Outdoorové filmy mají vše – horskou krajinu i lidský příběh

Mezinárodní festival outdoorových filmů by si neměl nechat ujít žádný filmový fanoušek ani nadšenec adrenalinu, různorodé přírody a sportovních aktivit. V minulém týdnu se promítalo mimo jiné v ostravském kině Art a naše redakce byla u toho.

Všechny filmové bloky byly „namíchány“ velmi kontrastně. V jednu chvíli jste sdíleli pocity s lidmi, kteří utrpěli vážná zranění, ale kvůli lásce ke sportu se urputně snažili vybojovat medaili na paralympiádě v Soči. A přesně půl hodinu na to jste si užívali záběry z horského putování po nepálských vrcholcích, například po zatím turisticky skoro nedotknuté hoře Kančendženga.

„Vždy si pamatuj cestu zpět, zpět na důležitá místa.”

Při krátkém dokumentu Eva Holka z hor, pojednávajícím o bláznivém backcountry snowboardování po Britské Kolumbii v podání Evy Samkové, si na své přijdou zejména fanoušci horské zasněžené krajiny, free ridování a filmových efektů. Ale pak je tady dramatičtější film The Important Places, devět minut trvající snímek o otci a synovi. Otci, který svému synovi v dětství kladl na srdce, aby se v dospělém životě plném povinností nezapomněl vracet na svá „důležitá místa“.

Outdoorové filmy nejsou založeny jen na vizuálu a na krásných přírodních úkazech, ale i na silných lidských příbězích. Další film s názvem Operation Moffat vypráví příběh starší dámy, britské horské průvodkyně Gwen Moffatové, a mimo jiné ukazuje i neuvěřitelně krásnou krajinu severního Skotska. Záběry z hor mě přesvědčily o tom, že tohle místo rozhodně stojí za návštěvu.

Na ostrově Bali, konkrétně na pláži Uluwatu, si divokých vln i ve svém pokročilém věku užívá surfař a zároveň jogín Gerry Lopez, o kterém byl natočen dokument The More Things Change. Film má mimo jiné i ekologický záměr – podpořit projekt, který má za úkol udržet pláže Uluwatu čisté (viz stránky projektu – pozn. redakce).

outdoor_12

Festival dále pokračuje i v nadcházejících dnech, a to na místech jako Ostrava-Michálkovice, Ostrava-Polanka, Planetárium Ostrava, Opava, Frýdlant nad Ostravicí, Frenštát pod Radhoštěm atd. Slavnostní ukončení festivalu se bude konat 10. prosince v Praze, kde odborná porota rozhodne o vítězi letošního ročníku. Držíme palce, ať vyhraje ten nejlepší.

Fotografie: Mezinárodní festival outdoorových filmů