Ostrava se ponořila do sedmnáctého Mezinárodního festivalu outdoorových filmů

Na souši, ve vzduchu i ve vodě – největší soutěžní putovní přehlídka filmů na světě se opět podívala i do Ostravy. Mezinárodní festival outdoorových filmů (MFOF) zde slavnostně zahájil svou cestu po Česku a Slovensku a odkryl divákům desítky dobrodružných, cestopisných i adrenalinových snímků.

Po celé dva týdny mohli ostravští diváci sledovat to nejlepší z outdoorové projekce. V pátek 4. října zde slavnostně odstartoval v pořadí už sedmnáctý ročník MFOF a veřejnosti se tak nabídla přehlídka nejrůznějších sportovních aktivit na jednom plátně. Stejně jako předchozí roky má i letos festival svého hlavního hosta. Je jím nejúspěšnější česká freediverka Alena Konečná, která v roce 2016 vytvořila světový rekord v nádechovém potápění bez přístroje a ploutví do hloubky 60 metrů. Během zahajovacího večera v Domě kultury byl uveden její krátký snímek o freedivingu.

Zdroj: facebooková stránka Mezinárodní festival outdoorových filmů skupiny ČEZ

Festival každoročně představuje i ambasadora výbavy Kilpi – svého partnera. Jím se letos stal ultramaratonec Michal Činčiala, který rovněž vystoupil na slavnostním zahájení, kde představil svůj video medailonek. Na závodech Ultra Gobi 400 v Číně i v Ultra Milano Sanremo v Itálii se umístil na 10. příčkách, a tak patří k nejúspěšnějším ultramaratoncům v Česku.

Čestným hostem byl jmenovaný český horolezec Vlastimil Šmída, zasloužilý mistr sportu a čestný člen Českého horolezeckého svazu, který bohužel letos v srpnu zemřel ve věku 85 let. Jeho památce bylo věnované speciální promítání a medailonek. Mezi lety 1958 až 2002 stihl vystoupat na vrcholky pohoří Ťan-Šan, Tirič Mír, zdolal indickou horu Nanda Devi, jihoamerickou poušť Atacama a vystoupal až k vulkánům Cotopaxi, Chimborazo a Nevado de Pisco v ekvádorských a peruánských oblastech.

Zdroj: facebooková stránka Mezinárodní festival outdoorových filmů skupiny ČEZ

Soutěžní filmy dorazily ze 102 zemí světa, a diváci se tak mohli ponořit do adrenalinových výprav na zemi, na vodě i ve vzduchu. Filmy se tradičně dělí do čtyř kategorií – dobrodružný a extrémní sportovní film, horský a horolezecký film, dobrodružné vodní sporty a cestopisný film. Ten nejlepší ze všech 83 vybraných snímků vyhlásí na slavnostním zakončení v Praze odborná porota, v jejímž čele usedne cestovatel, spisovatel, dokumentarista a režisér António Pedro Nobre z Portugalska.

Za zmínku rozhodně stojí krátký film Lyžař proti Dronu, kde proti sobě závodí profesionální sjezdový lyžař a dron. David Surý zase připravil cestopisný film s názvem Ztracené město, ve kterém, jak už název napovídá, podnikl výpravu do kolumbijského Ztraceného města, aby odkryl úchvatné přírodní krásy a navštívil místní domorodé obyvatelstvo. Ve filmu Slovenské národní povstání zase parta kamarádů zkusila zdolat 765 km dlouhou trasu SNP během pouhých 7 dní.

Zdroj: facebooková stránka Mezinárodní festival outdoorových filmů skupiny ČEZ

Prvovýstup na doposud bezejmennou horu v končinách Arktidy se podařil české partě z filmu Pro vrchol až na konec světa. Ve snímku Ohromná cesta německý průzkumník Michael Walther přiblížil důsledky globálního oteplování při proplouvání mezi arktickými ledy na svém paddleboardu. Francouz Antoine se pokusil zdolat výškových 8000+ metrů se svým paraglidem u pohoří Karákóram v Pákistánu. Ve filmu Vrchol překonal nadšený cyklista a běžec trasu od hladiny moře až na Mont Blanc během pouhých 17 hodin.

Všechny projekce zachycují odhodlání, vytrvalost i respekt k planetě Zemi a poukazují tak přímo i nepřímo k nutnosti pečovat o matku přírodu, dokud je ještě čas ji zachránit. Zvýšíme tak šanci, že i příští generace budou moci krásy přírody objevovat a třeba o nich točit další dokumenty.

Slavnostní zakončení festivalu včetně vyhlášení vítězných snímků proběhne v sobotu 30. listopadu v 16 hodin v kině Městské knihovny Praha.

Titulní fotografie: facebooková stránka Mezinárodní festival outdoorových filmů skupiny ČEZ