Prázdniny ještě nejsou úplně u konce!

Jednou z výhod vysokoškolského života je to, že s prvním zářím nemusíme vstupovat na fakultu vybavení novým batohem s jednorožcem a pouzdrem obsahujícím zastrouhané tužky číslo 1, 2 i 3. S batohem bych teda byla i teď v pohodě, ale udržet všechny tužky v píšícím stavu celý rok mi nikdy nešlo. Díky prodlouženým prázdninám se nám naskýtá skvělá příležitost využít volné dny k navštívení kulturních i jiných akcí v Ostravě a jejím okolí. Co máme na výběr?

Ve čtvrtek 5. září pořádá Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava akci Art&Science. Letos s motem „Protože dělat vědu je někdy umění a dělat umění je pěkná věda.“ Kromě skvělého Orchestru VŠB–TUO vystoupí například i písničkář Jaroslav Uhlíř nebo česká, ale převážně anglicky zpívající skupina v čele s Matějem Ruppertem – Monkey Business. Po celý den si budete moci vyzkoušet, jaké to je být vědcem, a projít si program jednotlivých fakult. A protože letos slaví naše univerzita 170 let, je slíbeno i velké narozeninové překvapení.

Zdroj: facebooková stránka Art and Science

Cyklosvětluška aneb Světýlka naděje. Letos se pojede už čtvrtý ročník noční charitativní jízdy v Bělském lese, a to v pátek 6. září. Tentokrát se pojede pro Michaelku Ivanišovou, která se narodila s vrozenou srdeční vadou a v průběhu života podstoupila operace cysty na míše, která způsobovala stažení svalů končetin. Míša se nedokáže sama postavit a zatím se umí plazit pouze po bocích. Výtěžek z akce bude využit na cvičení a na nové pomůcky pro správné postavení kyčlí, fungování nožiček a posílení očí. Akci pořádá Dům kultury Akord a registrovat se můžete přímo tady.

Havířovské slavnosti se budou letos konat v pátek 6. a v sobotu 7. září. Vrcholem standardně nabitého programu budou koncerty Clean Bandit či Umberta Tozziho. Na scéně ale nemůžou chybět ani čeští umělci, jako je třeba Mikolas Josef, Mig21 nebo Tři sestry. Pro více informací si přečtěte tento článek.

Zdroj: facebooková stránka Zažít Ostravu jinak

Sousedská akce Zažít Ostravu jinak letos proběhne v sobotu 14. září. Slavnost můžete navštívit buď v centru na ulici 30. dubna, nebo v Porubě u Oblouku. Organizátoři na facebookových událostech stále doplňují program. Jisté však je, že o občerstvení ani kulturní vstupy nouze nebude. Navíc můžete vyjít ven a poznat své sousedy. V rámci oslav Světového dne bez aut bude také celá ulice patřit pouze lidem.

V pátek 20. září budete moci po dlouhých divadelních prázdninách konečně zajít k Bezručům na premiérovou inscenaci. Tentokrát herci vdechnou život postavám z komedie Zdravý nemocný, která pochází z dílny Molièra. Hlavní hrdina se jmenuje Argan. Je to chorobný hypochondr, který své okolí obtěžuje neoprávněnými stížnostmi na svůj zdravotní stav. U Bezručů v této hlavní roli uvidíte Norberta Lichého.

Zdroj: facebooková událost Besedy s piloty a hosty v rámci konání Dnů NATO 2019

Knihcentrum Ostrava má každý měsíc besedami nabitý program. V září si můžete mimo jiné přijít poslechnout již tradiční besedu s piloty v rámci dnů NATO, která se bude konat v pátek 20. září od 14 hodin. Další debata na s názvem Evropská bezpečnost, demokracie a hybridní válka se uskuteční ve středu 25. září od 17 hodin. Na otázky odpoví mezi jinými Rhys Crilley (The Open University) a Jakub Eberle (Ústav mezinárodních vztahů). Debata bude tlumočena do češtiny.

Naše zářijové pozvánky zakončíme Nocí vědců, která se letos koná již po sedmé. Pátek 27. září tak bude od 17 do 22 hodin patřit otevření objektů, do kterých se normálně v noci nedostanete. Kromě auly, knihovny a superpočítače VŠB–TUO bude otevřena i Moravskoslezská vědecká knihovna v centru, areály Ostravské univerzity či objekty v Dolních Vítkovicích. Podrobnosti programu budou brzy zveřejněny na stránkách Ostravské noci vědců. Minulý rok akci navštívilo přibližně 8 000 lidí. Připojíte se letos k nim?

Zdroj: facebooková událost Noc vědců 2019 v Ostravě

Na spoustě z výše uvedených akcí potkáte i naše redaktory. Pokud byste tedy něco navštívit nemohli, nezoufejte, připravíme pro vás reportáže. Jestli máte v plánu události navštívit, pozorně se dívejte kolem sebe. Spatříte-li našeho redaktora, dejte se s ním do řeči a třeba se váš názor na akci objeví v našem článku. Za celou redakci vám přejeme krásně strávený zbytek léta a co možná nejpříjemnější vstup do nového semestru!

Titulní fotografie: facebooková stránka Zažít Ostravu jinak