Patrik Eliáš a Pavla Gomba o UNICEF, pomoci dětem a zkušenostech z cest

Další ze série charitativních večerů pořádaný v Centru PANT přinesl zajímavé a místy až kuriózní situace z cest, které na vlastní kůži zažili šéfka českého UNICEF Pavla Gomba a bývalý profesionální hokejista a reprezentant Patrik Eliáš. Jaké poslání má UNICEF v dnešním světě? Jakým způsobem pomáhá v krizových oblastech a co se v těchto oblastech děje? Sokolská33 vám spoustu z toho, co večer zaznělo, přináší v následujících řádcích!

Zažít na vlastní kůži zkušenost z míst, kde dochází k válečným konfliktům, chybí základní předpoklady rozmanitějšího rozvoje, děti ztrácí nárok na dlouhý a smysluplný život a spousta z nich brzy umírá na řadu nemocí způsobených nedostatkem zdravotní péče, hygieny atd. je něco, co se nesmazatelně vryje do lidské paměti. A právě v těchto místech řada dobrovolníků podává svou pomocnou ruku. O smyslu a konkrétní náplni této práce, způsobech jejího provádění a spoustě dalších zážitků z cest se 30. ledna mohl dozvědět každý, kdo zavítal do Centra PANT. Charitativní večer tradičně moderoval lékař Rastislav Maďar a jeho hosty byli jak šéfka českého UNICEF Pavla Gomba, tak bývalý profesionální hokejista Patrik Eliáš.

UNICEF neboli Dětský fond OSN funguje na principu globální solidarity. Poskytuje pomoc dětem v zemích potýkajících se s chudobou nebo nějakým druhem humanitární krize.  Proces pomoci započne vyhledáním míst, kde je situace z hlediska sledovaných indikátorů nejhorší. Mezi tyhle indikátory patří HDP/obyvatele nebo dětská úmrtnost. Posléze se zaměří na nejvíce problematické faktory, skrze které se snaží tamní životní úroveň ovlivnit k lepšímu. Jedná se převážně o zlepšení hygieny, poskytování zdravotní péče, vzdělávání, změnu myšlení (v mnohých zemích jsou dětské sňatky, ženská obřízka nebo práce dětí běžnou záležitostí) a další.

„UNICEF celebrity nehledá, ony přicházejí.“

Do humanitární pomoci se zapojuje řada celebrit. „To, čeho člověk v životě dosáhne, začne najednou předávat k něčemu dobrému. V tomto duchu a skrze svou osobnost tak dokáže motivovat lidi,“ to jsou slova Patrika Eliáše k jednomu z efektů, který celebrity v těchto případech mají. A právě Patrik Eliáš je příkladem jedné z nich, který kvůli nemoci musel předčasně ukončit svou profesionální hokejovou kariéru. S nemocí přišlo také uvědomění si, že přesně to samé může potkat kohokoliv. Tak začala jeho spolupráce s UNICEF, kde odvedl a stále odvádí spoustu práce, která dětem v postižených zemích skutečně pomáhá. Ta pomoc nespočívá jenom v tom, že si někdo dělá dobré jméno nebo vystupuje v reklamách, nýbrž také v tvrdé fyzické práci a působení přímo v terénu.

Na cestách člověk získá ohromnou životní zkušenost. Kromě lehce kuriózního zjištění, že např. v takové Rwandě lze podávat daňové přiznání elektronicky přímo z mobilního telefonu nebo PC, je to především kontakt s lidmi z jiných zemí, jejich kulturou a vůbec celkové uvědomění si toho, jak se nám u nás v Česku skvěle žije. Poskytování humanitární pomoci, např. stavba školy, musí vycházet z vůle a přání po zlepšení uvnitř daných komunit. Děti, které navštěvují tamní školy, jejichž stavbu UNICEF iniciovala, jsou najednou strašně šťastné, že mohou být spolu, zpívat nebo koukat na obrázky. Vlastně jsou vděčné za každou maličkost, ačkoliv jsou třeba i smrtelně nemocné. V mnoha případech se podaří děti nasměrovat k lepší budoucnosti – vyšší stupeň vzdělání (střední školy, univerzity), záchrana života (např. očkování) apod., někdy ale bohužel ne všechno dobře končí. O to víc je tahle pomoc důležitější.

Co se může ještě stát? Tak třeba zajímavá byla historka s jaguárem, kdy po strašlivém řevu a probdělé noci došlo ke zjištění, že se jednalo pouze o maličkou opičku. Nebo incident s papoušky během cest po Americe. Zmínka před Máji, že má člověk doma papouška koupeného v obchodě, vede ke ztrátě autority, protože je považován za hlupáka, že musí pro papouška chodit do obchodu a platit za něj, když si ho může ulovit kdekoliv u každého stromu. Podobných případů a kuriózních historek by se našla ještě celá řada. Kromě úsměvných zážitků však jsou i takové, kdy člověku jde o jeho vlastní život.

UNICEF a Česká republika

Co dalo Česku UNICEFu? Například tradiční pohlednice UNICEF, která vznikla právě v Česku. Dnes už nějakou dobu běží projekt s panenkami, do kterého se může zapojit každý. Většinu panenek vyrábí děti na základních školách. Podle šéfky českého UNICEF Pavly Gomby to je lepší než občanská výchova, protože to vede k přirozené výchově k solidaritě a humanitě. Jakmile se potom děti dozví, že jejich panenku si někdo pořídil a výtěžek z panenky přispěl na pomoc dětem, tak z toho mají pochopitelně ohromnou radost. V posledních letech dochází obecně v České republice k nárůstu podpory. I když se člověk mnohdy setká i s osobními útoky. Avšak vzhledem k tomu, že humanitární pomoc skutečně vede k růstu vzdělanosti, poklesu úmrtnosti a porodnosti, je nesporně jasné, že tahle pomoc má smysl.

Tyto i spousta dalších zajímavých věcí zazněla ve středu v přednáškové síni Centra PANT. Záznam z celé akce je k dispozici také online.

Foto: Vojtěch Koňařík