Přijďte oslavit výročí svobody s Vysokou školou báňskou

Listopad je v srdcích studentů VŠB-TUO významným měsícem roku. Přesně 14. listopadu to bude 170 let od vzniku Montánního učiliště v Příbrami, ze kterého se postupně vyvinula dnešní podoba naší alma mater. Zároveň je však listopad měsícem, kdy došlo k významné události, která ovlivnila nejen studenty naší univerzity, ale celou Českou republiku, a to konkrétně k Sametové revoluci, jejíž 30leté výročí si letos připomínáme. K oslavám této události se spolu s univerzitou přidal také časopis Sokolská33 a my vám nyní přinášíme jejich nabitý program.

Hned první z akcí se odehraje na půdě Ekonomické fakulty 13. listopadu od 16. hodin v učebně E115. Tam si pro vás Sokolská33 připravila diskuzi s pedagogy na téma Sametové revoluce. Hosty diskuze budou profesor Jaromír Gottvald z Katedry národohospodářské, docent Václav Friedrich z Katedry matematických metod v ekonomice a docent Petr Tománek z Katedry veřejné ekonomiky. Pokud vás zajímá jejich pohled na listopadové události, vzpomínky na život v totalitním režimu, jaké změny svoboda a demokracie přinesla a mnoho dalšího, tak se za nimi určitě zastavte.

V rámci oslav se Vysoká škola báňská rozhodla zapojit do programu SametOVA na Masarykově náměstí v centru Ostravy. Program celé akce je skutečně pestrý. Již od pátku 15. listopadu si budete moci za pomoci uměleckých slévačů z Fakulty materiálově-technologické odlít vlastní symbolický klíč jako vzpomínku na listopadové události.

Na otázku, jaká byla Ostrava před 30 lety a jak zde probíhala Sametová revoluce, odpoví v pondělí 18. listopadu pamětníci na chystané diskuzi. Týž den je také plánována přednáška pedagogů z Fakulty stavební na téma „Umění v architektuře za posledních 30 let“.

Na počest výročí bylo také vytvořeno speciální vydání časopisu Sokolské33 Revoluční Sokolská33, které se bude po celou dobu konání akce na Masarykově náměstí rozdávat.  Budete si v něm moci přečíst například rozhovory s pedagogy vzpomínající na události roku 1989, články, ankety se studenty a mnoho dalšího. Kromě toho bude časopis k dostání na všech fakultách.

Věříme, že vás program listopadových oslav zaujal a připojíte se s námi k oslavám události, která navždy změnila historii naší země.

 

Zdroj úvodní fotografie: server deník.cz