Proč Sokolská33?

Součástí studentského života nejsou jen přednášky, cvičení, zkoušky a party. Jsou jimi i studentské organizace. Ty studentům umožňují seberealizaci, zapojit se do spousty zajímavých aktivit a získat položku do životopisu. Výjimkou není ani fakultní časopis Sokolská33. Uvažuješ-li o participaci ve studentské organizaci, v následujících řádcích ti ukážeme, že jsme dobrou volbou! Kdo jsme a co všechno děláme?

Hned na začátku bychom rádi uvedli, že členy redakce nejsou pouze redaktoři. Máme rovněž týmy korektorů, fotografů a marketérů. Korektoři dbají na to, aby naše články byly bez gramatických chyb. Díky fotografům nejsou naše články pouhým textem, ale jsou doplněny o vlastní originální fotografie. Marketingový tým spravuje všechny naše sociální sítě, propaguje redakční práci a připravuje spousty zajímavých akcí. Jak vidíš, nemusí tě bavit psaní článků, aby ses mohl stát Sokolem!

Jak již bylo řečeno, Sokolská33 je časopis Ekonomické fakulty VŠB-TU Ostrava. Členy redakce jsou studenti bakalářského, magisterského i doktorského studia. Studentům, akademickým pracovníkům i široké veřejnosti přinášíme informace o dění na Ekonomické fakultě, o univerzitě, o kulturních a dalších událostech v Ostravě a rovněž rozhovory se zajímavými osobnostmi. Psaní článků a tvorba rozhovorů ovšem nejsou naše jediné aktivity.

Jako „prvákovi“ se ti do rukou určitě dostal náš Průvodce prváka, který obsahuje kompletní informace o studiu, systémech a zvyklostech na EkF. Tento náš projekt slouží k tomu, aby se „prváci“ rychle zorientovali v záplavě nových informací a aby se snadno adaptovali na nové prostředí. V prosinci sis po vstupu do budovy EkF mohl všimnout našeho stánku, kde jsme prodávali vánoční perníčky. Prodejem perníčků, které samozřejmě pečeme sami, jsme vybrali skvělých 15 140 Kč. Peníze jsme věnovali projektu UNICEF „Pitná voda a výživa pro děti ve Rwandě“. Prodej vánočních perníčků je naše každoroční prosincová akce – projektům nadace UNICEF přispíváme již 7 let.

Pomáhat se snažíme i jinak. V roce 2016 jsme zahájili tradici darování krve. V rámci předávání štafety mezi jednotlivými fakultami VŠB krev a její složky v Krevním centrum Fakultní nemocnice Ostrava darovalo už více než 600 dárců. Jistě ti neuniklo, že se listopad 2019 nesl v duchu výročí 30 let od sametové revoluce. Sokolská33 toto významné datum samozřejmě neopomenula a připravila speciální tištěné vydání, tzv. Revoluční Sokolskou, kterou jsme roznášeli nejen po fakultě, ale také v centru Ostravy. Rovněž jsme se zúčastnili diskuze k sametové revoluci na Masarykově náměstí a další debatu pedagogů jsme uspořádali přímo na půdě Ekonomické fakulty. A to není ani zdaleka všechno. Nyní názory několika členů redakce.

Proč Sokolskou33 doporučuje naše vrchní Sokolice, Eva Molnárová?

„Poskládat celý časopis, jednat o stipendiích, zařizovat partnery, dostat se do press center, sedět vedle lidí z BBC, napsat recenzi z premiéry, vidět Coloursy z VIP zóny nebo dělat rozhovory s filmovýma fešákama. Výčet jen několika věcí, které bych bez Sokolské určitě nezažila. Vedle toho kolektiv super lidí, se kterýma si vedle redakční práce třeba sdílíme své materiály na zkoušky a chodíme na pivo. V redakci jsem pátým rokem a co se týká praktických zkušeností, Sokolská mi jich dala mnohem více, než by mi dalo jen pouhé studium.“

A proč si Sokolskou33 vybrali někteří naši nováčci?

Jakub Koutný, redaktor

„Vždy jsem měl určitou zálibu v psaní delších textů, a v den, kdy Petr Lůžek přišel do hodiny na přednášku účetnictví nám něco říct o Sokolské33, jsem se zničehonic rozhodl, že by to mohlo vyřešit jak můj problém s poznáváním nových lidí, tak se svou potřebou psát. Díky Sokolské33 jsem poznal super partu lidí. Jsem rád, že jsem to zkusil.“

Michaela Richterová, fotografka

„Viděla jsem, že Sokolská33 shání fotografa, a protože se mám pořád co učit, přišlo mi přidat se k redakci jako skvělá příležitost. K některým věcem bych se bez Sokolské33 nedostala, třeba focení koncertů. Sokolská33 byla dobrá volba.“

Tak na co ještě čekáš? Neváhej a přidej se k nám.