Poruba ožila novým cirkusem

V Porubě se konal už čtvrtý ročník mezinárodního festivalu Cirkulum. Jedná se o festival nového cirkusu a pouličního divadla. Začínal v pátek 7. a skončil v neděli 9. června, takže ideální zábava na víkend i pro lidi z větší dálky. Celý festival nabídl pět scén, které se lišily jak polohou, tak programem.

Jak již bylo řečeno, scén bylo celkem pět – Šapitó, Cirkulum, La Rambla, Rondl a poté scéna v aule VŠB–TUO. Rozmístění scén trochu napovídá o tom, jak byl celý „areál“ situován, tedy že se táhl přes polovinu Hlavní třídy. Samozřejmostí byly partnerské zóny, například Kreativní Evropa, a nejrůznější stánky nejen s občerstvením.

Ale k jednotlivým scénám. Šapitó bylo hlavní scénou, která nebyla umístěna pod širým nebem a měla za cíl nabídnout nejzajímavější zahraniční umělce a jejich vystoupení. Pro návštěvníky taky nabízela možnosti, jak se zdokonalit – ať to byla swingová tančírna nebo workshop se zaměřením na akrobacii na vertikálním laně. V cirkuse nemůže chybět ani žonglování, tady v podání například PanGottica, který si své předměty pro žonglování vyrábí sám.

Na Alšově náměstí pak byla umístěna hlavní venkovní scéna, která byla volně přístupná. V pátek zde proběhlo oficiální zahájení akce. Vidět jste zde mohli například Acrobuffos – Waterbombs, což je show, ve které dva dobrovolníci svádí souboj například s vodními balónky. Pak následoval Sven. Sven je Švéd. A žonglér. A protože je Švéd, rád žongluje s předměty, které si můžete zakoupit v řetězci Ikea. Izraelské Duo Looky se pak zaměřuje na akrobacii. V jejich podání je i balancování na lahvích dost zajímavé, ale nedělají samozřejmě jen to.

La Rambla, ne v Barceloně, ale v Porubě. Tady se představil třeba chilský performer Murmuyo se svým trochu výstřednějším „divadelním“ představením. Z jiného soudku to byli třeba Moz Drums, což jsou bubeníci v oblecích potažených LED světly. Jejich procházka je tak nejen vizuálně zajímavá, ale i se dobře poslouchá.

Rondl byla scéna položená nejníže na Hlavní třídě. Vyzkoušet jste si mohli to, co umělci předvádějí. Žonglovat, chodit po laně a podobně. A to všechno pod dohledem (ochranným) lektorů ze školy, která se novým cirkusem zabývá. Dále to byla třeba závěsná akrobacie v podání českých Aerialek či třeba one man (woman) show Jay Toor, německé umělkyně.

Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava se k festivalu připojila na jeho „horním konci“, jedna scéna byla totiž v aule. Uskutečnila se zde závěrečná show, kde hlavní roli měli akrobaté doprovázení živou hudbou. Prostě hra lidského umění, talentu, hudby a světel.

Na závěr je nutno zmínit také nedělní diskusi na scéně Šapitó, které se účastnili lidé z oboru, kde sdíleli své dojmy a zkušenosti. Takové Otázky Václava Moravce o novém cirkusu. Pozitivem také bylo, že ve dnech, kdy festival probíhal, nebylo ještě pocitově takové teplo, jako na začátku dalšího týdne. Většina představení se také opakovala, takže pokud vám nevyšel jeden den, druhý se to dalo napravit.

Foto: Tereza Zgabajová