Prváci, už se těšíte na zbrusu novou kapitolu svého života?

Začátek akademického roku se pomalu blíží. Přinese spoustu nových zážitků, kamarády, ale také změny a pravidla, se kterými jste se pravděpodobně ještě nesetkali a v prvních týdnech tak mohou být matoucí. Sokolská33 právě vám přináší pár základních informací, které se určitě budou hodit. Jsme tady pro vás.

Začneme pěti nejčastějšími otázkami, které se nově nastupujícím studentům nejvíce honí hlavou. Určitě i vám.

  1. Kdy začíná výuka?

Výuka začíná 18. září 2017 a v prvním týdnu pravděpodobně proběhne slavnostní imatrikulace (přijetí do akademické obce). Slečny v šatech, pánové v oblecích, prosíme. V jednotlivých hodinách, ať už cvičeních, nebo přednáškách, pak bude probíhat uvedení do studia. Vyučující vám představí plánovaná témata výuky, přiblíží dané předměty a především se dozvíte, jakým způsobem je předmět ukončen a jaké na vás budou kladeny požadavky a nároky.

  1. Kolik potřebuji získat kreditů?

Za celý akademický rok (2 semestry) můžete získat 60 kreditů, to je optimální varianta. Kredity získáte za úspěšné absolvování předmětu. Pokud se stane, že některý předmět nezvládnete, nebojte, svět nekončí. Předmět si můžete znovu zapsat další rok, ale už ho poté musíte splnit. Nicméně minimum kreditů, které za semestr musíte získat, je 20, v ročníku tedy 40. Zvláštní pozor byste si měli dávat na předměty, které navazují, tudíž bez jejich absolvování nemůžete absolvovat další předměty.

  1. Jsou přednášky povinné?

Přednášky většinou povinné nejsou, vyplatí se na ně však chodit z několika důvodů. Tím nejdůležitějším z nich je probírané učivo. Je také dobré se snažit, aby se vám termín přednášek nekřížil s termínem jiného předmětu, ve vašem případě specificky s tělocvikem nebo angličtinou. Vyhnete se tak případným, i když nepravděpodobným, problémům a kolizím, kdy například může být vyučujícím požadována účast na jedné specifické přednášce, třeba z důvodu psaní zápočtu.

  1. Jsou cvičení povinná?

Cvičení povinná jsou. A když někdo říká, že nejsou, tak vlastně jsou, jelikož může být struktura zápočtu nastavena tak, že body k němu získáte jen aktivní prací ve cvičeních. Když už cvičení povinná jsou, v různých předmětech jsou povoleny možné absence. Vše se dozvíte na jednotlivých úvodních hodinách.

  1. Můžu si vyměnit termín cvičení?

Cvičení navštěvujte se svou přidělenou studijní skupinou. Avšak většina pedagogů vám po domluvě umožní termín si vyměnit. Často ale také chtějí nějaký pádný důvod, popřípadě výměnu člověka za člověka. Ale u každého to bývá jiné. Nicméně pokud vážně chcete, musíte se jen zeptat, pravděpodobně se vám pokusí vyjít vstříc.

A aby toho nebylo málo, máme pro vás pár rad, které vám start života na vysoké škole určitě usnadní.

– Pokud to jde, navštěvujte poctivě všechny přednášky a cvičení. Dozvíte se tam mimo jiné mnoho tipů k zápočtu nebo ke zkoušce, případně budete upozorněni na učivo, na které klade daný vyučující důraz. Navíc mají někteří vyučující velmi dobrou paměť na tváře a může vám to potom přinést plusové body u ústních zkoušek!

S výběrem termínu angličtiny a tělocviku neotálejte. Tělocvik je jednotný pro celou školu a mohl by vám v rozvrhu udělat pěkný nepořádek. Mějte také na mysli, že většina hodin tělocviku je v areálu VŠB-TUO v Porubě a jen cesta tam vám zabere minimálně půl hodiny. Ale samozřejmě si můžete vybrat z nabídky sportů také v blízkosti Ekonomické fakulty, a to třeba na Hladnově.

– Snažte se mít hotové všechny předměty. Student, který má všechno uzavřeno, má také možnost si vybrat termín předmětů na další semestr o něco dřív než ten, komu něco chybí. A to může být skutečnou výhodou.

– Všechny povinnosti, seminární práce a úkoly se snažte rozvrhnout střízlivě a rozumně. Věřte nám, ušetříte nervy nejen své, ale také pedagogů.

– Pokud si s něčím ohledně studia nevíte rady, obraťte se na svou studijní referentku. Jsou tu od toho, aby vám pomohly a poradily, a vždy to rády udělají. A rozhodně se nebojte zeptat svých pedagogů. Budou rádi, že máte o předmět zájem.

– A v neposlední řadě si uvědomte, že jste na vysoké škole. Chovejte se podle toho, jednejte hlavně s pedagogy slušně a férově. Uvidíte, že se vám vždy budou snažit vyjít maximálně vstříc.

Pokud jsme vás ještě nevyděsili tím výčtem, co dělat a co ne, máme pro vás skvělou informaci na konec. Vysoká škola je pro mnoho lidí nejlepším obdobím života. Tak si to nezapomeňte užít naplno! Určitě se potkáme na fakultních přednáškách, společných hodinách a studentských akcích. Zůstaňte v obraze se Sokolskou33.

Zdroj fotografií: archiv Sokolské33