejí po lanech. V běžném divadelním představení toto zpravidla neuvidíte. Inscenace Konkurz, která měla premiéru 4. a první reprízu 5. listopadu v Divadle Mír, byla však těmito kousky protkána od začátku do konce.

Novocirkusové umělce v Ostravě sdružuje spolek Cirkus trochu jinak. Šestice akrobatů působící pod touto záštitou secvičila zhruba hodinu a půl dlouhé představení. Inscenaci v roli uklízeče zahájil Jindřich Kopidol, který se později ukázal být provazochodcem. Za doprovodu živé hudby se na scénu dostavili i další akrobaté v rolích účastníků fiktivního konkurzu. Hra ukazovala, jak může vypadat život těchto umělců.

Akrobacii nejen na šále předvedla Tereza Beranová, ze svářeče se vyklubal akrobat Lukáš Bezděk, který dokáže dělat triky v kruhu. V roli opilce mohli diváci rozpoznat Davida Pargače, člověka, který udělá všechny druhy stojek v podstatě na čemkoliv. Posledním mužským zástupcem byl žonglér Aleš Podhorský, který se na scéně podezřele často objevoval s cigaretou. V zavěšeném kruhu zase létala akrobatka Alžběta Moravcová.

A právě zmíněná Bětka hodnotí inscenaci takto: „Příprava představení byla velice náročná, a to hlavně z fyzického hlediska. Byly na nás kladeny velké nároky, aby naše čísla byla opravdu perfektní. Ale i když to vše byla neskutečná dřina, celé bych si to zopakovala. Trávit s týmem čas v tělocvičně a divadle bylo velmi obohacující.“

Umělci byli po konci představení odměněni ovacemi ve stoje. A protože více slov je v případě tak dechberoucího představení zbytečných, nahlédněte do galerie, kde alespoň některé z prvků uvidíte. Pokud by vás Konkurz zaujal, můžete navštívit další z repríz, která je plánovaná na 12. února 2020.

Foto: Jakub Blahynka