„Pokud má člověk nápad, dá se prorazit už během studií,“ říká Petr Górecki

Uvažujete o vlastním podnikání, ale stále si nejste jisti, zda se do něj opravdu pustit? Zkuste se inspirovat příběhem Petra Góreckého, zakladatele například úspěšného webu tvprogram.cz, který svou podnikatelskou cestu započal již během studií. Do své společnosti goNET s. r. o. navíc hledá stážisty, a to z řad našich studentů. Na jakém projektu teď pracuje a byl jeho sen podnikat už během studia?

Mohl byste studentům přiblížit, jaké bylo pro absolventa založit vlastní firmu?

To se musím vrátit ještě kousek zpět, protože ve skutečnosti jsme zakládali firmu se svým o rok mladším bratrem již během studií. V roce 1996 jsem maturoval a v tomtéž roce jsem nastoupil na VŠ. Už v roce 1998 jsme si pronajali první kancelář, zaměstnali první sekretářku a zaregistrovali svou první internetovou doménu. Byla to doba počátků internetu, kdy se k síti připojovalo pomocí vytáčeného připojení přes modem. Pro většinu lidí bylo slovo e-mail nebo webová stránka neznámý pojem. My jsme tedy začali lidi připojovat k internetu, zřizovali jim první e-maily či webové stránky a programovali první e-shopy. Zjistili jsme, že na internetu nebyl vůbec žádný televizní program a papírová forma nás neoslovovala, tak vznikl náš první vlastní úspěšný web s televizním programem tvprogram.cz. Zaregistrovali jsme doménu, koupili tištěnou verzi televizního programu a nevytížená sekretářka ho ručně opisovala do počítače. Po jednom dni práce bylo vidět, že tudy cesta nevede a začali jsme se domlouvat přímo s televizními stanicemi. Dnes zpracováváme program pro 734 televizních stanic včetně popisů, informací o hercích, natáčení včetně fotografií, a dokonce k filmům vlastníme největší databázi filmových ukázek, které z převážné většiny máme vlastními silami otitulkovány.

Je nutno říci, že jsme se učili vše za pochodu, stejně jako v té době asi každý. Mojí první vysokou školou, kterou jsem studoval, byla Slezská univerzita a její Ekonomická fakulta v Karviné. To, že jsme se s bratrem věnovali spíše firmě než učení, vedlo k tomu, že mi ve čtvrtém ročníku chybělo tolik kreditů, že jsem školu opustil. Zřídili jsme si kancelář v Ostravě, kde jsme i bydleli a většina našich klientů byla také odsud. Také jsme měli více zaměstnanců, tudíž času na studium bylo trochu více, proto jsem se rozhodl podat přihlášku na VŠB-TUO Ekonomickou fakultu, opět na denní studium, kterou jsem úspěšně dostudoval.

Bylo to vaším snem již během studia?

Sen o vlastním podnikání jsem měl ještě dávno před studiem vysoké školy. Svůj první živnostenský list jsem si založil dva měsíce po svých 18. narozeninách, a ještě během gymnázia jsem si založil firmu na distribuci ekonomických knih. Mamka totiž v té době provozovala nakladatelství. Takže už před nástupem na VŠ mi bylo jasné, že fungovat jako zaměstnanec s pevnou pracovní dobou není nic pro mě.

Co považujete za svůj největší profesní úspěch?

To, že i přes překotný vývoj internetového prostředí, nástupu mobilních telefonů a následně nástupu „chytrých“ telefonů se naše firma goNET s. r. o. zvládla udržet, adaptovala se a celou dobu se rozvíjela. Za další úspěch považuji spuštění domény tvprogram.cz, u které jsme si určili směr a měli jasnou představu. Nechtěli jsme být jako většina internetových firem, které se zabývají vývojem pro třetí strany, ale chtěli jsme budovat a pracovat na vlastních projektech a doménách.

Když se ještě ohlédnu do minulosti, tak jsem rád, že nám většina projektů vyšla.

Den co den ji neustále zdokonalujeme, abychom si nad konkurencí drželi náskok.

Pracujete momentálně na nějakém novém projektu?

Ano. Od pouhého zpracování televizního programu jsme se posunuli k tomu provozovat vlastní IPTV, tedy sledování televize po internetu. Jako relativně malá firma z Ostravy jsme tak začali konkurovat velkým hráčům, kabelovým televizím a nadnárodním společnostem. Je to sice projekt, který jsme odstartovali již koncem roku 1996, ale spuštěn byl teprve před pár lety (2014) a dodnes je na něm tolik práce, že zaměstnává prakticky celou firmu. V naší firmě se řídíme mottem „Vše, co děláme, děláme lépe“, a z tohoto motta vznikl i název naší nové služby – „Lepší.TV“.

Celou službu jsme kompletně vyvinuli u nás na firmě. Den co den ji neustále zdokonalujeme, abychom si nad konkurencí drželi náskok. Pro lepší představu vám naši službu lépe přiblížím. Jedná se o možnost sledovat televizi kdykoli, kdekoli a na čemkoli, co má obrazovku a možnost připojení k internetu. Vyvinuli jsme vlastní aplikaci do nejvíce televizních přijímačů a mobilních zařízení. Dokonce jsme si sami vyvinuli vlastní set-top boxy pro ty, kteří ještě nemají chytrou televizi, ale chtěli by službu také využívat…  Lepší.TV necháváme testovat i našim seniorům, aby ovládání bylo co nejvíce intuitivní a pochopitelné.

Jaké jsou Vaše další podnikatelské vize?

Kromě vylepšování našich stávajících služeb je naší vizí rozšířit naši IPTV platformu do dalších zemí pod značkou gonet.tv.

Mohou u vás ve firmě najít uplatnění i současní absolventi?

To určitě mohou a nachází. Tím, že jsme dynamická a troufám si říci i duchem mladá firma, nachází u nás uplatnění jak studenti ekonomických oborů, marketingu, tak samo sebou i studenti FEI zaměření na programování. Vždyť například i náš hlavní programátor, nebo jak mu říkáme my „head of programmers“, Ing. Jiří Lenert, vystudoval VŠB. Takže pokud to chcete zkusit, klidně i jako stážisti nebo na praxi během studií, stačí poslat životopis a motivační dopis. Třeba vás brzy v naší firmě rádi uvítáme. 🙂

Dle mého názoru je pro absolventy mnohem více příležitostí.

Můžete z vlastní zkušenosti porovnat, jak se liší dnešní absolventi v porovnání například s vámi? Myslíte si, že mají například více pracovních příležitostí? 

Nevím, jestli je to až tak porovnatelné. Dnes založit si firmu jako s. r. o. nevyžaduje prakticky žádné finanční prostředky, a pokud má člověk nápad, dá se zkusit prorazit už během studií nebo těsně po studiích. V Ostravě se vyvinulo mnoho firem, které dychtí po absolventech, které si „dovychová“ a dále je profesně vyvine. Takž najít práci jako zaměstnanec je dle mého názoru jednodušší, než to bylo kdysi. A podpora podnikání v začátcích? Dnes jsou na trhu podnikatelské inkubátory, možnosti crowdfundingu, představení svých start-upů investorům aj. To tu kdysi nebylo. Takže dle mého názoru je pro absolventy mnohem více příležitostí.

Jak se vám daří bojovat proti konkurenci?

Jediným způsobem: „inovacemi“. To se učí na Ekonomické fakultě pořád a je to pravda. Je třeba se snažit být neustále o krok (nebo raději dva) před konkurencí. Neustále přicházet s novými řešeními a zlepšeními, tak, ať jsme schopni zákazníkům nabídnout to nejlepší, co v tuto chvíli na trhu je, a za nejlepší možnou cenu. Jedině tak se dá dlouhodobě podnikat.

Společnost goNET s. r. o. v současnosti hledá stážisty na různé pozice jako například marketing, obchod a další. Pokud máš zájem o zajímavou praxi již během studia, neváhej poslat svůj životopis na kotaskova@gonet.cz.

This slideshow requires JavaScript.

Zdroj fotografií: Archív respondenta